Izrael hlásí nález zbraní v nemocnici v Gaze. Hamás ji ‚přeměnil na teroristickou mašinérii,‘ tvrdí

Izraelská armáda v pondělí v noci uvedla, že ve sklepě dětské nemocnice v Pásmu Gazy nalezla množství zbraní. Podle ní existují rovněž náznaky toho, že v těchto prostorách byli drženi rukojmí. Teroristické hnutí Hamás, které Pásmo ovládá, tvrzení izraelské strany odmítlo, informovaly agentury. Skupina naopak tvrdí, že katarským vyjednavačům nabídla propuštění 70 rukojmích za pětidenní příměří.

Sledovali jsme online Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari na snímku z videa ukazuje údajné zbraně, které měla izraelská armáda nalézt ve sklepě dětské nemocnice v Pásmu Gazy | Zdroj: Reuters

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari zveřejnil video, na němž ukazuje zbraně v místě, které označuje za sklepení nemocnice Rantisí. Říká, že byly nalezeny také sebevražedné pásy, ruční granáty, pušky, výbušniny, počítače a peníze. Zjištění podle něj dokazují, že Hamás „přeměnil nemocnice na svou teroristickou mašinérii“.

Kofroň: Nemocnice chrání právo. Pokud je ale nepřátelské vojsko zneužije, tak se terčem stát můžou

Číst článek

„Hamás převzal celou tuto oblast pod svou kontrolu a vedl z této nemocnice válku proti Izraelcům,“ citovala Hagariho agentura Reuters.

K možnému zadržování rukojmích ve sklepě nemocnice specializované na léčbu rakoviny Hagari uvedl, že zde byla nalezena provizorní toaleta, malá kuchyňka, lano a dětská láhev. Na stěně byl ručně psaný kalendář, který počítal dny od 7. října. Podle něj přítomnosti rukojmích v nemocnici nasvědčují také zpravodajské informace.

Vůdce Hamásu Chalíl Hajja sdělil stanici Al-Džazíra, že obvinění Izraele jsou nepravdivá, uvedla agentura DPA.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Propuštění rukojmích

Ozbrojené křídlo palestinské radikální skupiny Hamás uvedlo, že nabídlo katarským vyjednavačům propuštění až 70 žen a dětí, které od svého útoku na Izrael ze 7. října zadržuje v Pásmu Gazy jako rukojmí. Výměnou chce skupina docílit pětidenního příměří v bojích s izraelskou armádou. Informovala o tom agentura Reuters.

Nemocnice Šífa v epicentru bojů: Bez léků a šance k evakuaci nejde nic dělat, míní Lékaři bez hranic

Číst článek

„Příměří by mělo zahrnovat úplné zastavení palby a umožnění dodávek humanitární pomoci všude v Pásmu Gazy,“ řekl mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu Abú Ubajdá v nahrávce zveřejněné na kanálu skupiny na telegramu. Izrael obvinil z „otálení a vyhýbání se“ dohodě. Podle dřívějších odhadů Hamás unesl do Pásma Gazy více než 200 lidí.

Na sociálních sítích mezitím začaly kolovat záběry, které údajně zachycují izraelské vojáky v sídle parlamentu v Pásmu Gazy, kde donedávna zasedal Hamás. Podle pondělního vyjádření izraelského ministra obrany Joava Galanta Hamás přišel o kontrolu nad městem Gaza a izraelská armáda postupuje podle plánu. „Pracujeme podle úkolů, nemáme stopky, máme cíle a těch dosáhneme,“ uvedl podle listu The Times of Israel.

Izrael po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října, který si podle izraelských úřadů vyžádal na 1200 obětí a na 240 dalších lidí bylo odvlečeno do Pásma Gazy, zahájil odvetné masivní bombardování Pásma Gazy a následnou pozemní operaci. Při nich podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem zemřelo přes 11 240 lidí. Informace ale nelze nezávisle ověřit.

Z Pásma Gazy přicházejí zprávy o čím dál horší humanitární situaci, včetně bojů v těsné blízkosti nemocnic. Izrael, který se v souvislosti s krizovou situací kolem lékařských zařízení v Gaze ocitá pod čím dál větším mezinárodním tlakem, tvrdí, že v nich ozbrojenci vybudovali svá velitelství a opěrné body a pacienty i lékařský personál využívají jako živé štíty. Hamás to odmítá.

ČTK, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme