Setkání ministra s Lavrovem? ‚Děláme suverénní zahraniční politiku,‘ hájí Fico vstřícnost k Rusku

Ministr zahraničí Juraj Blanár se sešel v Turecku se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem, zatímco ministr obrany Robert Kaliňák se svým americkým protějškem Lloydem Austinem. Jejich stranický i vládní šéf Robert Fico ze Směru obě schůzky použil jako argument pro to, že má Slovensko konečně „suverénní zahraniční politiku“.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico (vlevo) a schůzky ministrů zahraničí Juraje Blanára a Sergeje Lavrova (vpravo nahoře) a ministrů obrany Roberta Kaliňáka a Lloyda Austina

Slovenský premiér Robert Fico (vlevo) a schůzky ministrů zahraničí Juraje Blanára a Sergeje Lavrova (vpravo nahoře) a ministrů obrany Roberta Kaliňáka a Lloyda Austina | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Profimedia

Před loňskými parlamentními volbami na Slovensku nastalo velmi neobvyklé zahraničněpolitické souznění. Prezidentka, premiér, předseda parlamentu i ministr zahraničí razili jednoznačně prozápadní směřování a nijak nezpochybňovali euroatlantické zakotvení země.

Nyní je situace dost jiná. Prezidentka Zuzana Čaputová za pár měsíců končí, premiér Fico útočí na Ukrajinu a brání ruského prezidenta Vladimira Putina, předseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) má zálusk na prezidentský úřad a mimo jiné horuje za to, aby mohli hokejisté z ruské KHL do slovenské reprezentace, a ministr zahraničí Blanár o víkendu jako teprve druhý unijní ministr na diplomatickém fóru v turecké Antalyi jednal se svým ruským protějškem Lavrovem.

Fico tvrdě zaútočil na západní podporu Ukrajiny a hájil Putina. ‚Je falešně démonizován,‘ prohlásil

Číst článek

Šéf ruské diplomacie je na sankčním seznamu Evropské unie a od začátku invaze na Ukrajinu se dosud setkal pouze s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártó.

Od nástupu nové slovenské vlády se tak Bratislava postavila po bok Budapešti a dnes tvoří jednoznačně nejvstřícnější duo členských zemí EU směrem k Rusku. A Kreml to dokáže náležitě ocenit. Putin už koncem loňského roku veřejně a jmenovitě pochválil Fica i maďarského premiéra Viktora Orbána.

„Upřednostňujeme spolupráci se státy, jejichž vlády dávají velký důraz na národní zájmy, jako je Slovensko či Maďarsko. Rozumíme, že Slovensko je nejen suverénním státem, ale i členem EU a NATO, což přináší jisté těžkosti. V této souvislosti si o to více ceníme schopnost premiéra Roberta Fica a jeho vlády vyjadřovat se k situaci ve světě,“ řekl nyní ministru Blanárovi Lavrov.

O setkání jako první informovali sami Rusové. „Ministři si vyměnili názory na nejpalčivější otázky mezinárodní agendy včetně situace kolem Ukrajiny. Ruská strana potvrdila připravenost obnovit vztahy se Slovenskem na meziparlamentní úrovni, v kulturní, humanitární a vojenské památkové oblasti,“ popsalo ruské ministerstvo zahraničí.

Slovensko je přitom stále na oficiálním seznamu nepřátelských zemí Ruska. I tak ale Lavrov uvedl, že je Moskva připravena obnovit vztahy se Slovenskem na parlamentní, kulturní či humanitární úrovni.

Diplomatická ‚štika‘

Blanár dle svého resortu Lavrovovi řekl, že Slovensko respektuje územní celistvost a suverenitu států, a odsoudil konflikt na Ukrajině, zároveň apeloval za mírová jednání a varoval před „vytvářením jakékoliv železné opony mezi Ruskem a EU“.

Svého loajálního pobočníka si na resort zahraničí vybral Fico s tím, že půjde o „štiku, která možná i nekonvenčním způsobem prožene staré kapry v rybníku slovenské diplomacie“, jak popsal krátce po volbách. Setkání s Lavrovem mu dle svých slov sám doporučil.

Zatímco prezidentka i opoziční strany Progresivní Slovensko, SaS, KDH i Slovensko (dříve OĽaNO) setkání Blanára s Lavrovem kritizují, premiér Fico si libuje, jak jeho vláda dělá „vyváženou a suverénní zahraniční politiku všech čtyř světových stran“.

‚Tvrdit, že Západ nemá zájem na míru, není správné.‘ Fica šokoval výrok britského velvyslance na Slovensku

Číst článek

V pátek se totiž v USA setkal ministr obrany Robert Kaliňák se svým protějškem Lloydem Austinem a oficiálně převzal první stíhačky F-16, které si Slovensko koupilo. A zatímco v předvolební kampani předáci Směru označovali kdekoho za „americké agenty“ a tvrdě bojovali proti přijetí obranné dohody s USA, nyní Kaliňák vyzdvihl „spolupráci v boji proti ruské agresi“ a podpořil znění dohody, kterou ještě donedávna označoval za „zrádcovskou“.

Svého vládního kolegu ve víkendové diskusi na Markíze podpořil i ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). „Konečně máme suverénní zahraniční politiku. Je třeba se setkávat s Američany, Rusy i Číňany,“ uvedl.

Jeho diskusní protivník Juraj Krúpa z SaS jej zkritizoval za to, že do vlády vstupovali se slibem zachovat euroatlantické směřování, ale teď ve všem souhlasí s Ficem. „Měli byste se přejmenovat ze strany Hlas na Souhlas,“ vmetl mu a dodal, že Fica v zahraničí vnímají ne jako suverénního premiéra, ale proruského.

Italský odchod

Fico už minulý víkend při dvouletém výročí ruské invaze na Ukrajinu zmiňoval, že musí mít Slovensko zájem o „dobré a přátelské“ vztahy s Ruskem. I proto, že obě země pojí historické vazby.

Ve víkendovém videu na sociálních sítích Fico prohlásil, že z nastoleného směru své zahraniční politiky neustoupí, „i za cenu toho, že budeme upalovaní na hranicích, což také jsme“. A dodal, že „suverenita se dnes v Evropě nenosí“.

Ve zmíněném videu si také postěžoval na to, že Itálie ze Slovenska stáhla na rok propůjčený systém protivzdušné obrany s tím, že je zapotřebí jinde. Fico proto vyjádřil obavu, že slovenské strategické objekty jako jaderné elektrárny zůstanou bez ochrany a celou situaci využil k útoku na předchozí vládu.

Šimkovičová má suverénní, slovenské, zdravé názory, řekl Fico. Odvolání ministryně zablokovali poslanci

Číst článek

„Napřed minulá vláda darovala Ukrajině funkční masivní ruský systém protivzdušné obrany S-300. Potom jsme tu chvíli měli americké patrioty, ale i ty odešly pryč a teď odejdou i Italové. A já se ptám, kdo bude proboha chránit naše atomové elektrárny a další strategické cíle. Nemám pocit, že by to někoho trápilo,“ zoufal si.

Za obnovení spolupráce s Ruskem lobbuje i nejmenší koaliční partner současné koalice – národovci z SNS. Místopředseda parlamentu a šéf strany Andrej Danko podpořil znovuobnovení skupin přátelství s Běloruskem a Ruskem, které měly být přitom podle minulého vedení parlamentu nefunkční do doby, než Rusko opustí území Ukrajiny.

Pozastavenou kulturní spolupráci s ruskými a běloruskými státními institucemi už v lednu obnovila ministryně kultury Martina Šimkovičová (za SNS).

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme