V ruské armádě zřejmě slouží tisíce Nepálců. ‚Dva týdny výcviku a rychle na frontu,‘ vypráví

V ruské armádě na Ukrajině možná bojuje až 15 tisíc Nepálců. Vláda v Káthmándú přitom nepálským občanům zakázala odjíždět do Ruska za prací a minulý měsíc tam policie pozatýkala gang pašeráků lidí. Vidina rychlého zbohatnutí ale stále přitahuje mnoho nepálských mužů.

Sledovali jsme online Kathmandú/Moskva/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko mění pravidla pro povolávání vojáků

Nepálci nesmějí legálně sloužit v cizí armádě (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Údaje o Nepálcích pochází od nepálské opoziční poslankyně a loni krátce ministryně zahraničí Bimaly Rai Paudyalové, kterou cituje i americká CNN. Přesná čísla nejsou známá, Rusko tyto údaje nezveřejňuje.

Oficiální ruské statistiky skutečně ukazují velký nárůst počtu Nepálců přijíždějících do Ruska, celková čísla jsou ale výrazně nižší. Podle dat citovaných ruským serverem MediaZona to za celý loňský rok byly asi 3 tisíce lidí.

Nepálci rozhodně v řadách ruské armády na Ukrajině bojují, dokonce jsou na Ukrajině i nepálští váleční zajatci, pravděpodobně jich ale nebude 15 tisíc. Budou to spíš nižší jednotky tisíc.

Nepálci nesmějí legálně sloužit v cizí armádě a nepálská vláda opakovaně vyzývala Rusko, aby Nepálce neverbovalo.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Gangy převaděčů

Od začátku roku také nepálská policie rozbila nejméně jeden gang převaděčů a zakázala odjíždět do Ruska na pracovní víza. Podle svědectví nepálských navrátilců, se kterými mluvili reportéři CNN, ale převaděčský byznys dál kvete.

Rusko pronásleduje kritiky války v ‚přátelských‘ zemích. Dostali k tomu podle médií pokyn diplomaté

Číst článek

Na sociálních sítích není problém najít videa, která lákají Nepálce ke službě v ruské armádě a popisují jim, jak na to. Organizované skupiny převaděčů za několik tisíc dolarů zařídí vše potřebné. Cesta většinou vede přes Indii nebo Perský záliv.

Přímo v Rusku se pak o vyřízení potřebných dokumentů postarají jiní Nepálci pracující přímo v Moskvě.

Většinou si stěžují na krátký výcvik, který prý někdy trval pouhé dva týdny, mluví o nedostatečném vybavení a celkovém pocitu, že slouží v prvních liniích hlavně jako živé štíty.

A mluví také o nesplněných slibech. Stěžují si třeba na to, že jejich žold teď leží na účtech v ruských bankách, ale z Nepálu se k penězům nemohou dostat.

Právě peníze jsou přitom tím, co Nepálce do Ruska táhne. Nejsou to žádné ideály, ale žold kolem 2000 dolarů měsíčně (v přepočtu asi 47 000 korun), který pro chudé Nepálce představuje naději na zbohatnutí.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme