Prezidentské volby vyhráli Pellegrini i Fico. Slováci dle premiéra dali najevo, že souzní s nastoleným směrem

Předseda slovenského parlamentu a šéf vládní strany Hlas Peter Pellegrini bude novým prezidentem. Přestože před dvěma týdny v prvním kole zaostal, druhé přesvědčivě ovládl díky masivnímu nárůstu voličské účasti i úspěšnému přetažení příznivců neúspěšných kandidátů. Premiér Robert Fico (Směr) hlasování označil za referendum o vládě a Slováci tak dle něj vyslovili souhlas se směřováním země.

Analýza Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico (vlevo) a Peter Pellegrini

Robert Fico (vlevo) a Peter Pellegrini | Zdroj: Profimedia

Pellegrinimu se povedlo něco podobného, co v roce 2018 Miloši Zemanovi. Volební účast v českých prezidentských volbách se tehdy z 62 procent v prvním kole zvýšila na 66,6 procenta v kole druhém.

Letos na Slovensku však šlo o ještě výraznější rozdíl, kdy účast z 52 procent v prvním kole narostla až na 61 ve druhém. V absolutních číslech přišlo k urnám o 400 tisíc voličů více.

Pellegriniho mobilizace byla tak masivní, že jeho 1,4 milionu získaných hlasů je dokonce ještě více, než kolik loni v zářijových parlamentních volbách dostaly strany současné vlády Směr, Hlas a SNS.

Naopak Korčokových 1,24 milionu hlasů by mu v roce 2004, 2009 a 2019 stačilo na vítězství.

Masivní mobilizace

Všechna čísla výzkumných agentur před volbami naznačovala, že půjde o nejtěsnější souboj v historii přímých slovenských prezidentských voleb. To se sice potvrdilo, výsledek 53:47 je však jasnější, než předpokládaly sondáže. Hlavním důvodem je zmíněný masivní nárůst volební účasti, který je pro výzkumníky složitý modelovat.

OBRAZEM: Radost u Pellegriniho, smutek u Korčoka. Podívejte se, jak to vypadalo ve štábech kandidátů

Číst článek

V čem se ovšem sociologové shodovali a co se potvrdilo, byl předpoklad, že čím vyšší bude volební účast, tím lépe pro Pellegriniho. Předseda parlamentu měl větší potenciál přetáhnout voliče neúspěšných uchazečů z prvního kola.

„Vše pod 50 procent bude pomáhat Korčokovi, jehož voliči jsou mobilizovanější, zatímco vyšší účast je výhodou pro Pellegriniho,“ říkal před druhým kolem šéf agentury AKO Václav Hřích.

Zatímco Pellegrini je součástí nejvyšší slovenské politiky dlouhá léta a prošel si kromě postu hlavy státu všemi politickými funkcemi, přičemž si vždy mezi Slováky držel velkou oblíbenost, Korčok musel během kampaně před prezidentskými volbami pracovat na tom, aby se vůbec dostal do povědomí širší veřejnosti.

Pellegriniho cílem pro druhé kolo bylo oslovit hlavně voliče neúspěšných kandidátů z prvního kola, případně ty, kteří volit vůbec nepřišli. Podařilo se mu obojí.

Klíčová masa byla více než čtvrt milionu voličů třetího nejsilnějšího kandidáta z prvního kola Štefana Harabina. Bývalý soudce nejvyššího soudu vystupuje velmi prorusky a jeho podporovatelé se rekrutovali z řad voličů vládního Směru a SNS nebo z ještě radikálnější mimoparlamentní Republiky. Už po prvním kole bylo z dat patrné, že větší část z nich v druhém kole přijde a podpoří Pellegriniho.

Pellegrini uspěl zejména v regionech. Slovensko si zvolilo proruského populistu, píše BBC

Číst článek

Co se týče účasti, před dvěma týdny byla velmi nízká hlavně na jihu země obývaném z velké části slovenskými Maďary a v některých částech severního a východního Slovenska. Pro druhé kolo se ji v těchto regionech podařilo stejně jako na většině území zvýšit. V naprosté většině případů z toho těžil Pellegrini.

Lze to vidět na různých příkladech. V okrese Kežmarok ležícím na úpatí Vysokých Tater v konzervativním regionu Spiš sice Korčok v prvním kole získal 9404 hlasů, ve druhém přidal jen 3103, Pellegrini se dostal z 6677 hlasů na dvojnásobek.

Nejsevernější slovenský okres Námestovo v prvním kole ovládl Korčok se ziskem přes 10 tisíc hlasů. Ve druhém se ale vše obrátilo, předseda parlamentu posílil z necelých 8700 až nad 15 tisíc hlasů, zatímco exdiplomat dostal celkem jen 13 600 hlasů.

A například v jihoslovenském Lučenci Pellegrini sice s přehledem a ziskem 9100 hlasů ovládl už první kolo, dokázal ale nabrat i další voliče a dostal se až na 16 429 hlasů, zatímco jeho soupeř Korčok posílil opět jen o tři tisíce.

Referendum o vládě

Velká mobilizace a nakonec i větší rozdíl, než se předpokládalo, jsou překvapivé i proto, že Pellegrini mezi prvním a druhým kolem nebyl v komfortní situaci. Musel čelit sebevědomému Korčokovi, další várce tvrdých osobních útoků ze strany Igora Matoviče a vyslovovaná podpora od koaličních partnerů zůstávala spíše vlažná.

Téměř polovina Čechů vnímá kroky Ficovy vlády jako ohrožení demokracie na Slovensku, ukázal průzkum

Číst článek

Když Pellegrini v sobotu večer přicházel do svého štábu, řekl, že šéfové koaličních stran Robert Fico (Směr) a Andrej Danko (SNS) jej nejspíš nenavštíví, jelikož už mají jiný program.

O to více pak zaujalo, že se premiér Fico objevil na tiskové konferenci poté, co již bylo jasné, že Pellegrini zvítězí. Přestože Pellegriniho v minulosti hned několikrát nazval zrádcem a v boji o prezidentský post jej podpořil z čirého pragmatismu, před kamerami nakonec společně zářili nadšením.

Fico novému prezidentovi podal ruku, objal ho a zvolal: „Ať žije Peter Pellegrini, ať žije nový prezident a ať žije Slovenská republika.“

Následně pódium využil k tomu, aby celé prezidentské volby nazval referendem o své vlastní vládě. Už čtvrtý Ficův kabinet se moci ujal loni na podzim. „Referendum o našem vládnutí dopadlo dobře. Jsme předurčení vládnout až do roku 2027,“ vyvodil Fico, že tímto testem prošel, a tak může zůstat v klidu u moci až do příštích parlamentních voleb.

„Koalice dostala štempl, že její dosavadní kroky voličskou populaci nijak zvláště neznepokojily,“ zhodnotil komentátor SME Peter Tkačenko.

Za pravdu mu dal i komentátor TV Joj Arpád Soltész: „Už parlamentní volby 2023 byly referendem o geopolitické orientaci Slovenska, prezidentské volby 2024 jen potvrdily výsledek.“

‚Toto vám nezapomenu‘

Poražený finalista Ivan Korčok uznal svou porážku krátce předtím: „Rozhodla vysoká účast, respektuji ji. Ale rozhodl i strach,“ řekl ve svém povolebním projevu.

Bývalý ministr zahraničí si nebral servítky. Zmínil, že na Slovensku se člověk může stát prezidentem i tak, že vede netransparentní kampaň. „Že nikdo nebude vědět, odkud přišly na účet peníze, že to nikoho nebude zajímat. Ukazuje se, že se můžete stát prezidentem tak, že budete šířit nejen nenávist, bičovat vášně a tlačit lidi na barikády. Kampaň se dá vyhrát i tak, že z toho druhého, ze mě, uděláte kandidáta války. Toto vám nezapomenu,“ vzkázal.

Právě snaha Pellegriniho tábora vykreslit Korčoka jako „válečného štváče“ byla jedním z hlavních témat kampaně mezi prvním a druhým kolem.

Pro pojištění vítězství nenechali nic náhodě, k negativní kampani přidali ministři Hlasu a Směru i příhodně načasované mimořádné odměny pro státní zaměstnance ve svých resortech.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme