Začátek ‚drastické‘ kampaně před volbami? Maďarský zákon proti homosexuálům je pro Orbána příležitost

Před dvěma lety vyvolala reklama firmy Coca-Cola pobouření maďarské vlády. Kampaň s názvem „Love is Love“, která na plakátech zobrazovala objímající se stejnopohlavní pár, pohoršila politiky vládnoucí strany Fidesz i samotného premiéra Viktora Orbána. Podobným reklamám by ale v Maďarsku mohla být brzy učiněna přítrž. Nově schválená novela totiž zakazuje šířit mezi lidmi pod 18 let jakékoliv materiály zobrazující homosexualitu, reklamu nevyjímaje.

Analýza Budapešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kampaň Coca-Coly z s názvem „Love is Love“, která na plakátech zobrazovala objímající se stejnopohlavní pár, v roce 2019 pohoršila politiky vládnoucí strany Fidesz i samotného premiéra Viktora Orbána

Kampaň Coca-Coly z s názvem „Love is Love“, která na plakátech zobrazovala objímající se stejnopohlavní pár, v roce 2019 pohoršila politiky vládnoucí strany Fidesz i samotného premiéra Viktora Orbána | Zdroj: Reuters

Až do minulého týdne nevzbuzovala novela zákona postihující pedofilii v Maďarsku bouřlivější emoce. Většina politických stran se zpřísněním zákona souhlasila, a ozývaly se dokonce hlasy, že by změny měly být nastaveny ještě přísněji. Klidné vody ale rozčeřily dodatky týkající se komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob), se kterými na poslední chvíli přišla vládnoucí strana Fidesz premiéra Viktora Orbána.

Maďaři protestují proti plánovanému kampusu čínské univerzity. Má stát místo studentských kolejí

Číst článek

Dodatky mimo jiné počítají se zákazem šíření jakýchkoli materiálů zobrazujících nebo propagujících homosexualitu a změnu pohlaví mezi mladými lidmi do 18 let. Zákon postihující práva LGBT komunity ostře kritizovali aktivisté v Maďarsku i v zahraničí, vláda ale novelu prezentuje jako nutnost, která má zajistit „zdravý tělesný a duševní vývoj dětí“.

„Existuje určitý obsah, který si mohou děti do určitého věku špatně vyložit a který může mít nepříznivý vliv na jejich vývoj. Děti ho jednoduše nedokážou zpracovat, může proto ovlivnit jejich rozvíjející se morální hodnoty nebo jejich pohled na sebe sama či svět,“ cituje britský deník The Guardian vysvětlení mluvčího maďarské vlády.

Navzdory tisícovým protestům v centru Budapešti, které vyzývaly k jeho zamítnutí, získal kontroverzní návrh zákona podporu maďarského parlamentu. V něm má Orbánův Fidesz většinu a zelenou dostal také od poslanců pravicového Jobbiku, všechny ostatní opoziční strany ale hlasování bojkotovaly. Zákon přesto prošel s jasným výsledkem: 157 ku jednomu hlasu.

„Hlavním tématem daného zákona je postihování pedofilie – pasáž týkající se zobrazování a propagace homosexuality a změny genderu do něj byla dodána až později. Opoziční strany s výjimkou Jobbiku se hlasování zdržely, což může pro Fidesz představovat příležitost ke kritickému poukazování na jejich neochotu vymezit se proti pedofilii,“ poukazuje analytička Asociace pro mezinárodní otázky Pavlína Janebová.

Novelu postihující kromě pedofilů také příslušníky LGBT komunity je proto nutné vnímat v kontextu parlamentních voleb, které zemi čekají v roce 2022. Už dnes je přitom zřejmé, že atmosféra před hlasováním bude mimořádně napjatá.

„Nadcházející volby, v nichž opoziční subjekty napříč spektrem kandidují společně, jsou pro budoucnost země považovány za klíčové a očekává se, že kampaň bude drastická,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz odbornice na maďarskou politiku.

Proti zákonu, který spojuje pedofilii s LGBT komunitou, protestovaly před budovou maďarského parlamentu tisíce lidí | Zdroj: Reuters

Co zákon přinese?

Jak upozorňuje server Hungary Today, zřejmě nejkontroverznějším rysem novely zákona je už jen skutečnost, že vůbec spojuje pedofilii s LGBT komunitou. Kritici nicméně upozorňují také na dopady, jaké novela v praxi přinese. Významně se dotkne například výuky ve školách, které podle nové právní normy nemají vést osvětu týkající se sexuálních menšin. Něco takového vnímají aktivisté a lidskoprávní skupiny jako silně diskriminační.

Skandál Orbánova ‚nahého‘ europoslance jako ukázka pokrytectví Fideszu. Případ Szájera není ojedinělý

Číst článek

„Jako by homosexualita, bisexualita nebo transsexualita byla něčím, co dostanete jako dárek k vašim 18. narozeninám,“ napsala minulý týden v prohlášení maďarská nevládní organizace Háttér, podle které nový zákon ohrozí duševní zdraví mladých lidí patřících k sexuálním menšinám a znemožní jim přístup k informacím a k podpoře.

Organizace přitom upozorňuje, že podle průzkumů přemýšlí o sebevraždě přes 40 procent lidí z této komunity a zhruba 30 procent už se o ni pokusilo. Studie z roku 2017 pak ukázala i to, že se více než polovina studentů z maďarské LGBT komunity kvůli své orientaci necítí ve škole bezpečně.

„Evropský soud pro lidská práva zdůrazňuje, že takovéto právní předpisy pouze posilují předsudky a homofobii, což je v rozporu s demokratickými hodnotami. Pokud návrh zákona projde, děti budou vůči šikaně ještě zranitelnější,“ dodal v prohlášení Háttér s tím, že novela míří proti výuce a dalším školením, která přitom pomáhají podobné předsudky bourat.

Novela počítá například i s tím, že kromě učitelů mohou kurzy sexuální výchovy ve školách pořádat jen organizace, které jsou zahrnuté v oficiálním maďarském registru. Kromě osvěty ve školách se ale novela promítne také do dalších oblastí včetně filmů nebo reklam cílených na osoby mladší 18 let. Šíření všech těchto videí a dalších materiálů zákon zakazuje.  

Proti kontroverzním dodatkům Fideszu tak v minulých dnech vystoupili nejen maďarští a zahraniční aktivisté, lidé v ulicích a lidskoprávní organizace, ale také mezinárodní obchodní společnosti a některé maďarské mediální domy.

K odmítnutí zákona vyzvala například i nejsledovanější televize v Maďarsku RTL Klub. Nejpopulárnější maďarský televizní kanál sice uvedl, že ochrana rodin a dětí má zcela zásadní význam, zároveň se ale vyslovil pro „rozmanitost a toleranci“, které jsou důležitými evropskými hodnotami.

„Obáváme se, že zákon předložený minulý týden také vážně porušuje svobodu projevu,“ podotýká RTL Klub. V prohlášení zároveň dodává, že pokud zákon začne platit, na obrazovkách televizí se například „lidé s odlišnou genderovou identitou“ budou moct objevovat jen s upozorněním a v nočních hodinách, podobně jako tomu je u „postav z hororových filmů“. Stejně tak by ale divákům mladším 18 let mohly zůstat zapovězené i takové filmy jako Harry Potter nebo Deník Bridget Jonesové.  

Bezpráví LGBT v Maďarsku

Schválení zákona přichází zhruba půl roku po aféře kolem europoslance ze strany Fidesz Józsefa Szájera. Konzervativní politik se koncem loňského roku stal terčem skandálu kvůli nedovolenému sexuálnímu večírku v centru Bruselu, kterého se kromě něj účastnilo dalších 24 mužů. Stranu Viktora Orbána tak Szájer musel po 30 letech opustit.

Polská církev chce léčit homosexualitu. ‚Nekatolické. Jsme zděšeni,‘ říká Kostiha ze spolku Logos

Číst článek

„Přešlap“ maďarského europoslance by nicméně nevzbuzoval takové emoce nebýt jeho působení ve straně Fidesz, která se prohlašuje za ochránce křesťanských hodnot a tradičního pojetí rodiny, a jeho osobního přispění ke vzniku kontroverzní maďarské ústavy z roku 2011.

Právě změna maďarského základního zákona, která měla podle tehdejších slov premiéra Orbána ctít „ducha Maďarů“, vyvolala doma i v zahraničí silnou vlnu kritiky opozičních politiků. Pojem manželství je zde totiž vysvětlen jako svazek mezi mužem a ženou, ústava z roku 2011 proto homosexuálním párům zapověděla možnost vstoupit do manželství. V utahování šroubů Fidesz ale pokračoval i v následujících letech.

Loni v květnu maďarským parlamentem prošel například zákon, který zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Začátkem listopadu pak maďarská vláda přišla i s návrhem nového zákona, který by v podstatě znemožnil stejnopohlavním párům adopci dětí.

Organizace v Maďarsku proto varují, že se tlak na LGBT skupiny v zemi stále stupňuje a nový zákon je toho posledním důkazem.

„Nelze říct, že by šlo pouze o otázku poslední doby. V dubnu 2022 nicméně Maďarsko čekají parlamentní volby a vyhrocení tohoto tématu, které se podle očekávání setkává s velkou odezvou médií i veřejnosti, může ze strany vládní strany představovat snahu o odklon pozornosti od jiných témat, která by ji mohla v očích veřejnosti poškodit,“ upozorňuje pro iROZHALS.cz Janebová.

Maďaři protestují proti plánovanému kampusu čínské univerzity. Má stát místo studentských kolejí

Číst článek

Maďarsko v hledáčku Komise

Nový maďarský zákon, který je lidskoprávními organizacemi v čele s Háttér přirovnáván k ruské normě zakazující „propagaci homosexuality“ z roku 2013, vyvolal pobouřené reakce také za maďarskými hranicemi.

Proti postupu maďarské vlády se důrazně ohradila komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová, podle které jde o „urážku práv a identity“ lidí patřících k sexuálním menšinám.

S varováním přišla také komisařka Evropské unie pro rovné příležitosti Helena Dalliová, která do Maďarska vzkázala, že kvůli novému zákonu může země přijít dokonce o peníze z evropských zdrojů. Připomněla přitom nedávný případ několika polských měst, která se loni označila za „zónu bez ideologie LGBT“ a kvůli tomu je Brusel následně odmítl finančně podpořit. Nyní je údajně připraven podniknout podobné kroky i vůči Maďarsku.

„Dáváme jasně najevo, že když někdo nedodržuje hodnoty demokracie a rovnosti platné v Evropské unii, pak nemá nárok čerpat peníze z našeho projektu,“ řekla Dalliová pro agenturu Reuters. Na otázku, zda by Evropská unie mohla uvalit podobná opatření také vůči Maďarsku, pokud by zákon vstoupil v platnost, eurokomisařka odpověděla: „Samozřejmě, rozhodně ano.“

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme