Tuskovi se podařilo za sto dnů prosadit jen zlomek předvolebních slibů. Problémem je i vztah s Dudou

Polská vláda premiéra Donalda Tuska má za sebou prvních sto dnů. Ještě během předvolební kampaně představila stovku bodů, které plánovala v tomto období změnit. Prosadit se jí ale podařilo jen zlomek z nich.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Donald Tusk

Polský premiér Donald Tusk | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle průzkumu vydaného k prvním sto dnům vlády Donalda Tuska, který vypracovala organizace United Surveys, 70 procent Poláků nevěří, že vláda stihne všech sto slibů prosadit a zavést.

Když pak více než 800 respondentů mělo hodnotit vládu známkou, nejvíce lidí, tedy více než 22 procent dotázaných, jí dalo čtyřku. V Polsku je ale jiné známkování a jednička je nejhorší možný výsledek. Naopak nejlepší známka je šestka, takže nejčastěji udílená čtyřka není příliš špatným výsledkem.

Šéf polské diplomacie chce odvolat 50 velvyslanců. Jmenovala je vláda Práva a spravedlnosti

Číst článek

Ke známce čtyři také častěji sahali lidé se středním a vyšším vzděláním, s vyššími příjmy a z měst nad 200 000 obyvatel.

Prvním velkým úspěchem Tuskovy vlády v prvních sto dnech byla obnova financování umělého oplodnění metodou in vitro. V posledních osmi letech ho totiž vláda Právo a spravedlnost nehradila a Polky si ho musely hradit sami. Některé samosprávy na takový zákrok přispívaly.

Vláda také vyměnila vedení národních médií. Ta jsou ale teď ve stavu likvidace, protože prezident odmítl podepsat zákon o rozpočtu s výdaji na média a mediální rada zadržuje televizi TVP, agentuře PAP a polskému rozhlasu výplatu koncesionářských poplatků.

Začaly také změny v prokuratuře. Sejm přijal deklaraci ohledně ústavního soudu, na základě které neuznává výroky některých soudců jmenovaných právě stranou Právo a spravedlnost.

Poláci demonstrují za změnu zákona o znásilnění. To zažije až třicet tisíc obětí ročně, nahlásí ho ale zlomek

Číst článek

Začaly audity a vyšetřování ve státních a polostátních firmách, a to včetně petrochemického gigantu Orlen. Vláda také pomalu směřuje k odblokování dosud zadržovaných peněz z unijních fondů. Jde o stovky miliard zlotých.

Na druhou stranu uvnitř samotné vládní koalice se vedou spory o liberalizaci interrupcí, což byl také jeden z předvolebních slibů. Ten se teď nedaří plně posouvat k tomu, aby byl uvedený v platnost.

Spory také panují třeba kolem změn na státním zastupitelství, ohledně řešení sporů se zemědělci nebo ohledně řešení obchodních sporů s Ukrajinou.

Vztah s prezidentem

Současná polská vláda má také problematický vztah s prezidentem Andrzejem Dudou. Na některých tématech ale spolupracují – zejména na bezpečnosti. To je resort, ve kterém Donald Tusk i Andrzej Duda mluví o plné spolupráci, o součinnosti a komunikaci.

Polsko má další špionážní kauzu. Prokuratura měla program Hermes, zřejmě proti kritickým úředníkům

Číst článek

Oba podporují vyšší náklady na zbrojení, hlubší integraci a spolupráci v rámci Severoatlantické aliance.

Ale třeba už zahraniční politiku oba státníci pojímají dost rozdílně. Sice spolu minulý týden navštívili Bílý dům, ale vzápětí ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, který na cestě do Washingtonu byl, oznámil velké změny v diplomacii, kdy chce před vypršením mandátu vyměnit více než 50 velvyslanců, pravděpodobně včetně velvyslance ve Spojených státech.

To se dotýká prezidenta Andrzeje Dudy, protože Právo a spravedlnost v posledních osmi letech rozhodovalo o obsazení diplomatických misí.

V dalších oblastech je spolupráce také náročná. Prezident Andrzej Duda teď všechny Sejmem a Senátem schválené zákony buď vetuje, nebo je sice podepíše, ale posílá je Ústavnímu soudu, který je zase personálně propojených s Právem a spravedlností.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme