Nevolební rok, který nebyl nudný

Politicky to bylo poklidných dvanáct měsíců. Žádné volby, stranické či vládní otřesy. Přesto nelze říct, že máme za sebou nudný rok. Pokračovala ruská agrese na Ukrajině, která se mění v opotřebovávací válku. Brutální teroristický útok Hamásu zatopil pod kotlem výbušného blízkovýchodního teritoria.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda oznamuje konsolidační balíček a reformy

Vláda oznamuje konsolidační balíček a reformy | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Nacionální populisté slavili volební úspěch na Slovensku a v Nizozemsku. Evropská unie hledá svou tvář a zmítá se mezi bezpodmínečnou ochranou klimatu a schopností držet krok s ekonomickými asijskými tygry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Perknerová: Nevolební rok, který nebyl nudný

V tomto rámci se musela pohybovat pětikoaliční vláda. V novoročním projevu 1. ledna 2023 premiér Petr Fiala řekl: „Věci zanedbané v minulosti, nová nebezpečí a současné krize neodstraní ze dne na den žádné kouzlo, nepomůže nám netrpělivost, ani líbivá populistická hesla, která v praxi nikdy nefungují. Naší cestou je systematická, promyšlená politika s jasnými cíli, každodenní drobná práce, která provede naši zemi dnešními krizemi a učiní ji silnější, odolnější, bezpečnější a více prosperující.“

Otázka tedy zní, zda vládní kroky byly skutečně systematické a promyšlené. Opozice ústy Andreje Babiše a Tomia Okamury tvrdí, že šlo o katastrofální amatérismus, kvůli němuž občané přicházeli o část svých úspor, zadlužovali se, museli žádat o různé sociální podpory a seniorům se zkrátil důchod o tisíc korun.

Jako těleso sboristek

Podle nich měli ministři zastropovat ceny energií u výrobce a lídr hnutí ANO dokonce uvedl, že distribuci elektřiny by měli mít na starost producenti. Dodává, že i neumětelství vlády mohlo za dvoucifernou inflaci.

Dozrál čas na to, aby vláda sáhla do cen. Ideologicky se tomu ale zatím brání, říká politolog Mlejnek

Číst článek

Ani ekonomičtí experti nemají jasno v tom, zda byl vládní postup v energetické oblasti efektivní. Pokud o příspěvek na bydlení požádalo bezmála 300 tisíc lidí, asi nebyl cenový limit zvolen ideálně.

Spotřebitelé též museli vydat víc peněz za potraviny, ačkoliv od premiéra a ministra zemědělství neustále slyšeli, že výrobci, potravináři a hlavně prodejci musejí zlevňovat. Místo toho řetězce oznámily, že od ledna naopak zdraží. Kromě rozhořčených povzdechů ze Strakovy akademie k tomu nezaznělo nic.

Premiér se ve vánočním poselství pochlubil, že jeho tým splnil jeden z hlavních předvolebních slibů, tedy uzdravování veřejných financí. Jenomže konsolidační balíček těžko můžeme vnímat jako koncepční a chytrý tah na bránu, když většina jeho opatření nese visačku zvýšené daně. Což je přesně to, co šéf ODS a lídr trojbloku Spolu odmítal.

Od Nového roku každý občan, firma nebo živnostník odevzdá na daních či pojistném státu o něco víc než před rokem. A to je mizerná bilance středopravicového kabinetu.

Šachování se sazbami DPH bylo úplně zbytečné a mediálně nevysvětlitelné. Vize o potlačení národního dotačního byznysu splaskly poté, co ministr financí oznámil, že jejich podstatou je návrat plateb za obnovitelné zdroje a distribuci energií ze strany státu na domácnosti a právnické osoby.

Zmatečně se projevoval po většinu roku ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, jenž nedokázal nejen zajistit, ale ani osvětlit nedostatek některých léčiv na trhu. Jeho neblahé působení v čele resortu pak korunoval spor s lékaři o přesčasové hodiny a zvýšení tabulkových platů.

Vláda nenabízí kvalitní podobu vládnutí, míní politolog. Nechce dělat jen PR, namítá člen rady ODS

Číst článek

Předpokládatelnou výhru bílých plášťů nakonec zaplatí Všeobecná zdravotní pojišťovna a její ředitel Zdeněk Kabátek natvrdo říká, že si to chce v nějaké formě vzít zpět. V jaké? Kdy? Na čí úkor? Kabátek má o tom poměrně jasnou představu, avšak totéž nelze říct o ministru zdravotnictví, který je navíc prvním místopředsedou TOP 09 a vicepremiérem.

Petr Fiala zvládl svoji roli tmelícího vládního koordinátora a praporečníka české zahraniční politiky. V nejvyšších patrech domácí scény panuje vzácná souhra. To je hodnota, o níž se příliš nemluví, ale má značnou cenu. Stejně jako fakt, že ministerský předseda je vzdělaný, sečtělý a moudrý muž. Bohužel mezi tím a úspěšným politikem není automatické rovnítko.

Fialovi chybí jistý druh nadání, jímž disponovali Václav Klaus, Miloš Zeman, Miroslav Kalousek nebo Andrej Babiš. Dokázali pro své vzdálené cíle nebo aktuální kroky nadchnout veřejnost, minimálně svoje příznivce. Přesvědčit ji o své akceschopnosti. Uměli se vypořádat s lemply uvnitř vlastních stran a ničit opozici drsnými slovy i viditelnými činy.

Fialova vláda občas působí jako těleso sboristek, které netuší, kdo je autorem skladby, v níž účinkují. Říká se, že basa tvrdí muziku, ovšem v tomto kabinetu nevíme, zda takovou roli vůbec někdo hraje.

Premiér slíbil, že příští rok bude lepší. Aby byl, musí svým lidem rozdat správné noty a dirigovat tak, že každý ministr bude schopen zahrát svůj part mnohem lépe než letos.

Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku

Kateřina Perknerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme