Pavel má výhrady k penzijní novele, buď ji vetuje, nebo podepíše později. Původně měla platit od září

Prezident Petr Pavel bude penzijní novelu buď vetovat, nebo ji podepíše v následujících dnech. Novinářům to po čtvrtečním jednání hlavy státu s premiérem Petrem Fialou (ODS) řekla mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Kabinet přitom chtěl účinnost některých opatření od 1. září, což při tomto prezidentově postupu nebude možné. Novela by musela vyjít ve sbírce zákonů ve čtvrtek. Fiala se k dalšímu postupu vyjádří poté, co Pavel oznámí konečné rozhodnutí.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 22:12 31. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Petr Pavel měl projev před budovou České rozhlasu

Pavel má k navrhovaným změnám v důchodech výhrady | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pavel bude o svém postoji k novele veřejnost informovat v pátek, doplnila Řeháková. K navrhovaným změnám v důchodech má výhrady. S Fialou ve čtvrtek Pavel hovořil také o přípravě rozpočtu na příští rok, konsolidačním balíčku, jaderné energetice a návrzích na velvyslance.

Kdo nechce zchudnout v důchodu, měl by investovat až pět tisíc měsíčně. Ale ne u prodavačů ‚hrnců‘

Číst článek

„Pan premiér s panem prezidentem o celé situaci intenzivně jednal. Vyjádří se až poté, co pan prezident oznámí konečné rozhodnutí,“ uvedl mluvčí vlády Václav Smolka.

Vládní novela má přinést zpřísnění pravidel předčasných důchodů či zpomalení řádné lednové valorizace penzí. Nynější mimořádné valorizace při vyšším růstu cen by nahradil dočasný přídavek. Senát předlohu schválil 23. srpna.

Pavlův poradce pro důchodovou reformu, rozpočtovou politiku a finanční sektor Vladimír Bezděk v České televizi uvedl, že novela obsahuje řadu potřebných věcí, ale s prezidentem identifikovali dvě problematické věci.

Jednou z nich je mimořádná valorizace penzí. Systém navržený v novém zákoně by byl podle Bezděka dražší než ten současný, který je nevyhovující. Za druhý problém označil zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu. Pro lidi, kteří by na něj už nyní měli nárok, chybí přechodné období, ač je obecně cíl správný, uvedl Bezděk, někdejší šéf důchodových komisí.

Nerudová: Důchodci trpí neschopností předchozích vlád. Na systémovou reformu je už pozdě

Číst článek

„Když jim ze dne na den pět let změníme na tři roky, tak se obávám, že ta změna je pro tenhle segment populace příliš náhlá a je to příliš ostrý zásah do jejich důchodových práv. (...) V zákoně podle našeho názoru chybí určitý přechodný mechanismus, který by pro tento segment občanů tu změnu trochu rozložil v čase,“ řekl Bezděk.

Předčasný důchod bude podle předlohy možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo nynějších až pěti let. Pobíraná částka se bude krátit víc než dosud a až do řádného termínu penze se nebude valorizovat zásluhová část důchodu.

O rok později má vejít v účinnost prodloužení minimální doby hrazení odvodů jako jedné z podmínek pro vstup do předčasné penze o pět let na 40 let.

Cesta k udržitelnosti?

Při pravidelných lednových valorizacích se penze nyní zvyšují o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by se měl brát v úvahu výhradně růst cen pro domácnosti důchodců. Započítávat se bude třetina růstu reálných mezd, jako tomu bylo před rokem 2018.

Pokud by se ceny zvedly nejméně o pět procent od posledního přidání, důchodci dostanou stejně jako teď při mimořádné valorizaci víc peněz, ovšem nejdříve od července kalendářního roku.

Poslanci schválili reformu penzí. ‚Porušení jednacího řádu se stalo normou,‘ kritizovala vládu Schillerová

Číst článek

Pobírat budou podle novely vždy do konce roku přídavek a zvedne se jim i zásluhová část penze, ovšem prakticky rovněž dočasně.

Růst se totiž bude započítávat do běžného lednového navýšení. Mimořádné přidání se tak na rozdíl od nynějška nebude promítat do dalších valorizací. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr bude podle novely odrážet 60 procent růstu cen.

Úpravy mají podle předkladatelů přispět k dlouhodobé udržitelnosti důchodového systému a ke snižování zadlužení státu. Mají také zabránit opakování situace s vlnou odchodů do předčasného důchodu z loňského roku a celkově snížit motivaci k využívání tohoto druhu penze.

Pochopení pro opozici

Ze stanoviska ředitele odboru sociálního pojištění ministerstva práce Tomáše Machance i z vyjádření ekonoma Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI Filipa Pertolda vyplývá, že odklad platnosti novely nebude mít na lednové navýšení penzí vliv.

Maláčová: Důchodci, zaměstnanci a jejich rodiny táhnou rozpočet. Je nespravedlivé po nich chtít víc

Číst článek

Podle nových i dosavadních pravidel by důchodci měli dostat přidáno stejně. Odsunutí novely podle nich přesto může proti původnímu záměru výdaje státního rozpočtu příští rok o miliardy zvednout, a to kvůli neomezení předčasných penzí. Dopad ministerstvo práce zatím neupřesnilo.

Výhrady k vládním úpravám důchodů měl prezident už v březnu, kdy podepsal spornou vládní novelu o snížení červnové valorizace důchodů. Přihlédl tehdy k argumentům vlády a ekonomických odborníků, podle kterých bylo zpomalení růstu penzí nezbytné.

Zároveň ale řekl, že rozumí právním námitkám opozice, která je přesvědčena o tom, že vláda prosadila novelu protiústavním způsobem z důvodu retroaktivity a projednání ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně. Pavel tehdy uvedl, že považuje za nezbytné, aby zákon přezkoumal Ústavní soud.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme