Drony se špatně ovládají, ale je těžké je trefit, říká pilot, který se podílel na potopení ruské korvety

Ruská Černomořská flotila by měla být o jednu loď menší. Podle záběrů, které minulý týden zveřejnilo ukrajinské ministerstvo obrany, raketovou korvetu Ivanovec potopilo šest o hodně menších námořních dronů. Moskva ale ztrátu lodi stále nepotvrdila. Americkému serveru CNN se podařilo mluvit s jedním z pilotů dronů, kteří útok provedli. Podle něj se akce neúčastnilo šest bezpilotních plavidel, které jsou vidět na videu, ale deset.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry zveřejněné ukrajinským ministerstvem obrany minulý týden obletěly celý svět. Z pohledu dronů zachycují noční útok na ruskou raketovou korvetu Ivanovec na Donuzlavském jezeru u okupovaného Krymského poloostrova. Malé bezpilotní čluny jsou nuceny ostře manévrovat, protože loď se je snaží zasáhnout svými děly.

Palba je ale podle videa neúčinná a drony do korvety narazí, což dokazuje několik mohutných explozí. Celé video pak končí záběry na potopenou loď, z níž ční nad hladinu pouze příď. Kolik lidí bylo na palubě, není jasné, ale podle serveru Meduza mají obvykle tyto lodě posádku asi 40 lidí.

Podle pilota, se kterým mluvil server CNN a jehož volací jméno je Třináct, se útoku zúčastnilo deset dronů MAGURA. Ty jsou 5,5 metru dlouhé, ale nad hladinu vyčnívají pouze 50 centimetrů.

Mohou urazit až 800 kilometrů bez tankování a nést 250 kilogramů trhaviny. Množství lze navýšit až na 300 kilogramů, což ale podle Třináctky není potřeba, protože ani nejodolnější plavidla Černomořské flotily podle něj takovému výbuchu neodolají.

Plavidla Černomořské flotily se přesunula do Ruska. Podle expertů reagují na ukrajinské útoky na Krym

Číst článek

Cestovní rychlost těchto dronů se pohybuje kolem 40 kilometrů v hodině, při útoku jsou ale schopné dosáhnout až 78 kilometrů v hodině. Bezpilotní čluny MAGURA mohou plout v plně autonomním režimu, ale závěrečnou část mise téměř vždy řídí pilot.

Ovládání takových dronů je podle Třináctky delikátní práce. „Hlavní je cítit dron. Pokud na to trochu víc šlápnete, můžete nad ním ztratit kontrolu. Řekl bych, že je to taková hodinářská práce,“ popsal člen speciální jednotky s názvem Skupina 13.

Pro Rusy jsou tyto drony tvrdým oříškem. „Jsou docela špatně vidět, zvlášť na otevřeném moři. Jejich velikost ztěžuje jejich ovládání na rozbouřeném moři, ale také je pro nepřítele mnohem těžší nás zasáhnout,“ dodal.

Ruské lodě navíc nejsou vybavené na obranu proti těmto námořním dronům, což je nutí proti nim používat děla, která se ale spíše hodí na boj s jinou větší lodí, ne s drony, jak dokazuje i video ze zkázy Ivanovce. Navzdory rychle vedené palbě nebyl schopný bezpilotní plavidla trefit.

Navíc jsou drony MAGURA rychlé také velmi obratné, jak dodává Třináctka. „Žádná válečná loď nemůže být tak obratná jako tyto drony,“ vysvětlil.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme