Lodě budou potřebovat povolení k vplutí do jemenských vod. ‚Z obavy o bezpečnost,‘ tvrdí Húsíové

Lodě v Rudém moři budou muset před vplutím do jemenských vod získat povolení od úřadu pro námořní záležitosti, který kontrolují jemenští povstalci Húsíové. Prohlásil to húsíjský ministr pro telekomunikace, informovala agentura Reuters. Šíitští rebelové od listopadu útočí téměř denně na obchodní lodě na této klíčové námořní trase a tvrdí, že tak činí v solidaritě s Palestinci v Pásmu Gazy, kde Izrael válčí proti hnutí Hamás.

Saná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní loď Galaxy Leader je na této fotografii doprovázena húsíové čluny v Rudém moři

Nákladní loď doprovázená húsíiskými čluny (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Jsme připraveni vyhovět žádostem o povolení a identifikovat lodě pomocí jemenského námořnictva. Potvrzujeme, že tak činíme z obavy o jejich bezpečnost,“ citovala ministrova slova povstalci provozovaná televize Al-Masíra.

U Jemenu se poškodil podmořský komunikační kabel. Operátor hledá způsob, jak ho ve válečné zóně opravit

Číst článek

Teritoriální vody, jichž se nařízení jemenských povstalců týká, zasahují do poloviny 20 kilometrů široké úžiny Báb al-Mandáb mezi Rudým mořem a Adenským zálivem, kterou proplouvá přibližně 15 procent světové lodní dopravy na trase do Suezského průplavu nebo z něj.

V normálních dobách se přes Suezský průplav přepravuje více než čtvrtina světového kontejnerového nákladu, včetně oděvů, spotřebičů, autodílů, chemikálií či zemědělských produktů, jako je káva, uvedl Reuters.

Bývalý americký ministr obrany Robert Gates v pondělí prohlásil, že „existuje dobrý důvod k pochybnostem“, že Húsíové přestanou na proplouvající lodě útočit, pokud bude v Pásmu Gazy uzavřeno příměří. „Mohou se rozhodnout, že se jim zalíbilo, že ovládají takové množství lodní dopravy v Rudém moři, a budou v tom pokračovat po neomezenou dobu,“ řekl Gates na konferenci o kontejnerové lodní dopravě v Kalifornii.

Vedle útoků na obchodní lodě hongkongská telekomunikační společnost HGC Global Communications v pondělí oznámila, že minulý týden byly v Rudém moři poškozeny nejméně čtyři podmořské kabely, které zajišťují internetové a telekomunikační spojení po světě.

Spojené státy zaútočily na pozice jemenských rebelů. Reagovaly na ostřelování americké lodi

Číst článek

Podle odhadů firmy se škoda, jejíž příčinu neuvedla, dotkla čtvrtiny dat, která proudí Rudým mořem. Firma vypracovala plán na přesměrování jejich toku. Húsíové již dříve odmítli, že by útočili na tento druh infrastruktury, a škody na kabelech připisují úderům amerického a britského námořnictva na jejich pozice.

Zatím posledním plavidlem, které se stalo terčem útoku Íránem podporovaných povstalců, byla v pondělí kontejnerová loď M/V MSC SKY II švýcarského majitele plující pod vlajkou Libérie.

Podle americké armády ji v Adenském zálivu zasáhla jedna ze dvou protilodních balistických střel odpálených z Jemenu, která způsobila škodu na palubě. Nikdo nebyl zraněn, loď nepožádala o pomoc a pokračovala v plavbě. Húsíové k incidentu uvedli, že útočili pomocí „několika vhodných námořních střel“ na „izraelskou loď“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme