Věda pro děti: Bojíte se zubaře? Buďte rádi, že nežijete v minulosti. Jak se pečovalo o chrup dřív?

Mnoho lidí považuje návštěvu zubaře za velmi nepříjemnou. Často ji odkládá, dokud to jde a přijde až ve chvíli, kdy už ho zuby vážně bolí. Kdyby ale všichni ti, kteří mají ze zubaře strach, podnikli cestu do minulosti a tam museli k zubaři, s láskou by vzpomínali na to, jak to bylo v zubní ordinaci současnosti.

VĚDA PRO DĚTI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěva zubaře je pro někoho přímo horor

Návštěva zubaře je pro někoho přímo horor | Zdroj: Shutterstock

Už několik tisíc let před naším letopočtem probíhaly zubařské zákroky. Byly nalezeny texty s popisy zubního lékařství a také zubních červů, kteří způsobují kazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bojíte se zubaře? Buďte rádi, že nežijete v minulosti. Jak se pečovalo o chrup a proč se zuby kazí?

Teorie o červech přetrvala až zhruba do 18. století. Obyčejný kaz byl zdrojem děsivých pověr. Zubař byl tak v historii nejen mastičkář, ale i zaříkávač.

Kromě textů se dochovaly také několik tisíc let staré navrtané zuby. Použita byla nejspíš primitivní vrtačka vyrobená z pazourku. A takový zákrok musel opravdu bolet.

Podle dalších dochovaných nálezů se později zuby nejen vrtaly, ale vyráběly se i zubní protézy, můstky a zubní výplně. Používal se třeba náhradní chrup ze zvířat, který se zapustil do zlatých držáků a vložil do úst. Falešné zuby se vyráběly také ze slonoviny. Zubní výplně, tedy plomby, pak byly třeba z včelího vosku.

Věda pro děti: Je zdravé si přes den občas zdřímnout. Kolik minut je na šlofíka akorát?

Číst článek

Zuby se ale nejen léčily, ale také trhaly, což bylo extrémně bolestivé. Trhaly se často holou rukou nebo kleštěmi.

Občas došlo při trhání i k většímu zranění, třeba k poškození čelistní kosti a dásně, a někdy pacient i zemřel.

K trhání místo k léčbě se uchylovali lidé hlavně ve středověku. Často trhal zuby kovář.

Proto se hledala cesta, jak bolest při zákroku zmírnit. V té době se tak začalo experimentovat také s umrtvováním.

První párátka a plomby

I v děsivé zubní minulosti existovali vzdělanci, kteří prosazovali, že by se zuby měly ošetřovat a hlavně by se mělo obyvatelstvo snažit problémům předejít. Radilo se například zuby dobře čistit.

Věda pro děti: S vousy, nebo bez? Může v nich být bakterií jako na záchodové míse

Číst článek

V Řecku a Římě se používala párátka a Indové si zase čistili zuby snítkami fíkovníku. Zhruba v 15. století přichází první zlaté plomby a v 18. století je sepsáno francouzským chirurgem opravdu odborné dílo o zubním lékařství.

Od té doby se začíná péče o zuby zlepšovat a zdokonalují se i léčebné postupy a používané materiály. V 19. století se začíná při bolestivých zákrocích používat také rajský plyn na umrtvení. Vše je hned daleko snesitelnější.

A proč se vlastně zuby kazí? Hlavní příčinou je nedostatečná zubní hygiena v kombinaci s nevhodnou stravou. Zubní kaz vzniká působením zubního plaku. Ten se vytváří celý den a je plný bakterií, které si živí cukry z přijímané potravy. Odpadním produktem těchto bakterií jsou pak kyseliny, které naleptávají a narušují zubní sklovinu.

Věda pro děti: Je čokoláda zdravá, nebo byste se jí měli vyhnout? Jak si správně vybrat?

Číst článek

Nejúčinnější obranou před zubním kazem je tak pravidelné pečlivé čištění zubů správným kartáčkem, který se po čase musí vyměnit, nejlépe jednou za dva až tři měsíce.

Nemělo by se zapomínat ani na mezizubní prostory, kam se běžný kartáček nedostane. K tomu tedy použít ten mezizubní a taky nekonzumovat příliš často potraviny s vysokým obsahem cukru.

Na rozdíl od některých zvířat, máme po výměně mléčného chrupu za trvalý zuby pouze jedny. Pokud si je zničíme, tak už nám nedorostou. A přestože je sklovina nejtvrdší látkou v těle, nesmrtelná není.

Kateřina Perglová, Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme