Jednání dohody o příměří v Pásmu Gazy je podle Bidena v rukou Hamásu. Ten říká, že na řadě je USA

Americký prezident Joe Biden v úterý uvedl, že dohoda o příměří v Pásmu Gazy výměnou za propuštění izraelských rukojmích zadržovaných radikálním hnutím Hamás je zapotřebí k tomu, aby bylo možné na toto palestinské území doručit více humanitární pomoci, píše agentura Reuters. V této souvislosti Biden podle agentury AFP také poznamenal, že uzavření dohody je nyní na palestinském hnutí a Izraelci jsou ochotni spolupracovat.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protest, Tel Aviv

V Tel Avivu v úterý protestovalo mnoho lidí, kteří požadují propuštění rukojmích a příměří | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

„Je to v rukou Hamásu,“ řekl americký prezident novinářům před nástupem do letadla a dodal, že „Izraelci jsou ochotni spolupracovat“ a že na stole leží „rozumný“ návrh, který by umožnil propuštění rukojmích doprovázené příměřím. Zdůraznil přitom, že je třeba dostat do Pásma Gazy víc humanitární pomoci.

Šéf Bílého domu podle agentury AFP také řekl, že klid zbraní v Pásmu Gazy je potřeba, protože by v opačném případě mohlo v Izraeli být velmi nebezpečno v době muslimského postního měsíce ramadánu, jehož první den připadne na pondělí.

Také americký ministr zahraničí Antony Blinken v úterý zdůraznil, že uzavření dohody o příměří nyní záleží na rozhodnutí Hamásu. Ten Spojené státy i Evropská unie považují za teroristickou organizaci.

Blinken zároveň vyzval Izrael, aby využil na maximum každý prostředek a způsob pro navýšení humanitární pomoci Pásmu Gazy.

Stanovisko Hamásu

Delegace hnutí Hamás mezitím zůstane v Káhiře na žádost zprostředkovatelů o den déle poté, co se zatím ani po dvou dnech rozhovorů nepodařilo dosáhnout pokroku ohledně dohody o příměří v Pásmu Gazy a propuštění izraelských rukojmích. S odvoláním na představitele palestinského hnutí o tom v úterý informovala agentura Reuters.

Jiný člen Hamásu předtím uvedl, že jednání už skončila a na řadě jsou nyní Spojené státy a Izrael.

Harrisová při jednání s Gancem vyzvala k posílení humanitární pomoci v Pásmu Gazy

Číst článek

„Delegace zůstane v úterý v Káhiře k dalším jednáním. Očekává se, že toto kolo bude uzavřeno ještě v úterý,“ řekl nejmenovaný představitel Hamásu agentuře Reuters. Také arabské televizní stanice s odvoláním na egyptské zdroje uvedly, že diskuse pokračují, třebaže „se potýkají s potížemi“.

Krátce předtím čelný představitel hnutí Básim Naím agentuře Reuters řekl, že Hamás zprostředkovatelům z Egypta a Kataru předložil vlastní návrh na uzavření příměří a nyní čeká na odpověď od Izraelců, kteří se tohoto kola rozhovorů nezúčastnili.

„Netanjahu se dohodnout nechce a míč je nyní na straně Američanů, aby ho k dohodě dotlačili,“ řekl Naím.

Chrámová hora

Větší díl zodpovědnosti za utrpení Palestinců padá na Hamás. Používá je jako živé štíty, tvrdí velvyslankyně

Číst článek

I přes probíhající konflikt Izrael pustí na Chrámovou horu na začátku postního měsíce ramadánu podobný počet muslimských věřících jako v uplynulých letech. Uvedly to v úterý agentury Reuters a AFP s odkazem na prohlášení úřadu izraelského premiéra.

Izraelské úřady by však počty mohly změnit na základě hodnocení bezpečnostní situace. Možná omezení vyvolala v zahraničí obavy z dalších střetů mezi Izraelem a Palestinci.

Chrámová hora s mešitou Al-Aksá patří k nejposvátnějším místům islámu. Na místo, které se nachází v okupovaném východním Jeruzalémě, se vydává během postního měsíce ramadánu velký počet muslimských věřících.

Spory o přístup k mešitě v minulosti vedly ke střetům mezi izraelskými bezpečnostními složkami a Palestinci. Místo uctívají také židé, kteří tam ve starověku měli dva chrámy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme