Vyprahlá Bogota omezuje dávky vody. Místní se mohou sprchovat jen čtyři minuty

Zhruba deset milionů obyvatel kolumbijského hlavního města Bogota čelí omezeným dodávkám vody kvůli obrovskému nedostatku způsobenému velkým suchem. Informovala o tom BBC, podle které je částečnou příčinou klimatický jev El Niňo. Ten stlačil hladinu v nádržích na nejnižší úroveň za poslední desetiletí.

Bogota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V kolumbijské Bogotě jsou pouze omezené dodávky vody. Příčinou je obrovské sucho.

V kolumbijské Bogotě jsou pouze omezené dodávky vody. Příčinou je obrovské sucho. | Foto: Luisa Gonzalez | Zdroj: Reuters

Úřady rozdělily oblast kolem hlavního města do devíti zón – v každé z nich se střídavě na 24 hodin vypínají dodávky vody. Nemocnice a školy mají výjimku. Starosta města označil situaci za zoufalou.

Zima byla vymknutá. Extrémně teplé měsíce letos přeruší to, že se promění El Niño, očekává hydrolog

Číst článek

Omezení oznámená na začátku týdne vstoupila v platnost ve čtvrtek. Přídělový plán budou úřady každé dva týdny přehodnocovat.

„Neplýtvejme v Bogotě v této době ani kapkou vody,“ řekl starosta města Carlos Fernando Galán na tiskové konferenci, kde opatření oznámil. „To nám pomůže, aby tato omezení mohla být rychleji zrušena nebo snížena,“ dodal.

Šetřit vodou na každém kroku

Nedostatek dešťů a neobvyklá vedra způsobily, že kolumbijské nádrže vysychají alarmujícím tempem. Nádrž Chuza, součást systému, který zajišťuje přibližně 70 procent vody v hlavním městě, je naplněna na méně než 17 procent. Podle starosty je to nejnižší hodnota za posledních 40 let.

Kolumbijský prezident Gustavo Petro ve čtvrtek na sociální síti X prohlásil, že nařídil „zásadní změnu“ v ochraně vodních zdrojů na příštích 30 let. Varoval také před „neomezenou urbanizací“ a kritizoval „drancování“ přírodních vodonosných vrstev zemědělstvím a stavebnictvím.

Obyvatelé mezitím snižují spotřebu vody. „Jsou věci, které už nemůžeme dělat, například si umýt auto,“ řekla agentuře AFP Clara Escobarová, která žije na bogotském předměstí. „Sprchuji se maximálně čtyři minuty a vyhýbám se praní oblečení,“ řekl další obyvatel Bogoty Isaac Sandoval.

Farmáři po celém světě bojují s extrémním počasím. Banány, káva či kakao proto mohou být míň dostupné

Číst článek

Odborníci tento problém částečně spojují se současným meteorologickým jevem El Niňo, v němž obvykle dochází ke zvýšení globálních teplot. Za hlavní příčinu sucha je považována také změna klimatu, rychlá urbanizace a špatná infrastruktura.

S nedostatkem vody se v posledních letech potýkalo také hlavní město Mexika a metropole Uruguaye Montevideo.

Ne všechna sucha jsou způsobena změnou klimatu, ale nadměrné teplo v atmosféře odčerpává ze země více vlhkosti a sucha zhoršuje. Od začátku průmyslové éry se svět již oteplil přibližně o 1,2 stupně Celsia a pokud vlády na celém světě nepřistoupí k razantnímu snížení emisí, budou teploty stoupat i nadále, podotkla BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme