Výstřely, otřásající se podlaha a nedostatek vody. Humanitární pracovnice přináší svědectví ze Súdánu

Boje v Súdánu probíhají už celý týden. Dosud si podle Světové zdravotnické organizace vyžádaly 413 obětí a přes 3500 zraněných. Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic na místě konfliktu poskytuje pomoc. Jedna z jejích humanitárních pracovnic Camille Marquis přináší pro server iROZHLAS.cz svědectví, jak to v boji zmítaném Chartúmu aktuálně vypadá.

Chartúm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé hledající vodu v Súdánu

Lidé bojují o jídlo, vodu, léky nebo zdravotní péči | Zdroj: Reuters

„Když jsem v sobotu kolem půl deváté ráno při snídani uslyšela venku první výstřely, začínal můj poslední den v Chartúmu. Zavazadla jsem měla připravená, ledničku a skříně vyprázdněné a zbývalo mi jen pár hodin, než se vydám na letiště. Po roce stráveném v Súdánu jsem odlétala domů,“ popisuje Marquis. 

Armáda a milice v Súdánu opět vyhlásily humanitární příměří. Boje přesto neutichají

Číst článek

Všichni se rychle odebrali do suterénu penzionu, ve kterém bydleli, abych byli v bezpečí. Tam strávila celý den. Spolu s dalšími deseti kolegy seděli na podlaze, která se otřásala při zvuku střelby a ran z náletů. „Hluk prolínal celou místnost, stěny a okna se třásly. Po výbuchu často následovalo ticho. To ale nikdy netrvalo dlouho.“

„První noc, kterou jsem strávila na podlaze obklopena kolegy, místo toho, abych byla na letišti na cestě domů, jsem myslela na lidi uvízlé uvnitř prostorů letiště. Kolem probíhaly těžké boje. Někteří byli zraněni a nemohli letiště opustit, aby se nechali ošetřit,“ popisuje.

Myslela také na „všechny své súdánské kolegy a všechny lidi žijící v Chartúmu, kteří na rozdíl ode mě neměli možnost spát v bunkru s nouzovými zásobami potravin a vody.“

V ulicích hustě obydleného Chartúmu se bojuje už týden. Lidem dochází jídlo, voda nebo také pohonné hmoty. Aby sehnali zásoby v obchodech, musí velmi riskovat. Navíc se prodejny už teď potýkají s nedostatkem zboží.

V ulicích hustě obydleného Chartúmu se bojuje už přes týden | Zdroj: Reuters

„Když slyším všechnu tu zkázu venku, čtu o ztrátách na životech, o zraněných a nemocných lidech, kteří se ani v hlavním městě Chartúmu nemohou dostat do funkční nemocnice nebo na kliniku, je mi neuvěřitelně smutno,“ říká humanitární pracovnice. 

Lidé bojují o jídlo, vodu, léky nebo zdravotní péči, a to jsou teprve první dny. Následky bojů budou, podle ní, velmi tragické.

Zdravotnický systém kolabuje

Už rok sleduje Marquis humanitární potřeby v Súdánu a dokumentuje dopady nedostatečné mezinárodní reakce na zdraví a výživu Súdánců, zejména dětí.

Právě s kolegy vydali informační zprávu, ve které upozornili na zoufalé potřeby obyvatelstva žijícího v západním Dárfúru. Vyzvali humanitární subjekty a dárce, aby podpořili kolabující súdánský zdravotnický systém.

Příměří v Súdánu vůbec nezačalo. Z Chartúmu je slyšet střelba, obě strany se viní z porušení dohody

Číst článek

Z jejích kolegů, kteří se v současné době ukrývají v Chartúmu, měla do El Geneiny v Západním Dárfúru odletět zdravotní sestra a školitelka, aby pracovaly v nemocnici podporované MSF. Chtěly jet ošetřovat těžce podvyživené a nemocné děti.

V Chartúmu uvízl také psycholog MSF pracující v nemocnici v El Geneině. Kvůli konfliktu se tam možná nebude moci v dohledné době vrátit.

Týmy v Západním Dárfúru hlásí neobvykle nízký počet pacientů na odděleních, což je pravděpodobně známkou toho, že se lidé bojí opustit své domovy a přijít do nemocnice.

„Pokud humanitární a zdravotní pracovníci nebudou moci pokračovat ve své práci a pacienti se nedostanou k pomoci do nemocnice, hrozí milionům dětí a dalších zraněných lidí vážné zdravotní následky,“ uzavírá humanitární pracovnice. 

Anna Mňoučková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme