Věda pro děti: Kolik lidí má vystouplý pupík, proč je potřeba ho mýt a proč se v něm tvoří žmolky?

Pupík nebo odborně pupeční jizva je místo na břiše savců, kde před narozením vyrůstala pupeční šňůra. Pupeční šňůra je před narozením životně důležitá. Plod díky ní získává z těla matky veškerou výživu, proudí mu do těla taky okysličená krev a také skrze pupečníkovou šňůru odchází odpadní látky. I po porodu ukrývá lidský pupík řadu tajemství. Kromě bakterií žijí v pupíku i houby, plísně, viry a další živé organismy. Vznikají v něm také žmolky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zapadlý pupík má 90 procent lidí

Zapadlý pupík má 90 procent lidí | Zdroj: Shutterstock

Když se miminko narodí, musí se šňůra odstranit a pahýl, co zbyde, zavázat. Z toho pak vznikne pupík, naše první jizva. Lidská pupeční jizva má většinou okrouhlý tvar, který má v průměru asi jeden centimetr a nalézá se v místě zeslabené břišní stěny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kolik druhů bakterií se ukrývá v našich pupících?

Pupík je vyplněn tenkou vazivovou ploténkou a na ní se upínají zvazivovatělé zbytky po pupečníkových cévách, upozorňuje Rádio Junior.

V místě pupíku je kůže bez podkožního tuku, proto vzniká jakási jamka. Na dně jamky je pak pupeční papila, tedy hrbolek, který směřuje ven.

Základní vzhled lidských pupíků je dvojí. Pupík může být vystouplý, nebo zapadlý. Záleží, jak se po porodu zaváže pahýl po pupeční šňůře a taky jak se vše zahojí. O pupíček miminka se musí rodiče po porodu starat.

Zapadlý pupík je tím častějším a má ho zhruba 90 procent lidí. Vystouplý pupík má zbylých 10 procent populace.

Spousta savců ale rozhodně nemá pupík tak nápadně viditelný jako lidé.

Bakterie, houby a hygiena

Lidský pupík ukrývá řadu tajemství. Je zde mnoho nervových zakončení, takže pro mnohé jde o místo opravdu citlivé na dotek.

Věda pro děti: Proč máme slepé střevo? A který orgán se z něj dá vytvořit?

Číst článek

Ve východní medicíně jde o důležité místo, kde se podle léčebného systému ajurvéda nachází 72 tisíc energetických kanálů.

Vědci navíc zjistili, že pupík ukrývá také řadu bakterií, zhruba 1400 druhů. Obsah pupíku se analyzoval pomocí rozboru DNA. A přes 600 bakterií, které se v pupíku našly, bylo pro vědce neznámých. Není se čemu divit, pupík má desítky záhybů.

Pokud si pupík pečlivě člověk nečistí, ukládá se v něm nejrůznější špína a právě její vzorky vědci odebrali a zkoumali.

V lidském pupíku existuje pestrý ekosystém. Kromě bakterií tam žijí i houby, plísně, viry a další živé organismy.

Jak se tvoří žmolky?

Zajímavé jsou i takzvané pupeční žmolky, tedy malé kuličky vytvořené z textilních vláken, co se člověku nahromadí v pupíku. I na to, proč se žmolky v pupíku tvoří, už vznikl výzkum.

Věda pro děti: Měl by člověk opravdu ujít 10 000 kroků denně?

Číst článek

Jde o zbloudilá vlákna s oblečení, která se smíchají s lidskými odumřelými buňkami a s tělesním ochlupením. Méně žmolků nacházejí v pupíku ženy, mají totiž jemnější a kratší chloupky na těle. Naopak nejvíce jich mají muži středního věku s větším ochlupením.

Jednotlivé chloupky fungují jako háčky. Břišní ochlupení navíc roste kolem pupíku v soustředěných kruzích, takže tam vlákna stahuje.

Barva žmolků je většinou modrošedá, je to nejspíš průměr všech nošených barev oblečení.

Pupík má celou řadu symbolických i kulturně náboženských významů. Dnes je odhalený pupík v naší kultuře celkem běžný, ale není to tak dávno, co byl pupík předmětem cenzury ve filmech. A ve společnosti se netolerovalo jeho odhalení jindy, než když byl pupík vidět v plavkách.

Kateřina Perglová, Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme