Ze slovenské politiky se stává divadelní aréna bez pravidel. Čaputová je mi inspirací, říká Korčok

Slovensko za několik týdnů čekají prezidentské volby. Podle průzkumů je favoritem současný předseda parlamentu Peter Pellegrini, který je zároveň šéfem koaliční strany Hlas. „Půjde o to, jestli prezident bude z jednoho mocenského proudu, který dnes vládne,“ upozorňuje v pořadu Interview Plus druhý nejsilnější kandidát a bývalý ministr zahraničních věcí Ivan Korčok.

Interview Plus Praha/Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Korčok

Ivan Korčok | Zdroj: TASR / Profimedia

„Jako prezidentský kandidát budu zdůrazňovat, kde je místo Slovenska ve světě, protože slovenská společnost je rozpolcená a mnozí dokonce vzhlížejí na Východ. Budoucnost, bezpečnost a prosperita Slovenska je v tom, že bude součástí svobodného, západního světa,“ zdůrazňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Interview Plus Kamily Schusterové. Hostem je Ivan Korčok, bývalý slovenský ministr zahraničí a jeden z dvojice favoritů blížících se voleb slovenské hlavy státu

Oslovit přitom chce i voliče současné vládní koalice, kteří jsou s jejím fungováním zklamaní. „Vidí, že vláda místo jejich problémů řeší svůj největší problém, kterým je trestní zákon. Jsem optimistický v tom, že se to v prezidentských volbách projeví,“ věří Ivan Korčok.

Úlohou politiků a hlavy státu je podle něj hledat společný zájem a konzervativci, progresivisti, liberálové i sociální demokraté by měli být schopni v základních otázkách spolupracovat.

Odpovědnost za polarizaci společnosti prý nese politika, ze které se vytratil důraz na řešení problémů, které země má: „Stagnujeme, zaostáváme za mnohými státy a z politiky se stává divadelní aréna bez pravidel,“ uvádí s tím, že politická kultura je na Slovensku na nízké úrovni a způsob, jakým spolu politici komunikují, se přenáší do společnosti.

Čaputová je mi inspirací

Sociologické výzkumy ukazují, že značná část obyvatel Slovenska věří konspiračním teoriím. Ty podle Korčkoka často šíří politici, viní ale také provozovatele sociálních sítí, kteří dezinformace včas neodstraňují.

Slovenské prezidentské volby mají dva jasné favority a dva hlavní ‚rozvraceče‘. Pellegrini nemá nic jisté

Číst článek

„Když se objeví dezinformace o tom, že mám americký pas, tak potřebuji, aby reagovaly v řádu hodin. V opačném případě se šíří a my jsme demokracií, která se nedokáže bránit,“ zdůrazňuje prezidentský kandidát.

Za Pellegrinim nyní Korčok v průzkumech zaostává zhruba o osm procent. Přiznává, že jeho protikandidát má výhodu veřejné funkce a prostoru v médiích, voličům se proto snaží představit na výjezdech do regionů včetně míst, kde nejsou městští liberální voliči.

Sám prý pochází z prostých poměrů a dokáže se tak bavit se všemi lidmi. Profesní život strávil v diplomacii a za svou silnou stránku považuje schopnost dosáhnout dohody. V kampani deklaruje ochotu spolupracovat i s vládou a pomoci jí při provádění nepopulárních opatření, pokud budou nevyhnutelná.

„Čaputová ani v nejvypjatějších situacích neopětovala tu špínu a bahno, které na ni vylévali.“

Ivan Korčok

„Prezident ale nemůže být prodlouženou rukou vlády. To je alternativa mého protikandidáta, že prezident má dohlížet na plnění vládního programu. To je hluboké nepochopení. Má být nezávislý a zabezpečit mocenskou rovnováhu vůči jakékoli vládě, která přijde,“ tvrdí Ivan Korčok.

Zdůrazňuje, že nechce vést konflikty, a připomíná, že prezidenti Kiska a Čaputová byli vystaveni útokům, které nevyprovokovali.

„Čaputová je pro mě inspirací, že ani v nejvypjatějších situacích neopětovala tu špínu a bahno, které na ni vylévali. Z diplomacie si nesu, že spolu můžeme nesouhlasit a konfrontovat se, ale slušným způsobem,“ dodává.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus, audio je nahoře v článku.

Kamila Schusterová, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme