„Pracujeme na tom, aby si politici uvědomili, že by mělo jít pro stát o prioritu. A podobně jako v dalších vyspělých zemích na západ od nás by těmto rodinám měli pomoct,“ uzavírá Vlček.
Ženy a dívky na celém světě podle průzkumů zastanou 76 procent veškeré domácí práce a péče. Oproti mužům tím stráví o tři hodiny denně více. A není to jenom praní, vaření či nákup.
V zahraničí už se práce ve zdravotnictví přizpůsobuje ženám. „V Česku je to založené na neformálních dohodách. Záleží na managementu, na vrchní sestře,“ upozorňuje socioložka Marie Pospíšilová.
„Petra se dokáže vyjádřit nádherným úsměvem, nebo pláčem. Pláč znamená bolest, úsměv znamená, jsem spokojená a šťastná,“ říká zjevně unavená matka Miluše, která se právě vrátila z nemocnice.
„Když se obrátíte na soud nebo inspektorát práce, což se často doporučuje, tak z pohledu budování dalšího vztahu se zaměstnavatelem je to většinou silně kontraproduktivní,“ vysvětluje Jan Horecký.
Děti jsou prostě přestěhované na místo, které si nevybraly, ve stavu, kdy jim není dobře, a mají začít žít s lidmi, které vůbec neznají. A vychovatelům může vadit i to, že projevují málo vděku.
Při rozhodování o nároku se zohledňuje například vliv péče o děti na kariéru rodiče. Hledá se ten, kdo byl na rodičovské dovolené, kdo zůstával doma s nemocným dítětem nebo kdo si zkrátil úvazek.
Herečka Tereza Ramba bude tváří nového filmu, který vzniká podle knihy Michaely Duffkové Zápisník alkoholičky. „Když jsem si přečetla scénář, tak jsem se skoro pozvracela,“ přiznává.
„Pokud se nepodaří v rámci došetřování čestného prohlášení prokázat, že osoba ve větším rozsahu pečovala, budou žádosti zamítány,“ popsal šéf České správy sociálního zabezpečení.
Rodičům dětí s poruchami autistického spektra pomáhá takzvaný homesharing. Jde o metodu, kdy si hostitel bere dítě pravidelně do péče na předem domluvenou dobu.
Zvýšení životního minima, podpora klokánků, ukrajinských uprchlíků a prodloužení solidárního příspěvku. Vláda ve středu schválila řadu sociálních nařízení.
Ženy podle Homfray nejsou jenom naštvané, ale také štvané, jak naznačuje grafická podoba obálky její knihy: „Plníme příliš mnoho životních rolí. Na ženy je se toho nakládá až příliš od malička.“
Zjednodušení procedury udělení občanství předpokládá, že se žádost nebude vyřizovat dlouhé měsíce, tak jako tomu bývá zvykem, a nebude administrativně náročná.
Po téměř 11 letech dospěl spor Evy Michalákové s norskými úřady o odebrání synů až k rozsudku Evropského soudu pro lidská práva. Co příběh rodiny ukázal o českém přístupu k ochraně dětí?