Univerzita chce do poloviny února přerozdělit 13,5 milionu korun ze sbírky na pomoc lidem po střelbě

  • Více než 52 milionů korun. Takové hodnoty teď dosahuje výtěžek sbírky Nadačního fondu Univerzity Karlovy, kam lidé přispívají na pozůstalé po obětech a zraněné při střelbě na filozofické fakultě z 21. prosince 2023.
  • Vedení univerzity už má jasno, jak celou částku přerozdělí. Její mluvčí Václav Hájek serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu prozradil, že škola už vyplácí první část podpory žadatelům na léčbu či psychosociální podporu. Na tu škola vyčlenila 13,5 milionu korun.
  • Zbylé peníze chce univerzita přerozdělovat až po skončení této „akutní fáze“, zhruba od poloviny února.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pieta za oběti střelby na filozofické fakultě

Do poloviny února chce Univerzita Karlova přerozdělit peníze vyčleněné na „akutní fázi“ sbírky. Poté přerozdělí i zbylých 40 milionů korun | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Krátce po střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy z 21. prosince 2023 vyhlásil univerzitní nadační fond sbírku, jejímž cílem je zajistit dostatek peněz pro ty, kteří byli tragickou událostí ovlivněni.

Stále je možné přispívat

Do sbírky Nadačního fondu Univerzity Karlovy na pomoc lidem po střelbě na filozofické fakultě mohou lidé přispívat i nadále.

Do konce ledna přispělo na 41 tisíc dárců a darovaná částka přesáhla 52 milionů korun. Univerzita už plánuje, jak tyto peníze přerozdělí ve dvou navazujících fázích. V případě, že se vyberou další peníze, chce je univerzita rozdělit ve třetí fázi pomoci.

„Využití finanční pomoci je konzultováno ve vzájemné spolupráci vedení UK a Filozofické fakulty UK a je určeno na podporu rodin obětí, pedagogů a studentů, kteří byli zraněni a zasaženi. Základním klíčem, který byl zvolen, je rozdělení na pomoc rodinám obětí, pomoc zraněným a psychosociální podporu,“ popsal serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu mluvčí univerzity Václav Hájek.

Podle něj nebudou tyto peníze v žádném případě užity k rekonstrukci či opravám poškozené budovy, ale pouze k zajištění pokračující pomoci, kterou koordinuje Univerzita Karlova.

‚Akutní fáze‘

Podle jakého klíče univerzita peníze přerozděluje? Podle Václava Hájka zůstávají tři prioritní oblasti: pomoc rodinám obětí, pomoc zraněným a psychosociální podpora.

Z Motola propustili jednu zraněnou po střelbě u filozofické fakulty. Lidé vybrali už přes 50 milionů

Číst článek

„Ve všech třech oblastech Univerzita Karlova velmi rychle vyhodnotila situaci a rozhodla o vyplácení finančních prostředků ve více fázích,“ konstatuje Hájek s tím, že pro každou z těchto oblastí se liší i účel, k jakému jsou peníze využívány.

Rodiny obětí využily akutní finanční podporu zejména na poslední rozloučení se svými blízkými a náklady, které s tím byly spojené. Zraněným pak pomáhají tyto peníze na úhradu nákladů spojených s léčbou a „zmírnění tíživé sociální situace spojené se zraněním“. V poslední oblasti psychosociální podpory pak univerzita finančně pokrývá vedení skupinových terapií.

„V první části, která aktuálně probíhá, předpokládá Univerzita Karlova vyplacení zhruba 13,5 milionu korun,“ říká mluvčí.

Od poloviny února

Tuto první, akutní fázi sbírky chce univerzita dokončit do poloviny února. Mezitím už vedení školy připravuje druhou fázi.

Krizová pomoc po střelbě na FF UK

  • Policie zřídila krizovou linku pro veřejnost, která funguje na čísle 974 823 158.
  • Linka bezpečí: 116 111
  • Linka první psychické pomoci: 116 123
  • Krizová linka Systému psychosociální intervenční služby pro blízké a pozůstalé: 227 580 697
  • Krizové linky InIUSTITIA: 773 177 636 (pro česky mluvící) / 773 177 844 (pro anglicky mluvící)
  • Krizová linka ŽIVOT: 90 800 157 157
  • Univerzita Karlova pro studenty i akademiky univerzity spustila krizový chat.

V ní chce poskytnout rodinám obětí další vybrané peníze. Podle potřeb pak univerzita vyčlení částky na podporu zraněných a ze zbylých peněz podpoří také pokračování skupinových terapií a navazujících individuálních terapií. „V této druhé fázi univerzita předpokládá přerozdělení zhruba 40 milionů korun,“ popisuje mluvčí a připomíná, že je stále možné do sbírky přispívat.

„Jsme velmi vděčni, že toho dárci využívají. V případě, že to bude možné, přistoupíme i k třetí fázi přerozdělení finanční podpory,“ vysvětluje.

Univerzita chce být také nadále transparentní ve využívání vybraných peněz. „V prvních dvou oblastech jsou jasně určeni individuální příjemci podpory, jedná se o rodiny obětí a zraněné osoby. V oblasti psychosociální podpory bude finančně přispívat na terapie, které jsou zajišťovány osvědčenými organizacemi se specializací na léčbu traumatu,“ říká.

Ve střednědobém horizontu budou tuto odbornou pomoc pro univerzitu zajišťovat organizace, které byly škole doporučeny Národním ústavem duševního zdraví. A to na základě dlouhodobých zkušeností a dostupných kapacit.

„Cítíme pochopitelně také odpovědnost vůči dárcům, a proto je plánujeme napřímo informovat o využití jejich darů. Paralelně univerzita zavádí v Nadačním fondu Univerzity Karlovy infrastrukturu, která do budoucna umožní s dárci vhodně komunikovat,“ doplňuje Hájek a dodává, že dárci budou už v průběhu druhé fáze podpory informováni o využití jejich peněz. „Předpokládáme, že tato fáze bude vyžadovat čas, proto žádáme dárce o trpělivost,“ uzavírá.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme