Wagnerovci i ruská armáda jsou odsouzeni k vzájemné spolupráci, říká analytik Stojar

Ruská vojska podnikla další útoky na Kyjev a východoukrajinský Charkov. Zpravodajové agentury Reuters označili za mimořádně neobvyklý fakt, že série výbuchů v metropoli byla slyšet ještě předtím, než se ozvaly varovné sirény. „Cílem je narušovat, když ne vyloženě poškodit, ukrajinskou energetickou infrastrukturu,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál analytik Richard Stojar z centra  bezpečnostních a vojenských strategických studií univerzity obrany.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje  v okolí Soledaru, které tvoří kopcovitá krajina

Boje v okolí Soledaru, které tvoří kopcovitá krajina | Zdroj: Reuters

Mluvčí ukrajinského letectva, plukovník Jurij Ihnat, uvedl, že Rusové tentokrát velmi pravděpodobně nasadili balistické střely, proti nimž Ukrajina nemá účinnou obranu. Jeden z útoků poškodil řadu domů v obci Kopyly zhruba 50 kilometrů od Kyjeva.

Úřady v Charkově poblíž ruských hranic hlásí, že tamější energetické a průmyslové objekty zasáhly dvě rakety S300.

Richard Stojar, bezpečnostní analytik Univerzity obrany | Zdroj: Archiv Richarda Stojara

Co může ruské velení sledovat novou vlnou útoků v rámci vzdušné kampaně a do jaké míry mohou být nové údery spojeny i se situací na frontě?
Osobně se domnívám, že ruské velení tím sleduje stále stejné cíle, tak jak ve všech předchozích úderech za posledních pár měsíců. Cílem je narušovat, když ne vyloženě poškodit, ukrajinskou civilní energetickou infrastrukturu a komplikovat tak Ukrajině jejich válečné úsilí a úsilí na frontách.

Pozornost je v poslední době zaměřena na boje o ukrajinské východní město Soledar. V týdnu přicházely rozporuplné zprávy, kdo má tuhle lokalitu pod kontrolou. V pátek Moskva oznámila, že se Soledaru definitivně zmocnila ruská vojska. Mohou tomu napovídat i páteční informace reportéra televize CNN, podle něhož z města ustoupila část ukrajinských jednotek?
Situace v Soledaru byla v posledních dnech velmi nepřehledná. Teď se dá asi konstatovat, že Soledar má minimálně v naprosté většině pod kontrolou ruská strana. Ukrajina však ještě oficiálně nepotvrdila naprostou ztrátu tohoto města.

Rusko spojuje násilí. Začíná v rodině a prostupuje celou společností, směřuje do války, říká překladatel

Číst článek

Je docela možné, že nějaké menší ukrajinské týmy v Soledaru nebo jeho okolí mohou působit, nebo se snažit infiltrovat Soledar. Tedy ozbrojené střety přímo v tomto městě nejsou ani do budoucna vyloučeny. Hlavní organizovaný ukrajinský odpor je asi věcí minulosti.

Objevily se záznamy stáhnutí ukrajinských jednotek, jednak šlo o záznamy Wagnerovců (ruská žoldnéřská skupina, kterou financuje oligarcha Jevgenij Prigožin – pozn. red.), jak nerušeně korzují po městě, z toho všeho se dá usuzovat, že skutečně v tuto chvíli má ruská strana Soledar pod svou kontrolou a v podstatě je otázka, jakým dalším způsobem se toto bude vyvíjet. 

Když jste řekl, že situace byla nepřehledná, tak list New York Times píše, že se tu může odrážet v informování o situaci v Soledaru z ruské strany i napětí mezi velením ruské armády a žoldnéřskými jednotkami takzvaných Wágnerovců, kteří už počátkem týdne tvrdili, že toto město obsadili a Moskva jim veřejně přiznala podíl na dobytí Soledaru až v pátek. Víme něco víc o tom, na kolik je koordinovaný postup pravidelných ruských jednotek a takzvané Wagnerovy armády?
O napětí mezi Wágnerovci a ruskou armádou nebo o politických hrách na vrcholu ruské mocenské hierarchie se samozřejmě mluví dlouho.  

Máme se bát Ruska?

Číst článek

Spekuluje se i o tom, do jaké míry za tím stojí ambice Jevgenije Prigožina, šéfa Wagnerovy skupiny. A co se týká toho vlastního působení na frontové linii, tak tam Wagnerovci i ruská armáda jsou pochopitelně odsouzeni k vzájemné spolupráci, ale ty vztahy nemusí být nějak ideální. 

Pochopitelně Wagnerova skupina není organickou součástí ruských ozbrojených sil, z čehož samozřejmě vyplývá, že její příslušníci jsou daleko asertivnější ve vztahu k ruskému velení.

Kritizují ruský způsob vedení operace, kritizují konkrétní osoby a samozřejmě jsou to všechno věci, které způsobem vnáší určitý nesoulad mezi regulérní složky armády a Wagnerovu skupinu. 

Wagnerovci jsou pochopitelně také nadprůměrně a lépe vybaveni, zásobováni, financováni, takže i to je další záležitost, která tyto dvě složky dělí. Ale role Wagnerovců v tomto konfliktu je velmi specifická a ty konkrétní politické mocenské cíle, které má šéf Jevgenij Prigožin, ty jsou stále poněkud zahaleny. Pochopitelně se snaží prosadit na ruském mocenském vrcholu.

Tomáš Pavlíček, ank Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme