‚Den vyřešení se nezdá být příliš vzdálený.‘ Ovládne Ázerbájdžán Náhorní Karabach?

Ázerbájdžán se blíží k úplnému ovládnutí Náhorního Karabachu, kterou dosud kontrolují tamní arménští separatisté, píše na svém webu ruský list Kommersant. Komentuje tak incident, při kterém Ázerbájdžánci zadrželi tří mladé Armény na kontrolním stanovišti na jediné silnici spojující Karabach s Arménií. Tento čin vyvolal protesty obyvatel, které se marně pokoušel uklidnit prezident mezinárodně neuznávané karabašské republiky Araik Arutjunjan.

Baku/Jerevan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 tisíc mrtvých.

Náhorní Karabach je součástí Ázerbájdžánu, kterou po letech vlády arménských separatistů dobývala země v roce 2020 zpět (ilustrační foto) | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas, Český rozhlas Radiožurnál

Lidé protestovali v Karabachu i v arménském Jerevanu. Arutjunjana podle deníku vypískali a radili mu, ať odstoupí.

„Taktika Ázerbájdžánu, který nesnižuje tlak na region, zjevně vede k politické destabilizaci v Karabachu. Zastavit Baku v jeho přání vyřešit karabašskou otázku nikdo nedokáže. Den, kdy tohoto cíle dosáhne, se nezdá být příliš vzdálený,“ usoudil ruský deník.

Náhorní Karabach je součástí Ázerbájdžánu, ale enklávu za podpory Jerevanu i s přilehlým územím ovládli tamní arménští separatisté v krvavé válce, která skončila v roce 1994. V šestitýdenní válce svedené s Arménií na podzim 2020 dobyl Ázerbájdžán zpět okresy sousedící s enklávou, jakož i část Karabachu. Válku ukončilo příměří zprostředkované Ruskem.

Od té doby zůstala jediná pozemní cesta, známá jako Lačinský koridor, která spojuje Karabach s Arménií. Volný pohyb po této cestě by měli zajišťovat ruští vojáci, rozmístění jako mírové síly v regionu.

Kontrola klíčového koridoru

Nejnovější incident podle listu Kommersant začal 28. srpna, kdy na ázerbájdžánském kontrolním stanovišti na Lačinském koridoru zadrželi tři mladé Armény, kteří cestovali z Karabachu do Arménie. V Karabachu a Arménii tento zákrok označili za únos.

Alena Sargsjana, Vageho Ovseljana a Levova Grigorjana podle arménského ministerstva zahraničí eskortovali ruští vojáci, kteří podle dohody o příměří měli zajistit volný pohyb po koridoru.

Nátlaková akce, říká historik o blokádě Lačinského koridoru - spojnice Arménie s Náhorním Karabachem

Číst článek

V Jerevanu se v pondělí večer demonstrovalo před ruským velvyslanectvím, následující den také před velvyslanectvími USA a Francie. Demonstranti žádali okamžité propuštění zadržených.

Baku má vlastní verzi incidentu: trojici Arménů zadrželi, protože „vyvolávala národnostní, rasovou, sociální či náboženskou nenávist“ a také „hanobila státní vlajku či státní znak Ázerbájdžánu“.

Zadržení jsou podle médií fotbalisty karabašského klubu Avo, kteří v roce 2021 při odchodu ze šaten šlapali po ázerbájdžánské vlajce, otírali si o ni nohy a plivali na ni. Podle ázerbájdžánské generální prokuratury se Arméni přiznali a vyjádřili upřímnou lítost.

Odpykat si mají desetidenní vězení, další stíhání bylo ukončeno. Ale po odpykání trestu budou vyhoštěni. „To znamená, že se nebudou moci vrátit do Karabachu,“ dodal Kommersant.

Ticho Rady bezpečnosti

Podle Jerevanu poslední události vyvolávají obavy, že se Ázerbájdžán chystá kolektivně trestat všechno obyvatelstvo Náhorního Karabachu. Ale Baku podle deníku neskrývá, že chce potrestat ty, kdo se podle úřadů dopustil zločinů.

Proto minulý měsíc na stejném kontrolním stanovišti zadrželi osmašedesátiletého Vagifa Chačatrjana kvůli podezření z účasti na válečných zločinech během první války o Náhorní Karabach.

Jerevan pokládá ázerbájdžánské stanoviště na Lačinském koridoru za nezákonné a obviňuje Baku z blokády neuznávané karabašské republiky.

Situace se dostala 16. srpna na pořad Rady bezpečnosti Organizace spojených národů (OSN). Ačkoliv na adresu Ázerbájdžánu zaznělo mnoho kritiky i požadavky zajistit svobodný pohyb po Lačinském koridoru, žádný dokument přijat nebyl.

V Náhorním Karabachu hrozí hladomor a genocida, varují experti. Kvůli blokádě chybí potraviny i léky

Číst článek

To ázerbájdžánské straně umožnilo výklad, že jednání Rady bezpečnosti OSN skončilo úspěchem Baku, a současně se ujistit, že její kroky ohledně Karabachu nenarážejí na vážnější odpor. Arménie, Karabach a země podporující Jerevan nejsou schopny čelit náporu Ázerbájdžánu ničím kromě slovních prohlášení, napsal Kommersant.

Humanitární pomoc jako zbraň

V úterý Baku podniklo další krok s velikým ohlasem: poslalo po silnici do Karabachu kamiony se 40 tunami humanitární pomoci. Večer vozy dojely ke Karabachu, ale pokračovat dál nemohly. Podle médií je zastavili „separatisté“.

Vyslání humanitární pomoci karabašským Arménům představuje pokus vyhrát boj s Jerevanem v informačním prostoru a ukázat, že blokáda Karabachu, na kterou si Arménie stěžuje, ve skutečnosti není takový problém.

Pro Baku je zásadní ukázat, že Karabach je vnitřní věc Ázerbájdžánu a že by oblast měla být zásobována cestami, které Ázerbájdžán pokládá za vhodné, napsal Kommersant a dodal, že na tahu jsou teď Arméni. „Fungovat bude jediná cesta, a to Lačinská. Jinými cestami potraviny přivážet nebudeme,“ prohlásil podle listu Arutjunjan.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme