Biatlonistky skončily v poslední štafetě sezony sedmé, české kvarteto bylo jedenácté

České biatlonistky Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Markéta Davidová a Lucie Charvátová obsadily v závěrečné štafetě Světového poháru v Östersundu sedmé místo. Závod vyhrály Norky, druhá Francie ovládla celkové hodnocení disciplíny. Češky skončily v konečném pořadí štafet sedmé.

Östersund (Aktualizováno: 18:16 11. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světový pohár v Östersundu.

Světový pohár v Östersundu. | Foto: Jaroslav Svoboda | Zdroj: Český biatlon

Reprezentačním kolegům se poslední štafeta sezony po nadějném úvodu nevydařila a tým ve složení Michal Krčmář, Tomáš Mikyska, Jakub Štvrtecký a Jonáš Mareček obsadil 11. místo. I pátý závod sezony vyhráli Norové, přestože kvůli koronavirové nákaze v týmu nasadili kombinovanou sestavu bez největších hvězd, a suverénně potvrdili vítězství v celkovém hodnocení. Češi klesli na konečné deváté místo.

S mrazivým počasím si v Östersundu nejlépe poradil biatlonista Doll. Krčmář po dvou chybách doběhl třináctý

Jislová po prvním úseku předávala na 11. místě, byla ale v balíku s dalšími týmy a na první místo ztrácela zhruba 25 sekund. Voborníková družstvo posunula na sedmou pozici a Davidová vyslala finišmanku Charvátovou na poslední šestikilometrový úsek na šestém místě v kontaktu s pátým Švédskem.

Útok na vyrovnání nejlepšího umístění sezony, kterým bylo v polovině ledna páté místo v Ruhpoldingu, se ale českému týmu nakonec nevydařil. Zatímco domácí Hanna Öbergová zastřílela jen s jedním dobíjením, Charvátová potřebovala tři náhradní náboje a ztratila. Zezadu se na ni navíc dotáhla rakouská štafeta a souboj v cílové rovince s Annou Gandlerovou česká závodnice prohrála.

Norky potřebovaly v celém závodě jen čtyři náhradní náboje a zvítězily s náskokem 15,2 sekundy před Francií. Třetí skončila štafeta Německa.

Krčmář rozjel mužskou štafetu výborně a i díky čisté střelbě předal na prvním místě. Jeho kolegové na jeho výkon ale nedokázali navázat a především na střelnici se trápili. Mikyska se propadl hned po první zastávce, poté co vleže třikrát dobíjel, ve stoje pak dokonce musel na trestné kolo a předal na 13. místě se ztrátou přes minutu a půl.

Také Štvrtecký minul tři terče vleže a dva ve stoje a pozici týmu nijak nevylepšil. Mareček se na posledním úseku o dvě příčky posunul, souboj o umístění v první desítce se Slovincem Alexem Cisarem o desetinu sekundy prohrál.

Norové, kterým chyběli nakažení Johannes Thingnes Bö, Tarjej Bö i Sturla Holm Laegreid, zvítězili i s náhradníky suverénně o 22,5 sekundy před Francií. Třetí skončilo Německo.

Závody SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko) - štafety:
Muži (4x7,5 km): 1. Norsko (Strömsheim, Sörum, Dale, Christiansen) 1:09:12,4 (0 tr. okruhů + 7 dobíjení), 2. Francie (Lombardot, Guigonnat, Perrot, Fabien Claude) -22,5 (1+8), 3. Německo (Rees, Kühn, Nawrath, Doll) -37,4 (1+10), 4. Švédsko -59,8 (0+10), 5. Ukrajina -1:17,2 (0+4), 6. Rakousko -1:34,2 (0+10), ...11. Česko (Krčmář, Mikyska, Štvrtecký, Mareček) -2:57,8 (1+14).

Konečné pořadí štafet (po 5 závodech): 1. Norsko 450 b., 2. Německo 330, 3. Francie 320, ...9. Česko 175.

Ženy (4x6 km): 1. Norsko (Arnekleivová, Lienová, Tandrevoldová, Röiselandová) 1:08:00,7 (0+4), 2. Francie (Jeanmonnotová, Chevalierová, Colombová, Chevalierová-Bouchetová) -15,2 (0+7), 3. Německo (Hettichová-Walzová, Kebingerová, Voigtová, Herrmannová-Wicková) -27,2 (0+7), 4. Itálie -49,0 (0+7), 5. Švédsko -1:10,9 (0+10), 6. Rakousko -1:53,8 (0+3), 7. Česko (Jislová, Voborníková, Davidová, Charvátová) -1:54,2 (0+10).

Konečné pořadí štafet (po 5 závodech): 1. Francie 345 b., 2. Norsko 325, 3. Švédsko 321, ...7. Česko 188.