Úplná likvidace Hamásu? ,Vágní plán s nejasným cílem, potrvá nejméně deset let,‘ zní od kritiků

Izrael se snaží úplně zlikvidovat hnutí Hamás, teroristickou organizaci, která je zodpovědná za brutální útok ze 7. října. Kritici tento cíl stále častěji považují za nereálný nebo dokonce nemožný, píše americký deník New York Times.

SVĚT VE DVACETI MINUTÁCH Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamás na dotaz Reuters ohledně izraelského popisu tunelu nereagoval

Macron má zato, že pokud je vůbec možné Hamás vykořenit, válka s tímto cílem potrvá nejméně deset let | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovaně zdůrazňuje, že jeho cílem je úplné zničení Hamásu, a to přesto, že čelí rostoucímu mezinárodnímu tlaku, aby vojenskou operaci omezil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Například americká administrativa vyslala do Izraele vysoké vyslance, aby prosazovali novou fázi války zaměřenou spíše na cílenější operace než na rozsáhlé ničení, píše list New York Times.

Kritici v Izraeli i mimo něj zpochybňují, že je reálné zničit tak hluboce zakořeněnou organizaci. Jeden z bývalých izraelských poradců pro národní bezpečnost označil plán za vágní.

Jeho nejednoznačnost kritizoval kromě jiných i francouzský prezident Emmanuel Macron. Izraelská vláda podle něj bude muset lépe definovat, co je cílem rozsáhlé invaze v Pásmu Gazy.

Ustojí Netanjahu v čele země útok Hamásu? ‚Nevidím možnost, že by zůstal premiérem,‘ říká exdiplomat

Číst článek

Macron má také zato, že pokud je vůbec možné Hamás vykořenit, válka s tímto cílem potrvá nejméně deset let. Od svého vzniku v roce 1987 přežil Hamás opakované pokusy o odstranění svého vedení.

Podle politických a vojenských odborníků byla samotná struktura organizace navržena tak, aby podobné případy zvládla.

Kromě toho hrozí, že ničivá válečná taktika Izraele v Gaze zradikalizuje širší část tamního obyvatelstva a inspiruje nové rekruty, upozorňuje list.

Oslabit, ale jak?

Nejoptimálnější výsledek pro Izrael bude podle analytiků oslabení vojenských schopností Hamásu, aby se zabránilo dalšímu ničivému útoku. Ale i tento omezený cíl představuje dost obtížný úkol.

Hamás vychází z ideologie, že Izrael okupuje území, které hnutí považuje za palestinské, a je třeba bránit ho silou. Podle expertů hnutí tento princip nikdy neopustí. Izraelská armáda tento týden uvedla, že zabila asi osm tisíc bojovníků Hamásu z celkových 25 až 40 tisíc. Není ale jasné, jak k tomuto číslu vůbec došla.

Zachraňte nás, vzkazovali izraelští rukojmí vojákům, ti to považovali za lest. Zajatci zemřeli

Číst článek

Bývalý vysoký důstojník izraelské zpravodajské služby Michael Milshtein kritizoval prohlášení některých izraelských představitelů, podle kterých je Hamás na bodu zlomu. Podle něj to může vyvolat falešná očekávání ohledně délky války.

Izraelská armáda distribuuje v Gaze letáky s nabídkou peněz za informace vedoucí k zatčení čtyř vůdců Hamásu.

Armáda slíbila 400 tisíc dolarů za Jahjáa Sinvára, vůdce Hamásu v Gaze, a 100 tisíc dolarů za Muhammada Dífa, šéfa jeho vojenského křídla. Oba jsou považováni za strůjce útoku ze 7. října.

Díf patří už dlouho k nejhledanějším mužům v Gaze, stále se dopadení vyhýbá. Jediná jeho fotografie dostupná veřejnosti je desítky let stará. Odměny se zdají být dalším důkazem, že je pro Izrael velmi náročné odstranit vedení Hamásu.

Metro Gazy

Předpokládá se, že nejvyšší vedení skupiny se spolu s většinou bojovníků a zbývajícími rukojmími ukrývá v hlubokých tunelech.

Přestože izraelská armáda uvedla, že zničila nejméně 1500 šachet, odborníci se domnívají, že podzemní infrastruktura je z velké části neporušená. Tunely, budované 15 let, jsou podle odhadů tak rozsáhlé, že jim Izraelci říkají metro Gazy.

Při útoku na tábor Maghází v Pásmu Gazy došlo k chybě, špatný výběr munice, uvedl Izrael

Číst článek

Jak zjistily Spojené státy při pokusech o potlačení Al-Káidy nebo Tálibánu, tyto organizace mají tendenci vrátit se, jakmile ozbrojený tlak skončí.

Rozsah izraelské války pravděpodobně zradikalizuje novou generaci. Podle ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem bylo dosud zabito více než 20 tisíc obyvatel Gazy.

I kdyby se Izraeli nějak podařilo Hamás v Gaze zlikvidovat, na Západním břehu Jordánu a v zahraničí, například v Libanonu a Turecku, stále existují jeho pobočky, které by ho mohly oživit, uzavírá deník.

Celý Svět ve 20 minutách najdete v audiu nahoře v článku.

Magdaléna Fajtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme