Soud v Haagu dál projednává stížnost na Izrael. Jihoafrická republika ho viní z genocidy Palestinců

V nizozemském Haagu v pátek bude druhým dnem pokračovat jednání Mezinárodního soudního dvora o stížnosti Jihoafrické republiky, která viní Izrael z genocidy v palestinském Pásmu Gazy. JAR v prvním kroku požaduje, aby soud předběžným opatření nařídil okamžité zastavení izraelské vojenské operace v Gaze. I kdyby to soud udělal, neočekává se, že by Izrael kvůli tomu boje ukončil.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské tanky znovu vjíždějí do Izraele z Pásma Gazy

Izraelské tanky znovu vjíždějí do Izraele z Pásma Gazy (ilustrační foto) | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Například v březnu 2022 soudní dvůr nařídil Rusku okamžitě zastavit vojenské operace na Ukrajině, což se ale dosud nestalo. Soud v Haagu si v pátek vyslechne argumenty Izraele, který obvinění z genocidy odmítá. Tvrdí, že operace v Gaze je aktem sebeobrany, k němuž přistoupil po útoku hnutí Hamás z loňského října.

V Izraeli se bojí obvinění z genocidy. Soud může vydat příkaz k zastavení palby

Číst článek

Ozbrojenci tohoto radikálního islamistického hnutí, které vládne v Gaze a které EU či USA považují za teroristické, 7. října napadli Izrael, kde zabili na 1200 lidí, většinou civilistů. Izraelské odvetné údery připravily o život podle Hamásu přes 23 000 Palestinců, rovněž většinou civilistů. Ve čtvrtek své argumenty v Haagu přednesli zástupci JAR, kteří popsali rozsah destrukce Pásma Gazy, kde bombardování zničilo více než polovinu domů a kde statisíce lidí podle OSN trpí hlady.

Jihoafričtí právníci kritizovali i vysoké izraelské činitele, včetně premiéra Benjamina Netanjahua, za „genocidní rétoriku“. JAR tvrdí, že Izrael se dopouští genocidy masivním bombardování a zabíjením civilistů a také tím, že jim nezajišťuje v potřebném množství humanitární pomoc.

Izraelský prezident Jicchak Herzog označil kauzu za „absurdní“ a izraelské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že jde o „jeden z největších projevů pokrytectví v historii, doplněný řadou nepravdivých a nepodložených tvrzení“. Rovněž americká diplomacie míní, že obvinění z genocidy vůči Izraeli jsou „nepodložená“. Naopak například Turecko či Organizace islámské spolupráce krok JAR podporují.

Mezinárodní soudní dvůr zatím nebude rozhodovat o tom, zda Izrael genocidu páchá, či ne, takový proces může trvat i několik let. Očekává se, že během několika týdnů vynese předběžné opatření, v němž může nařídit zastavení vojenských operací Izraele v Gaze nebo například nařídit zajištění dostatečné humanitární pomoci tamním civilistům či zabránění jejich vysidlování. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme