Antivirus: Sňatkoví podvodníci úřadují online, hrají na city a odnášejí si miliony

Najdou si oběť na seznamce, navážou s ní vztah na dálku a pak ji oberou o peníze. Online podvodníci se neštítí zneužívat důvěru a city druhých, kvůli pocitu studu se pak velká část podvedených ani neobrátí na policii.

Antivirus internet Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatý Valentýn; srdce; láska; vztahy; Čína

Valentýn, ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Najít svou spřízněnou duši přes internet? Možné to je, ale na internetových seznamkách i sociálních sítích loví i podvodníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč milostné podvody stále fungují a oběti těžko získají ukradené peníze zpět? Poslechněte si Antivirus

Dají se v zásadě rozdělit do dvou skupin: na podvodníky, kteří vyhledávají osamělé ženy toužící po lásce, a podvodnice, které cílí na muže.

Nemovitosti a zlaté cihly

V té první skupině ženu na seznamce osloví muž. Většinou bývá dobře zajištěný a pohledný. Může to být americký voják či šéf velké firmy. Po krátké době ženě projeví silné city.

Tím se podle policie tyto podvody vyznačují: slova jako „miluji tě“ nebo že je žena jeho spřízněná duše začnou podvodníci psát velmi brzy. Jakmile si oběť takzvaně zaháčkují, začnou jí slibovat společný život někde v Evropě. Žena tak začne hledat reálné nemovitosti po Evropě a snít o krásné budoucnosti.

Jenže v tu chvíli začne podvodník zkoušet finty, kterými se snaží vylákat peníze. Předstírá lékařský zákrok, na který mu zrovna chybí finance. Nebo tvrdí, že zdědil zlaté cihly a po oběti chce, aby za něj zaplatila fiktivní clo za balíček s pokladem.

Někdy podvodníci do podvodu zapojí i další osoby, třeba fiktivní dceru, která oběť oslovuje jako maminku a chce po ní příspěvek na studia. Jindy zase doopravdy pošlou peníze a chtějí po podvedené, aby je vybrala a v hotovosti předala dál. Vypadají tak důvěryhodně, že opravdu mají prostředky, přitom tak perou peníze z jiné trestné činnosti.

Sledování mezi partnery může přerůst v násilí, důležité je říct si o pomoc

Číst článek

Tisíce i miliony

Policie v této souvislosti zaznamenala škody v řádu desítek tisíc korun, ale někdy se vyšplhají do milionů – v jednom případě šlo dokonce o 14 milionů korun.

Na muže zase cílí ženy, které se vydávají za Rusky, Ukrajinky nebo Asiatky, případně za princezny z Afriky. Od mužů chtějí pomoc se studii, cestováním nebo jiným problémem, a obvykle cílí na sexuální touhy obětí. Následně poškozeného opět oberou o peníze.

Pachatelům aktuálně vypomáhá umělá inteligence, která pro ně ve velkém generuje důvěryhodně vypadající fotografie, které není snadné odhalit ani při hledání na internetu.

I v případě, že oběť na plánovaný podvod přijde, se ale pachatelé nevzdávají: v jednom případě se tak třeba podvodník přiznal, omluvil se a pod záminkou, že chce vést slušný život, z oběti vylákal další prostředky.

Mladí se bojí o své soukromí online. Mají strach ze šikany i zveřejnění citlivých fotek

Číst článek

U takových podvodů se navíc oběti stydí a často proto věc neoznámí policii. I proto není úplně jisté, kolik takto podvedených vlastně je. Jak ale upozorňuje bezpečnostní společnost Avast, Česko patří mezi země, kde je seznámení s takovým podvodníkem pravděpodobné.

Lidé by tak nikdy neměli posílat peníze někomu, s kým se nesetkali osobně. Stejně tak by nikomu dalšímu, bez ohledu na své city, neměli svěřovat přístup do internetového bankovnictví.

A pomůže i vědět, že takové podvody existují, a nemyslet si, že zrovna mně se to stát nemůže.

Jana Magdoňová, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme