Čeká je trest, řekl o separatistech v Karabachu prezident Ázerbájdžánu. V Arménii se protestovalo

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev nabídl spolupráci Arménům z odštěpeneckého Náhorního Karabachu i ze sousední Arménie. Alijev to řekl poté, co úřady v separatistickém Náhorním Karabachu přijaly předběžné podmínky příměří, které podle ázerbájdžánského prezidenta obnovilo svrchovanost jeho země nad Karabachem. V Arménii lidé demonstrovali proti premiérovi Nikolu Pašinjanovi, který podle kritiků Armény v Náhorním Karabachu dost nepodpořil.

Jeveran/Baku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během ázerbajdžánské ofenzívy v Náhorním Karabachu zemřelo podle arménských zdrojů nejméně 200 lidí

Během ázerbajdžánské ofenzívy v Náhorním Karabachu zemřelo podle arménských zdrojů nejméně 200 lidí | Foto: Artem Mikryukov | Zdroj: Reuters

Ázerbájdžánský prezident ve středu vystoupil s projevem k národu. Nejprve oznámil, že se jeho zemi podařilo obnovit svrchovanost nad odštěpeneckým Náhorním Karabachem. Pak se autoritářský vládce ve svém projevu obrátil k Arménům v Arménii ale především k těm v Karabachu.

Zdůraznil, že je považuje za občany Ázerbájdžánu, které si podle něj za své rukojmí vzali arménští nacionalisté. Ty označil za válečné zločince. Separatistům, kteří Karabach dosud kontrolovali, vzkázal, že je čeká trest s tím, že někteří už se ho prý dočkali.

Během ázerbájdžánské ofenzivy v Náhorním Karabachu zemřelo podle arménských zdrojů nejméně 200 lidí a dalších víc než 400 bylo zraněných. Separatisté ve středu přijali návrh příměří, které zprostředkovalo Rusko.

Protesty v Arménii

Kvůli příměří i jeho dopadům se snesla ostrá kritika na arménského premiéra Nikolu Pašinjana.

Protesty v Jerevanu | Foto: Irakli Gedenidze | Zdroj: Reuters

V Jerevanu ve středu demonstrovaly tisíce lidí, kteří požadovali odvolání premiéra Pašinjana, který podle nich selhal, když nedostatečně podpořil Armény z Náhorního Karabachu.

Většina obyvatel Karabachu jsou etničtí Arméni a Jerevan region považuje za arménské území. Premiér Pašinjan na kritiku odpověděl vlastním projevem k národu.

Příměří v Náhorním Karabachu. Ázerbájdžán dobyl strategická místa, úřady souhlasily s ukončením bojů

Číst článek

Řekl v něm, že arménská vláda se na přípravě textu nijak nepodílela. Bere ho ale na vědomí stejně jako fakt, že ho přijalo vedení Náhorního Karabachu.

A doplnil, že doufá, že ruský kontingent dohlédne na dodržování podmínek příměří. Ruské jednotky jsou v regionu od roku 2020, kdy Rusko také zprostředkovalo příměří po několikatýdenní válce mezi Ázerbájdžánem a Arménií.

Karabach je historicky arménské území. Sovětský svaz z něj udělal autonomní oblast v rámci Ázerbájdžánu. Po rozpadu Sovětského svazu o region obě postsovětské republiky svedly krvavou válku, po které Karabach ovládali arménští separatisté.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme