Zastrašování, vazba i deportace. Ukrajince z okupovaných oblastí nutí přijmout ruské občanství

Úřady na Ruskem ovládaných ukrajinských územích nutí tamní Ukrajince, aby přijímali ruské občanství. Když to nechtějí udělat, hrozí jim postihy včetně deportace nebo vazby, uvedli ve středu výzkumníci z americké Yaleovy univerzity.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové nutí Ukrajince z okupovaných území, aby přijali ruské občanství (ilustrační foto) | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Obyvatelé Ruskem okupovaných částí Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblasti jsou vystaveni systematickým snahám zbavit je ukrajinské identity.

Amputované končetiny od min a ‚ruský raketový teror‘. Ukrajinci tlačí protiofenzivu pomalu

Číst článek

Ti Ukrajinci, kteří nechtějí přijmout ruské občanství, „čelí hrozbám, zastrašování, čeká je omezení přídělů humanitární pomoci i základních potřeb a možná vazba nebo deportace,“ uvedli autoři zprávy s tím, že cílem těchto praktik je přinutit je stát se občany Ruska.

„Znepokojivé je na tom to, že jde o porušování ženevských a haagských konvencí,“ řekl šéf výzkumného týmu Nathaniel Raymond. Podle něj jsou tyto ruské praktiky velmi rozšířené.

Pokud Ukrajinci v oblastech ovládaných Rusy chtějí přežít, nezbývá jim nic jiného, než ruský pas přijmout, podotýká Raymond.

Odpovědnost za to podle něho nesou okupační úřady, Kreml a jeho šéf Vladimir Putin, na kterého Mezinárodní trestní soud (ICC) v březnu vydal zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí.

,Situace se stává nebezpečnější,‘ Země na východě NATO posilují obranu hranic, obávají se wagnerovců

Číst článek

Výzkumníci z Yaleovy univerzity zprávu vypracovali v rámci programu amerického ministerstva zahraničí nazvaného Conflict Observatory, který byl zahájen loni v květnu s cílem odhalit a analyzovat důkazy o válečných a dalších zločinech spáchaných Ruskem na Ukrajině.

Moskva neustále odmítá, že by se jednotky, které se účastní takzvané speciální vojenské operace, dopouštěly válečných zločinů.

Ruský premiér Michail Mišustin v květnu řekl, že Rusko od loňského října udělilo občanství 1,5 milionu lidí z anektované Chersonské, Záporožské, Luhanské a Doněcké oblasti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme