Fiala: Česká ekonomika teď neumožňuje vyšší růst mezd. Znevýhodňuje nás vůči zahraničním firmám

Investice do dopravní infrastruktury, energetiky nebo čipů mají potenciál změnit Česko. Řekl to premiér Petr Fiala (ODS) s tím, že do těchto oblastí by měla směřovat velká část strategických investic státu. Předseda vlády na konferenci Česko na křižovatce slíbil výstavbu dálniční sítě a nových jaderných bloků a plynových elektráren. Zmínil také, že do roku 2026 by se v Česku mělo začít těžit lithum.

Praha (Aktualizováno: 13:04 1. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Petr Fiala (ODS)

Fiala řekl, že je mu sympatická myšlenka, že by se měl oddělit dlouhodobý rozpočet na strategické investice od běžného provozního hospodaření státu (archivní foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Premiér Fiala vidí největší potenciál v informačních technologiích, které podle něj mají možnost zemi změnit. Chce aby Česko naplno využilo svoji geografickou polohu i ekonomické schopnosti.

Nedostatek lithia podle některých analytiků hrozí už v roce 2025. Produkce nestačí poptávce z Číny

Číst článek

Problém je podle něj zejména v dlouhodobých společenských neshodách na hlavních prioritách směřování republiky.

Fiala očekává, že v dalších týdnech a měsících se v rámci Výboru pro strategické investice odehrají dvě důležité diskuse. Jedna se bude týkat konkrétních legislativních změn, jež usnadní výstavbu dopravní, energetické a síťové infrastruktury.

„Bylo by skvělé, kdyby tyto návrhy schválil Parlament už v první polovině příštího roku,“ uvedl. Druhá diskuse se podle něj musí zabývat otázkou konkrétního financování jednotlivých strategických projektů. „Nechci vás tady omračovat velkými čísly, ale v příštích letech půjde řádově o biliony korun,“ dodal.

Fiala řekl, že je mu sympatická myšlenka, že by se měl oddělit dlouhodobý rozpočet na strategické investice od běžného provozního hospodaření státu. „Snaha této vlády o zdravé státní finance ale nesmí být nijak oslabena,“ podotkl.

Návrh státního rozpočtu je na světě. Nejvíce si polepší obrana, šetřit musí ministerstvo pro místní rozvoj

Číst článek

Investice vs. dotace

Zdůraznil však, že investice nejsou dotace, podle něj musí být garantovaná jejich ekonomická návratnost. Cestu ve financování investic vidí v kombinaci prostředků z veřejného a soukromého sektoru nebo větším zapojení Národní rozvojové banky, doplnil Fiala.

Myšlenka čerpat jen z veřejného rozpočtu je podle něj předem odsouzená k zániku. „Stávající struktura ekonomiky je nevýhodná. Neumožňuje takový růst mezd a staví nás do nevýhodné pozice vůči zahraničním koncernům,“ míní.

Blažek dostal žlutou kartu, varoval Fiala. Ministr se vydal mezi demonstranty, slovo ale nedostal

Číst článek

Například do zdravotnictví, dopravy nebo školství podle něj ale Česko investuje více než je evropský průměr. Uvědomit si to je podle něj otázkou již zmiňovaného nedostatku sebevědomí, dodal.

„Musíme se ale bavit o tom, jak jsou peníze vynaloženy, co v praxi přinášejí a jak zlepšit to, kam je vkládáme,“ upozornil.

Investice do energetiky

Energetika je jednou z klíčových oblastí, kam by strategické investice měly směřovat, v minulosti byla opomíjená, řekl Fiala. Dvě předchozí vlády podle něj lehkovážně rušily jaderné tendry, a proto v dohledné době Česká republika nemůže počítat s energií z nových jaderných bloků, uvedl.

„Podle různých odhadů nám už do deseti let může chybět zhruba deset terawatthodin elektřiny,“ řekl předseda vlády.

Dodavatelé energií a plynu v září zlevňují až o čtvrtinu. Odběratelům nabízejí i snížení záloh

Číst článek

Právě výrazné posílení české energetiky je podle Fialy cestou, jak vyrovnat státní dluh. Další je pak dostavba dopravní infrastruktury.

„Potenciál Karlovarského nebo třeba Jihočeského kraje by byl daleko vyšší, kdyby byly napojeny na moderní dopravní infrastrukturu. Zásadní je také dopad na cestovní ruch,“ dodal.

Zmínil také důležitost rozvoje elektromobility, klíčovou surovinou je v tomto ohledu podle něj lithium. „V České republice máme evropské ložisko lithia, tři až pět procent dosud objevených celosvětových zásob. Proto pracujeme na tom, abychom co nejdříve spustili těžbu, ideálně v roce 2026,“ řekl.

Tři elektronické přihlášky a vlastní pořadí středních škol. Ministerstvo chystá změny v přijímacím řízení

Číst článek

Vláda podle něj nadále jedná s koncernem Volkswagen o tom, aby v Liních u Plzně vznikla továrna na výrobu automobilových baterií, takzvaná gigafactory. Konkurovat jiným státům není jednoduché, pokud ale gigafactory bude v Evropě, bude to v České republice, řekl.

K realizaci jednotlivých hospodářských sílů je rovněž nutná kvalitní pracovní síla, proto by se stát měl zaměřit na rozvoj školství, míní Fiala. I když jsme vzdělaná země, co se týče nových trendů, ujíždí nám vlak, uvedl.

Má ambici, aby byla Česká republika do deseti let centrem vzdělanosti a nových myšlenek. „Musíme mít školy, které rozvíjejí každý talent,“ řekl premiér Fiala.

Konference Česko na křižovatce má představit směřování České republiky do dalších třiceti let.

Pesimističtí podnikatelé

V rámci páteční konference byl taky zveřejněn rozsáhlý průzkum, do něhož se zapojilo na dvanáct set firem.

Byrokracie jako důvod české stagnace. ‚Chybí tvrdý politický tlak, aby se rušila,‘ stěžuje si Prouza

Číst článek

Podnikatelé v něm odpovídali například na otázky, jak za současných podmínek vidí výhled české ekonomiky a průmyslu, jak jsou spokojeni se strategickými investicemi státu, kde vidí jejich priority nebo jak vidí svoji budoucnost podnikání v Česku.

Výsledky průzkumu jsou pesimistické. Pouze 15 procent podnikatelů řeklo, že jsou spokojeni se stavem současných investic v Česku, 60 procent vidí výhled české ekonomiky a průmyslu negativně. Strategické investice dle firem nejvíce ohrožují dlouhé povolovací procesy, který české úřady mají.

Na tiskové konferenci byl prezentován i průzkum mezi 300 finančními řediteli, jejichž odpovědi byly také pesimistické. Předpokládají totiž stagnaci ekonomiky nejenom letos, ale i příští rok.

Za obrovský problém považují právě dostupnost financování projektů, a to jak vládních, tak i soukromých. Podle podnikatelů v Česku kolabuje kapitálový trh.

Velmi kritická je také absence eura, jehož zavedení požadují již od roku 2028. To je ale zřejmě nereálné.

Jana Klímová, jbi, abu, fos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme