Kritizoval pravoslavnou církev za militarizaci. Teď patriarcha Kirill odbojného diákona zbavil hodnosti

Deset let trvající konflikt ruského patriarchy Kirilla a odbojného protodiákona Andreje Kurajeva dospěl k očekávatelnému konci: své kněžské hodnosti byl zbaven v sobotu pravděpodobně nejvýraznější intelektuál v Ruské pravoslavné církvi, uvádí na stránkách vydání Novaja Gazeta komentátor Alexandr Soldatov.

Svět ve 20 minutách Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskevský patriarcha ve velikonočním poselství hovořil o míru

Ruský patriarcha Kirill měl dlouholetý konflikt s odbojným protodiákonem Andrejem Kurajevem | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

„Andrej Kurajev nevyužil čas, který mu byl dán, aby přehodnotil své postoje a navrátil se do lůna církve. V slovech ani činech neprojevil pokání a neukončil svou destruktivní činnost,“ cituje Soldatov výnos, kterým patriarcha vzpurného klerika zbavil církevní hodnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus

Cesty Kurajeva a Kirilla se rozešly v roce 2012, když protodiákon označil za „mravně pochybnou“ pozici patriarchátu v případu odsouzených členek skupiny Pussy Riot. Ten rok celkově vešel do dějin jako „PR katastrofa patriarchy Kirilla“, domnívá se Soldatov.

Řada skandálů s pohádkově drahými nemovitostmi, které opatřil svým sestřenicím, či se zlatými hodinkami, které na oficiálních fotografiích nechal vyretušovat ze svého zápěstí, ho připravily o poslední zbytky podpory v prostředí liberální inteligence.

Patriarcha Kirill tehdy bojovně vyzýval k potrestání „rouhaček“ a svolával proti bezbožnicím v barevných kuklách mnohatisícové demonstrace. A aby toho nebylo málo, podpořil dokonce vytvoření vlastní paramilitaristické gardy. V tom všem Kurajev již tehdy spatřoval proměnu Ruské pravoslavné církve v „církev násilí“ a varoval před jejím splynutím s represivním státním aparátem.

Následovalo jeho vyloučení z Moskevské duchovní akademie a moskevské státní university, kde přednášel bohosloví. Důvodem byla mimo jiné jeho otevřeně kritická pozice k případům sexuálního obtěžování studentů v Kazaňském semináři ze strany církevních hodnostářů.

Ruská skupina Pussy Riot | Foto: Denis Bochkarev | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0,©

Kurаjev skončil v bezvýznamné funkci, jeho knihy byly staženy ze všech církevních knihkupectví, a eparchie dostaly zákaz organizovat jeho přednášky, na kterých bylo ostatně vždy plno. Kurajev byl donucen stáhnout se z veřejného prostoru, ale díky svému ostrému jazyku a důvtipu zůstával i nadále oblíbencem médií.

To však nebylo patriarchátu po chuti. Na webových stránkách a v blozích kontrolovaných církevní hierarchií, byl Kurajev tvrdě kritizován a na jeho šedivějící hlavu byly svolávány nejen církevní, ale také trestně právní postihy, uvádí Alexandr Soldatov.

Napětí mezi patriarchátem a odbojným protodiákonem podle něj narůstalo: v době pandemie Kurajev kritizoval shovívavost církevních hodnostářů k popíračům covidu, projevoval hlasitý nesouhlas se zákazem kázaní a proměnou církve v silovou strukturu. A také otvíral otázku církví tolerovaného domácího násilí.

Protiválečný postoj

Od prvního dne války na Ukrajině zaujal Kurajev protiválečný postoj založený na Kristově „mírovém poselství“. V srpnu minulého roku byl světským soudem souzen za „dikreditaci ozbrojených sil“. A třebaže musel začít pečlivěji vážit slova, ze svých pozic neustoupil ani o krok.

V posledních měsících zůstává Kurajev v podstatě jediným hlasem duchovenstva pravoslavné církve v Rusku, který úporně a důsledně poukazuje na amorálnost Ruskem vedené války a varuje před jejími důsledky pro ruský lid.

Na českém sankčním seznamu se objevilo první jméno. Jedná se o ruského patriarchu Kirilla

Číst článek

Jak připomíná autor komentáře, Andrej Kurajev letos dvakrát vycestoval do zahraničí: do Německa za příbuznými, a do Čech, kde v 60. letech strávil část svého dětství. Mnozí předpovídali, že se do Moskvy, kde mu hrozí zjevné nebezpečí, již nevrátí. Ale on se vrací a nadále dává rozhovory nezávislým médiím včetně ukrajinských.

Je mu jasné, že chodí po velmi tenkém ledu, ale právě takovou pozici považuje za jedinou skutečně křesťanskou.

Drama Andreje Kurajeva zdaleka není u konce. Jeho osobnost vysoko vyčnívá nad rámec skromné hodnosti protodiákona, která mu byla ruským patriarchou upřena. Jeho svobodný hlas bude znít i nadále a může dát ruskému pravoslaví šanci ve chvíli, kdy oficiální církev mluví ústy Kremlu, uzavírá svůj komentář na stránkách vydání Novaja gazeta Alexandr Soldatov.

Celý Svět ve 20 minutách najdete v audiozáznamu nahoře v článku, připravili Tea Veseláková a Jan Machonin.

Jan Machonin, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme