Výběr z médií: povinné testování zdravotnic, odchod Romů z Británie nebo příjmy Exekutorské komory

Sestrám ve zdravotní péči nařídilo ministerstvo zdravotnictví povinné testování na koronavirus, rychlotesty tak provádí mezi sebou, píší Hospodářské noviny. Velkou Británii opouští kvůli stavu zdravotnictví i sociálním problémům stovky Romů. Informují o tom Lidové noviny. Exekutorská odmírá zveřejnit příjmy z centrální evidence exekucí. Tématu se věnuje Deník N. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařka (ilustrační foto)

Zdravotním sestrám v domácí péči nařídilo ministerstvo zdravotnictví povinné testování na koronavirus (ilustrační foto) | Foto: Darko Stojanovic | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Deník N

Exekutorská komora odmítá prozradit příjmy z centrální evidence exekucí. Deník N píše, že informace o poplatcích komora nechce poskytnout ani ministerstvu spravedlnosti. Poslední údaje jsou za rok 2015, kdy profesní organizace za nahlížení do evidence vybrala víc než 19 milionů korun.

Finanční správa nezákonně protahovala délku daňových kontrol, rozhodl Nejvyšší správní soud

Číst článek

V Centrální evidenci exekucí si lidé mohou ověřit, jestli náhodou nejsou sami v exekuci nebo získat informace o tom, jestli se exekutoři nezajímají o jejich potenciální obchodní partnery. Mluvčí komory Lenka Desatová Deníku N řekla, že problematika těchto poplatků je v režimu zákonem uložené povinnosti mlčenlivosti. Dodala, že komora nehospodaří s veřejnými prostředky a ministerstvo spravedlnosti nad jejím hospodařením nemá dozor.

Exekutorská komora přitom na svou činnost vybírá členské příspěvky od jednotlivých exekutorů. Na co používá mnohamilionové výnosy z centrální evidence, však není možné zjistit. Resort spravedlnosti organizaci i po roce 2015 opakovaně žádal o zveřejnění těchto dat, ale neúspěšně.

E15

Energetická Skupina ČEZ v žalobě proti strojírenské společnosti Škoda JS zvýšila své požadavky na náhradu škody kvůli špatné kontrole svarů potrubí v jaderných elektrárnách. Zjistil to deník E15. Oproti původním 611 milionům korun žádá ČEZ 2,8 miliardy. Firma Škoda JS pochybení odmítá.

Příčinou sporu firem je chybná kontrola svarů potrubí v jaderných elektrárnách. V roce 2015 musela kvůli vadným trubkám zastavit provoz jaderná elektrárna Dukovany. I v jaderné elektrárně v Temelíně pak ČEZ kvůli opětovným prověrkám potrubí odstavil většinu bloků. Správu zařízení elektráren měla na starosti právě Škoda JS. Ta si ale na kontroly svarů najímala externího dodavatele, vysvětluje deník.

Nechci do toho vstupovat politicky, hrajeme o soběstačnost, říká Havlíček k dostavbě Dukovan Ruskem nebo Čínou

Číst článek

Podle mluvčího polostátního ČEZu Ladislava Kříže částka 611 milionů korun reflektovala jen část ušlého zisku a společnost ji vyčíslila na základě údajů z roku 2015. Požadavky ČEZ navýšil letos v únoru i proto, aby nehrozilo promlčení. Deník E15 připomíná, že společnosti se už dříve snažily o mimosoudní dohodu.

Lidové noviny

Velkou Británii opouštějí stovky českých Romů, píší Lidové noviny. V době koronavirové pandemie ztratili Romové důvěru v ostrovní zdravotnictví. Důvodem jejich odchodu jsou často i sociální nejistoty a nezaměstnanost. Masový a nekontrolovatelný návrat Romů ale podle českého velvyslanectví v Londýně nehrozí.

Od poloviny března se do Česka vrátilo zhruba 350 Romů a dalších asi 850 o tom vážně uvažuje. Lidovým novinám to řekl vedoucí české školy Comenius v anglickém Leedsu Tomáš Kostečka. Navrátilci míří v Česku hlavně k rodinám a příbuzným.

Negativní testy na covid-19 většinou nemají a raději volí karanténu. Lidové noviny upozorňují, že na přesunu Romů do Česka se snaží přiživit i řada podvodníků. Nelegální přepravci chtějí za cestu do vlasti třeba i deset tisíc korun za osobu.

Hospodářské noviny

Sestry v domácí péči testují kolegyně ve volném čase. Tématu se věnují Hospodářské noviny. Zdravotním sestrám, které chodí za nemocnými domů, nařídilo ministerstvo zdravotnictví povinné testování na koronavirus. Rychlotesty jim poslalo s tím, že se jako zdravotnice zvládnou každé dva týdny otestovat samy. Za čas, který tím stráví, jim ale nikdo nezaplatí.

Epidemiolog Maďar: Nárůst nakažených koronavirem není důvod ke znepokojení, stále však není vyhráno

Číst článek

Předsedkyně Asociace domácí péče Ludmila Kondelíková to považuje za nespravedlivé. Upozorňuje, že třeba praktičtí lékaři za testování pacientů dostávají zaplaceno. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Martin Novotný tvrdí, že sestrám má za provádění testů zaplatit zaměstnavatel.

Nejasnosti ohledně proplácení testování řeší taky sestry z organizace Charita Česká republika. Kromě sebe a svých kolegyň testují taky pečovatelky, které pomáhají seniorům nebo handicapovaným. Nejsou ale zdravotnice, takže se samy testovat nemohou, doplňují Hospodářské noviny. Ministerstvo ve svém nařízení uvádí, že pečovatelky má otestovat lékař, ke kterému chodí na pracovnělékařské prohlídky.

Ekonom

Pandemie koronaviru snížila počet dopravních nehod. Týdeník Ekonom píše, že americké nebo britské pojišťovny klientům vracejí část zaplaceného autopojištění. I českým pojišťovnám obavy z nákazy a mimořádná opatření vylepšila zisky. Masové vracení peněz klientům za povinné ručení a havarijní pojištění ale nechystají.

Většina amerických pojišťoven klientům peníze vrací ve formě slevy na další pojistné období. Slevy se pohybují od 15 do 35 procent z ceny pojistky. V Británii pojišťovna Admiral zákazníkům automaticky vrací 25 liber na každé auto, tedy zhruba 770 korun, informuje Ekonom.

Zelená karta už nebude zelená. Doklad o povinném ručení se bude nově tisknout v černobílé podobě

Číst článek

V Česku v prvních třech týdnech po uzavření obchodů a vyhlášení dalších vládních opatření klesl počet dopravních nehod oproti loňsku o 40 až 45 procent. Podle Ekonomu ale tuzemské pojišťovny pokles nehodovosti považují za krátkodobý výkyv, ke kterým dochází i v jiných letech.

Právo

Mobilní operátoři vymysleli nový poplatek, na který mají podle zákona nárok. Díky novele telekomunikačního zákona musí operátoři vrátit nespotřebovaný kredit zákazníkům, kteří s předplacenou kartou přejdou ke konkurenci. Právo píše, že operátoři na změnu rychle zareagovali a službu zpoplatnili.

Každý operátor si za převod nespotřebovaného kreditu účtuje jinou částku. Třeba u O2 lidé zaplatí 199 korun, u Vodafonu 149 korun a T-Mobile si účtuje 118 korun a 98 haléřů. Právo upozorňuje, že klienti na předplacené kartě většinou nemají vyšší zůstatek než pár stokorun. Nový poplatek tak může celý jejich uspořený kredit spolknout. Pracovníci Českého telekomunikačního úřadu chtějí podle deníku výši nového poplatku prověřit.

Vendula Bartoňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme