Ani na západní Ukrajině není bezpečno. V noci sleduji, kam letí rakety, říká humanitární pracovnice

Bachmut býval neznámým ukrajinským městem, ale ruská invaze a následující prudké boje z něj udělaly symbol válečného utrpení. V den začátku války ve městě byla i tehdejší pozorovatelka monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Kateřina Krejčová: „Bylo to velmi klidné místo, kde jsme necítili obavy o bezpečnost. To, co se stalo loni 24. února, bylo pro celý tým překvapení,“ vzpomíná.

Bachmut Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky raketového útoku na Lvov

Následky raketového útoku na Lvov | Zdroj: Reuters

Ve městě působila od prosince 2021, život v něm prý byl zcela normální a komfortní. „Chodila jsem tam do fitka a do restaurací, procházela se. Neměla jsem skoro žádné bezpečnostní omezení, někteří kolegové z OBSE tam měli i své rodiny s dětmi,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jany Karasové. Hostem je Kateřina Krejčová, humanitární pracovnice

Dva dny po invazi byla spolu s dalšími členy mise evakuována, čímž s městem ztratila přímý kontakt. Stále ale sleduje dění prostřednictvím skupin na sociálních sítích, které sdružují obyvatele města.

„Na město vzpomínají s velkým sentimentem. Nikdo neuvádí, že by tam docházelo třeba k nějaké diskriminaci na základě toho, jakým jazykem mluvili,“ uvádí.

Město v červnu roku 2014 ovládli proruští separatisté, po dvou měsících nad ním získala zpět kontrolu Ukrajina.

„Zajímalo mě, jestli docházelo k nějakému lynčování a trestání osob, které se profilovaly prorusky. Ale dozvěděla jsem se, že jen bylo zahájeno několik procesů s kolaboranty, mnoho z nich ale ani nikdy nebylo dotaženo do konce. Ukrajina vlastně byla tolerantnější, než se jí někdy vyčítá,“ uvádí.

Mise OBSE skončila v březnu 2022, protože Rusko nesouhlasilo s prodloužením jejího mandátu, takže všech 700 pozorovatelů z 57 zemí muselo z Ukrajiny odejít, a nadále odmítá participovat i na dalších platformách.

„Je to i problém v případě humanitární práce, protože Rusko nedávno odmítlo být součástí monitorovací platformy, ze které humanitární pracovníci získávají informace o bezpečnosti,“ dodává.

Ve střehu před raketami

Krejčová dnes na Ukrajině působí právě jako humanitární pracovnice. Na západě země dnes nacházejí útočiště lidé z Donbasu i ze všech oblastí podél fronty. V rámci Ukrajiny přesídlilo 5 milionů lidí, dalších 8 milionů odešlo do zahraničí.

„Tato data počítají s tím, že se vnitřní přesídlenci ve svém novém bydlišti zaregistrují, což se z různých důvodů ne vždy děje, takže skutečné číslo může být vyšší. Tady v Černovicích to může být až 100 tisíc osob,“ uvádí pracovnice francouzské organizace Action Against Hunger.

Ukrajinci postupují ve třech směrech fronty. Rusové mají u Bachmutu stále silnou pozici

Číst článek

Návrat do svého původního bydliště přitom podle průzkumu zvažuje 84 procent z nich, otázkou ale zůstává, kdy to bude možné.

„V tuto chvíli jsou zaseknutí v kolektivních centrech a ubytovnách, což je obrovský problém nejen na západě,“ přibližuje.

„S tím, že konflikt už trvá déle než rok, se začínají měnit i pravidla poskytování financí od donorů. Takže humanitární organizace už mají velký problém financovat aktivity v západních oblastech, protože to už není akutní, život zachraňující práce, ale podobá se spíše nějaké rozvojové pomoci. My máme třeba velký problém, jak pečovat o osoby, které jsou tu déle než měsíc,“ doplňuje Krejčová.

Zdůrazňuje přitom, že bezpečno v tuto chvíli není ani na západní Ukrajině, i sem totiž dosáhnou ruské letecké útoky.

„Když byl nedávno útok na Lvov, měla jsem tým v Ivano-Frankivsku, přes který letěly rakety. Probudila jsem se ve dvě hodiny ráno, součástí mojí práce je sledovat i to, kam letí rakety. Profesionální organizace tohle musí brát v potaz,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme