Chtěli program, stáhli si vir. Podvodníci se maskují za běžné softwary, používají k tomu reklamu

Kyberzločinci se naučili lákat oběti na internetovou reklamu. Nabízí ke stažení běžné kancelářské programy a následně lidem podstrčí upravenou verzi, která jim zaviruje počítač.

internet Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oběťmi sexuálních predátorů na internetu mohou podle Václava Píseckého být dívky i chlapci

Oběťmi sexuálních predátorů na internetu mohou podle Václava Píseckého být dívky i chlapci | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Program na úpravu fotografií, technické kreslení či dálkovou správu počítače. Internetoví podvodníci cílí na názvy běžných kancelářských programů. Platí si za reklamu ve vyhledávačích, která se zájemcům o stažení určitého software ukazuje mezi prvními výsledky vyhledávání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Často problém poznáme až ve chvíli, kdy se zašifruje počítač nebo někdo sebere účet na sociálních sítích, varují redaktoři pořadu Antivirus. Jak se bránit virům při stahování programů do počítače?

Následně oběť přesměrují na svůj web, který jí nabídne hledaný program ke stažení. Jenže jde o upravenou verzi, která obsahuje i škodlivý kód. Když si pak oběť program nainstaluje, ten začne z jejího počítače krást přihlašovací údaje do sociálních sítí či platební údaje jako je číslo karty. Anebo počítač rovnou zašifruje a pro obnovení dat je požadováno výkupné.

Někdy instalaci zablokuje přímo antivirová ochrana, kterou moderní operační systémy obsahují, proto je důležité počítač pravidelně aktualizovat.

Podle bezpečnostního výzkumníka Briana Krebse se reklamní firmy snaží podezřelé inzeráty filtrovat, ne vždy se jim to ale daří. V některých případech totiž pachatelé podvody maskují tak, že škodlivý upravený program nabídnou jen části lidí, kteří na reklamu kliknou, ostatním dají ke stažení nezávadný soubor.

Mladí se bojí o své soukromí online. Mají strach ze šikany i zveřejnění citlivých fotek

Číst článek

Lidé pak obvykle neví, na jaké webové stránce najdou originální verzi toho či jiného nástroje, podvod proto neodhalí.

Pomoci může i blokování reklamy pomocí rozšíření do prohlížeče. I mezi těmi je ale celá řada takových, které místo ochrany spíše prodávají informace o svých uživatelích, paradoxně zase reklamním společnostem. Mezi osvědčené ale patří nekomerční uBlock Origin s otevřeným kódem.

Jan Cibulka, Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme