Historická dohoda. Státy se poprvé shodly na odchodu od fosilních paliv, na COP28 bylo pro i Česko

Po dlouhém nočním jednání se více než stovce států podařilo prosadit do návrhu závěrečného prohlášení klimatické konference v Dubaji zmínku o odchodu od fosilních paliv. Tuto verzi podpořila mimo jiné Evropská unie včetně České republiky. Na dohodě se ve středu dopoledne shodly všechny účastnické státy, oznámil to předseda klimatické konference COP28 Sultán Džábir.

Aktualizováno Dubaj (Aktualizováno: 9:19 13. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatičtí aktivisté protestují proti používání fosilních paliv v době klimatického summitu COP28

Klimatičtí aktivisté protestují proti používání fosilních paliv v době klimatického summitu COP28 | Foto: Thaier Al-Sudani | Zdroj: Reuters

Závěrečné prohlášení se zmínkou o odchodu od fosilních paliv je historickým. Rezoluce představuje první celosvětovou politickou dohodu, která dává jasný signál k opuštění všech fosilních paliv.

„Poprvé máme v naší konečné dohodě slova o fosilních palivech,“ zdůraznil Džábir podle deníku The Guardian a jeho slova podle listu provázel v plénu potlesk delegátů vestoje.

Návrh prohlášení také počítá s tím, že odchod je důležité urychlit už v tomto desetiletí. To je mnohem blíž tomu, co požadovala většina zemí včetně Evropské unie i některých chudších států.

V Dubaji se jedná o fosilních palivech. ‚Je to otázka přežití další generace,‘ zní od ostrovních národů

Číst článek

K tomu prohlášení se ještě před finálním hlasováním připojila i kolumbijská ministryně životního prostředí.

„Naše pozice je taková, že chceme ukončit využívání fosilních paliv. To je zásadní pro stabilitu klimatu. A pokud to v tom textu nebude, tak řekneme jen půlku příběhu,“ zdůraznila ministryně María Susana Muhamad González.

„Abychom vyhověli některým zemím, budeme mluvit jen o ztrojnásobení obnovitelných zdrojů, zdvojnásobení energetické účinnosti a o boji s emisemi metanu. Jenže když budeme rozšiřovat těžbu fosilních paliv, nezastavíme oteplení pod hranici 1,5 stupně Celsia. To se musí v textu objevit,“ dodala kolumbijská ministryně.

Úlitby ropnému průmyslu

Návrh, který v noci připravila stovka států včetně Česka a na kterém se ve středu dopoledne účastnické státy shodly, obsahuje výslovnou výzvu k odchodu od fosilních paliv. I když zná jazyk OSN i silnější výrazy, v tomto případě je to posun. Původní návrh mluvil pouze o možnosti.

Znamená to, že státy nezohlednily například tlak ze strany kartelu zemí OPEC, které vyvážejí ropu. Tato skupina si nepřála, aby se v prohlášení zmínka o odchodu od všech fosilních paliv objevila.

Ropné společnosti mění taktiku vyjednávání. Na klimatické konferenci v Dubaji je jich rekordní počet

Číst článek

Jak ale upozorňují někteří pozorovatelé, prohlášení obsahuje i některé úlitby ropnému a plynárenskému průmyslu v rozporu s vědeckými doporučeními.

Například tím, jak prohlášení akcentuje spoléhání na technologie zachytávání emisí uhlíku nebo jak moc se spoléhá na plyn jako tranzitní palivo při přechodu na nízkoemisní zdroje energie. Nebo jak moc spoléhá na emisní povolenky.

Prohlášení také nemluví o „konci fosilních paliv“, ale pouze o odchodu od nich.

I tak ale rezoluce počítá s tím, že fosilní paliva mají být nahrazena čistými zdroji do roku 2050, aby bylo zachováno relativně stabilní klima.

Text zmiňuje také mimo jiné potřebu zbavovat se rekordně vysokých dotací pro fosilní paliva, rychle řešit úniky metanu nebo ztrojnásobit kapacitu obnovitelných zdrojů energie do roku 2030.

Chudší státy si ale ještě před hlasováním stěžovaly, že dokument je velmi slabý, pokud jde o adaptační opatření na změnu klimatu, na financování dekarbonizace i dalších položek.

Ropa, plyn a uhlí v současné době zajišťují přibližně 80 procent světové energie. Podle vědců jsou fosilní paliva zdaleka největším zdrojem emisí skleníkových plynů, které způsobují změnu klimatu.

Předchozí konference přijaly pouze mantinely na snížení emisí skleníkových plynů bez výslovné zmínky o fosilních palivech, která jsou ale zodpovědná za dvě třetiny vyprodukovaných emisí. Na konferenci COP26 v Glasgow se zúčastněné země zavázaly k omezení uhlí, na cílech ohledně ropy a zemního plynu se však dosud nikdy nedohodly.

Dohoda

Dosažení dohody oznámil ve středu na začátku ranního plenárního jednání klimatické konference COP28 v Dubaji její předseda Sultán Džábir.

Svět zápasí o naději po rekordně horkém roce. Velký průvodce začínající klimatickou konferencí v Dubaji

Číst článek

Konference, kterou pořádají Spojené arabské emiráty, tak může skončit už ve středu, to by bylo s jednodenním zpožděním oproti původnímu plánu.

Podporu návrhu vyjádřily i státy, které se původně snažily zmínku o fosilních palivech blokovat – například Saúdská Arábie nebo Rusko.

Závěry summitu se mají postupně promítat do národních plánů.

Příští setkání COP29 bude za rok hostit Ázerbájdžán, další ropná a plynárenská země. O rok později budou zástupci států jednat v Brazílii.

O pořadatelství menší klimatické konferenci, která se bude týkat přírodní rozmanitosti a její záchrany, se přihlásila Kolumbie, dojde na ni příští rok.

Jan Kaliba, kac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme