Dokument skládá portrét ženy skrz její vlastní slova. Prostřednictvím vzpomínek na partnera i literárních oblíbenců nechává Kareninovou, mýtus za titulky, jak ji sám režisér nazývá, najít samu sebe.
„O Tmání jsem přemýšlel hned od momentu, kdy jsem se začal zajímat o virtuální realitu. Od začátku zde byla idea vytvořit simulaci toho, co se děje během deprese člověku v hlavě,“ vysvětluje režisér.
Server iROZHLAS.cz přináší exkluzivní rozhovor s Ulrichem Seidlem, režisérem kontroverzního dramatu Sparta, který čelí obvinění z údajného týrání a zneužívání dětí během natáčení.
Devětašedesátiletý Ulrich Seidl měl také před natáčením snímku zamlčet dětem i jejich rodičům skutečnost, že zmíněný snímek Sparta pojednává o závažném tématu – pedofilii.
Retrospektivu americké avantgardistky Shirley Clarkeové v programu doplní třeba filmová esej o včelách nebo zřejmě nejstarší celovečerní dokument, natočený na Filipínách v roce 1913.
Snímek Síla se stal nejsledovanějším filmem online varianty festivalu v Jihlavě, kde získal cenu za střih. Do tuzemských kin ho uvede distribuční společnost Artcam 6. ledna příštího roku.
„Dnes už se do Ruska vracím jen velmi zřídka… V mém případě na represe zatím nedošlo, nátlak ale pociťuji samozřejmě velmi silně,“ říká v rozhovoru autor filmu o bývalém vůdci SSSR „Gorbačov. Ráj.“
Více než rok od vzedmutí vlny protestů proti poměrům v Bělorusku se zdá, že režim dokázal domácí odpor potlačit. Co se teď v zemi odehrává? A jak vlna demonstrací a represí změnila lidem životy?
Letošní ročník MFDF Ji.hlava se zaměří na téma mezilidských vztahů. Krátkometrážní snímek Milý tati a vítěz soutěže debutů na festivalu v Locarnu, Bratrství, téma specificky demonstrují.
Jednou z hlavních hvězd letošního ročníku bude americká legenda oboru gender studies a poststrukturalistické filozofie Judith Butlerová. Bude debatovat s návštěvníky festivalu na Inspiračním fóru.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě nabídne režijní debut herečky Charlotte Gainsbourgové, příběh popularizátora LSD Timothyho Learyho či filmový portrét písničkáře Jana Nedvěda.
„Filmový svět se kvůli pandemii do značné míry zastavil. Proto přicházíme s jarními ozvěnami. Abychom divákům i filmařům opět umožnili se potkat,“ oznámil ředitel Ji.hlavy Marek Hovorka.
24. ročník festivalu letos nabídne divákům mimojiné téměř 300 filmů i debaty s filmaři. Zahajovací ceremoniál Ji.hlava s předáváním cen proběhne v úterý od 20.00.
Online forma umožní, že si tentokrát budou moci festival vychutnat také diváci mimo území České republiky. Velká část filmového programu jim bude dostupná na portálu Dafilms.com.
Organizátoři dokumentárního festivalu Ji.hlava rozhodli jeho 24. ročník přesunout na internet. Filmy budou zpřístupňovány postupně a dojde tak k prodloužení festivalu.
Nejlepším filmem východní a střední Evropy se stal rumunský snímek Učit. Studenti ocenili film Život by mohl být tak krásný. Diváky letos nejvíce oslovil dokument o kapele The Tap Tap.
Zatímco na jiných festivalech často laureáti přebírají pozlacené sošky zvířat, na Ji.hlavě se tento rok rozdávají dětské stavebnice. Jejich autorem je čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej.
Vedle projekcí nabídne Ji.hlava i řadu dalších aktivit, které budou probíhat v rámci Inspiračního fóra. Na tom vystoupí více než stovka odborníků z celého světa.
Cizinci si myslí, že Kibera je jen nehostinné smetiště, říká ve filmu mladý fotograf Don Wilson. Ten provedl tvůrce dokumentárního filmu zákoutími největšího slumu, ve kterém žije asi 300 tisíc lidí.
I když festival Ji.hlava už skončil, vybrané snímky se objeví znovu v promítacích sálech. Diváci se mohou těšit například na událost festivalu snímek režiséra Pavla Křemena Milda.