Opozici vadí, že Rakušan používal stejný šifrovací telefon jako obžalovaní z pražské aféry. Prý to dokazuje, že je bezpečnostním rizikem. To už si nemohla z prstu vycucat nic lepšího?
Mohli bychom se chlácholit, že tak špatně jako na Slovensku, kde se v rámci předvolební kampaně nedávno přes okénko automobilu poprali bývalý premiér s bývalým ministrem vnitra, na tom ještě nejsme.
„Rajchl sice kritizuje vojenské dodávky na Ukrajinu, kritizuje angažmá Severoatlantické aliance. Ale vždycky se snaží, aby dokázal udržet určitou červenou linii, kterou nepřekročí,“ říká Jelínek.
Jedni mají mezinárodní struktury za málo akceschopné, což může vyplývat ze složitého vyjednávání mezi konkrétními zeměmi. Druzí se rovnou domnívají, že Brusel je jen semeništěm chyb a omylů
Pirátská rebelka Jana Michailidu si opět vysloužila reakci vedení strany. Šéfovi partaje Ivanu Bartošovi se nelíbila její účast na antikapitalistické akci, veřejně ji označil za „zcela nevhodnou“.
Nejen současná vláda čelí za vyhlášení stavu legislativní nouze kritice. Výtky si vyslechli i předchůdci. Kdo a kolikrát vyhlásil stav legislativní nouze, ukazuje přehled serveru iROZHLAS.cz.
Tam, kde je problém sehnat slušně placenou práci, daleká cesta do nemocnice nebo kostrbatá veřejná doprava, budou dál obyvatelé volit spíš podle stavu peněženek – ve prospěch opozičních kandidátů.
Andrej Babiš zproštěn obžaloby – zatím tedy nepravomocně. A Josef Středula odstupuje z boje o Hrad. Jak tyto události zahýbou náladou voličů pár dní do voleb prezidenta?
Zatím se ale zdá, že pospolu drží pouze jednotlivé tábory a sociální bubliny. Byl by to svátek, kdyby atmosféra porozumění zavládla i mezi nimi. Reálné to však není.
Možná existuje lepší cesta než snaha o neustálé hloubení příkopů mezi vládou a opozicí. Například poctivé hledání společných jmenovatelů. V parlamentu jich bude méně, v komunálu více.
Gorbačov chtěl systém reformovat a demokratizovat. Asi mu úplně nedocházelo, že se nelze zbavit skvrn bez narušení podstaty látky. Zároveň se ale nepouštěl do boje s větrnými mlýny.
Můžeme čekat, že se bude vládní pětice sobě navzájem zvolna vzdalovat. Na rozkližování kabinetů jsme navyklí až ve druhé půlce volebního období, ovšem tentokrát může přijít podstatně dříve.
Policisty patrně čeká horký podzim. Proto by se měli naučit nechávat své politické sympatie doma a na náměstích s chladnou hlavou měřit všem stejným metrem.
Stále čekáme na odpovědnou vládu, která se nebude zaklínat mimořádností, zkrátka dávat přednost nesystémové improvizaci před koncepčními řešeními, a najde odvahu nachystat daňovou reformu.
Jedna skupina je hrdá na premiéra, za něhož se nemusíme v cizině stydět, druhá si stěžuje, že zahraničněpolitická agenda odvádí Fialovu pozornost od domácích problémů.
Dá se předpokládat, že se do výsledků voleb promítnou i emoce vyvolané celorepublikovými, ba celoevropskými problémy. První vážný test to bude hlavně pro liberálně-konzervativní kabinet Petra Fialy.
Stojíme na prahu nové studené války. Byť by bylo nejlepší, kdyby Kreml zařadil zpátečku, ať už na základě diplomatických jednání, nebo pod hrozbou ekonomických sankcí.
„Z mého pohledu takto přerušit řečníka možné nebylo. Stejně tak nebylo možné navrhnout hlasování po 19. hodině. Tam v zásadě není moc co posuzovat,“ říká politolog Lukáš Jelínek.
Ze Strakovky již měsíc slýcháme o důrazu na havlovskou zahraniční politiku. Ta se zakládala nejen na hodnotách, ale i aktivitě. Čím přispěje vláda Petra Fialy (ODS) do evropské mlýnice?