Barcelona se potýká s rekordním suchem, někde nepršelo už tři roky. Zavřou bazény i myčky aut

V Barceloně bude v příštích měsících těžší se osprchovat na pláži, umýt si auto nebo najít vodu v bazénu. V katalánské metropoli totiž začnou platit přísná opatření proti suchu. Vody je tak málo, že severovýchodní region Španělska vyhlásil stav nouze.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto)

Sucho (ilustrační foto) | Foto: Katherine Vašíčková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Když předseda katalánské vlády Pere Aragonès oznamoval nová opatření, řekl, že v některých oblastech nepršelo celé tři roky a že celkově je tohle sucho nejhorší v moderní historii.

Podle odhadů by se nedostatek vody vyrovnal, kdyby v Katalánsku napršelo půl metru srážek. Zásoby vody v regionu spadly pod 16 procent, jak upozornil britský deník Guardian.

Etiopii postihlo nejhorší sucho za 40 let. Pomoc se snaží i Česko, třeba mapováním zdrojů vody

Číst článek

Zemědělci budou muset o 20 procent snížit zavlažování, nebudou se zalévat parky, nicméně 35 tisíc městských stromů se uschnout nenechá. Zavřou veřejné i soukromé bazény – povolené budou jen ve sportovních centrech. Aby nemusely zavřít, některé bazény se snaží přejít na mořskou vodu.

Zvažovalo se snížení tlaku ve vodovodu – upustilo se od toho s tím, že by to diskriminovalo obyvatele vyšších pater domů. Navíc Barceloňané nemají vysokou spotřebu vody. Horší je to u turistů, kterých je v Barceloně hodně.

V roce 2016 spotřeboval barcelonský turista víc než trojnásobek vody co místní. Podle hoteliérů ale už dnes turisti oproti tomu spotřebu snížili o víc než půlku.

Metropoli zachraňuje recyklace odpadní vody, která tvoří čtvrtinu pitné vody v Barceloně, a hlavně továrna na odsolování mořské vody.

Ta zajišťuje hned třetinu pitné vody. To je ale energeticky náročné a dopadá to na sucho. Více emisí skleníkových plynů prohlubuje klimatickou krizi, která podle expertů intenzitu a četnost extrémního počasí zvyšuje.

Suchem trpí i jihošpanělská Andalusie, kde dvě extrémně horká léta za sebou zredukovala sklizeň oliv na polovinu a po celém Španělsku se taky přestává dařit vínu. Zároveň je to právě zemědělství, které stojí dokonce za 80 procenty španělské spotřeby vody.

Dominik Tesár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme