Polsko žádá o rozmístění amerických zbraní na svém území. Washington o tom jednat nechce

Polsko v reakci na ohlášené rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku požádalo o zařazení do programu Severoatlantické aliance umožňujícího sdílení jaderných zbraní, oznámil v pátek polský premiér Mateusz Morawiecki. Spojené státy nevidí potřebu změn v rozmístění svých jaderných zbraní, zareagoval podle agentury PAP mluvčí Bílého domu pro záležitosti národní bezpečnosti John Kirby.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpálení americké balistické rakety

Premiér Morawiecki se obrátil na celé NATO kvůli podpoře účasti Polska v programu Nuclear Sharing | Zdroj: Reuters

„Nemám co říci na téma žádných jednání tohoto druhu. Tak či onak, prostě nehovoříme o rozmístění našich jaderných zbraní, a tedy s tím teď určitě nezačnu,“ řekl Kirby na tiskové konferenci. „Jedinou věc, kterou mohu říci, je to, že jsme nezměnili naše postoje ohledně strategického odstrašování,“ dodal.

Summit unijních lídrů skončil bez dohody o migraci. Proti se postavili Orbán a Morawiecki

Číst článek

Reagoval tak na páteční vyjádření Morawieckého, který na tiskové konferenci v Bruselu uvedl, že se obrátil „na celé NATO kvůli (podpoře) účasti (Polska) v programu Nuclear Sharing“ v reakci na ohlášené rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku. Premiér připustil, že konečné rozhodnutí náleží USA, a ujistil, že Poláci jsou připraveni „konat rychle“.

Polský prezident Andrzej Duda již loni na podzim v novinovém interview tvrdil, že Polsko jednalo se Spojenými státy o zařazení do programu, který by umožnil rozmístění amerických jaderných zbraní v Polsku.

„Vždy existuje potenciální možnost podílet se na (programu) sdílení nukleárních zbraní. Hovořili jsme s americkými představiteli o tom, zda USA takovou možnost zvažují. Toto téma je otevřené,“ řekl tehdy polský prezident.

Kirby podle PAP dodal, že nejsou žádné náznaky, že by se Rusko chystalo použít jaderné zbraně ve válce proti Ukrajině, anebo v jakékoliv jiné zemi.

K obavám Ukrajinců z Rusy zinscenovaného útoku v okupované Záporožské jaderné elektrárně s únikem radiace prohlásil, že Rusko nemá žádný důvod k okupaci elektrárny a nemělo by tam mít své vojáky. Současně uvedl, že nejsou obavy z bezprostředního ohrožení této největší jaderné elektrárny v Evropě.

Sdílení jaderných zbraní je součástí politiky jaderného odstrašení NATO, která umožňuje členským zemím, které tyto zbraně ve svém arzenálu nemají, podílet se na plánování jejich použití ze strany Severoatlantické aliance.

Zbraně zároveň zůstávají pod kontrolou USA. V případě konfliktu by americké atomové bomby mělo nést letectvo zemí, ve kterých jsou rozmístěny, tedy Belgie, Německa, Nizozemska, Itálie a Turecka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme