Slovenská veřejnoprávní RTVS zanikne. Změny z pera ministerstva televizi a rozhlas podřídí vládě

Slovenské ministerstvo kultury plánuje zrušit Rozhlas a televizi Slovenska. RTVS podle něj nenaplňuje veřejnoprávní poslání a nároky na objektivní zpravodajství. Předložený návrh zákona počítá se vznikem nové instituce i možností snadno odvolat současného generálního ředitele Ľuboše Machaje. Opozice varuje, že vysílání se dostane do rukou vládní moci a de facto tak vznikne státní médium. Vládním představitelům leží RTVS v žaludku dlouhodobě.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská vládní koalice se pustila do razantních změn v telerozhlase. Vlevo ministryně kultury Martina Šimkovičová (za SNS) a premiér Robert Fico (Směr)

Slovenská vládní koalice se pustila do razantních změn v telerozhlase. Vlevo ministryně kultury Martina Šimkovičová (za SNS) a premiér Robert Fico (Směr) | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Profimedia

Navzdory původním plánům koalice, která dříve uvažovala o rozdělení telerozhlasu, zůstanou obě média v jedné instituci.

Ta by měla nést název Slovenská televize a rozhlas. Půjde o nástupnickou organizaci RTVS a návrh ji tituluje jako „veřejnoprávní, národní, nezávislou, informační, kulturní a vzdělávací instituci, která poskytuje službu veřejnosti v oblasti televizního a rozhlasového vysílání“.

Žádná plíživá autokratizace, Fico při ukrajování svobod sprintuje, popisuje politoložka a socioložka

Číst článek

Vzniknout by měla nová sedmičlenná Rada Slovenské televize a rozhlasu složená ze tří nominantů ministerstva kultury a čtyř zvolených v parlamentu. Podle návrhu ministerstva má jít o odborníky v oblastech vysílání, ekonomie, práva nebo informačních technologií.

Klíčovou pravomocí rady bude volba a odvolávání generálního ředitele, bude mít na starosti i schvalování návrhu rozpočtu nebo dohlížet na dodržování zákona ze strany instituce.

Ředitel Ľuboš Machaj byl v roce 2022 zvolen na pětiletý mandát, díky plánovaným změnám bude moci být odvolán a nahrazen novým ředitelem názorově blízkým současné vládě.

„V první řadě musíme vyměnit vedení RTVS,“ vyhlásila už před týdnem ministryně kultury Martina Šimkovičová.

Ředitel RTVS Ľuboš Machaj | Zdroj: TASR / Profimedia

Vláda se snaží posílit v médiu svůj vliv, nově by mohla ředitele odvolat mnohem snadněji i bez udání důvodu. Ministerstvo návrh vysvětluje například tím, že RTVS je prý „součástí ideologického a politického tažení“, tak jako prý soukromá média a ve vysílání údajně prosazuje pouze jediný názor.

Návrh zákona obsahuje mimo jiné i nařízení, podle kterého bude televize i rozhlas hrát denně od 23.30 do 0.30 mezi pořady státní hymnu.

Nyní je dokument ve zkráceném meziresortním připomínkovém řízení, kde bude jen týden. Důvod je uveden lakonicky: naléhavost v termínu.

Vládní ofenziva

Vládní strany Směr a Slovenská národní strana (SNS) chtějí změny v RTVS dlouhodobě. Třetí koaliční strana Hlas byla zatím v tématu spíše zdrženlivá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plány slovenské vlády na změnu RTVS

Šimkovičová na RTVS tvrdě zaútočila už na konci února. Její zpravodajství je podle ní bulvární a neobjektivní. „Považuji za alarmující, že RTVS má téměř nulovou vlastní slovenskou tvorbu, ale na předražené licencované zahraniční programy vedení peníze vždy najde,“ postěžovala si.

Současnému vedení také vyčetla, že přišlo například o vysílací práva na hokejové mistrovství světa. Podle ní tak RTVS neplní zákonnou funkci, že si po přesunu práv komerčním televizím zápasy národního týmu nemůže pustit každý.

„Důvodů na odstoupení nebo odvolání generálního ředitele Ľuboše Machaje je už více než dost,“ vyhlásila Šimkovičová.

O práva na mistrovství světa v hokeji nebo sjezdovém lyžování ale přišlo už předešlé vedení RTVS v čele s Jaroslavem Rezníkem.

Podobně telerozhlas dlouhodobě kritizuje i premiér Robert Fico. Mluvil o něm například jako o „protivládním médiu“, řadil jej tak po bok TV Markíza, Denníku N, deníku SME a webu Aktuality.sk, s nimiž představitelé Směru nemluví a označují je za „nepřátelská média“.

Před dvěma týdny se Fico na tiskové konferenci po summitu V4 v Praze obořil na novinářku z RTVS, která se jej zeptala, zda se neobává, že se kvůli čím dál tvrdší rétorice Slovensko mohlo dostat do izolace.

Fico nesouhlasně zakroutil hlavou, vyptával se jí, zda je z RTVS, a pak jí doporučil, že „to chce víc veřejnoprávnosti“.

Předseda SNS Andrej Danko ještě na konci ledna veřejně burcoval své koaliční partnery, aby v otázce RTVS začali konat.

„Nevíme si rady s RTVS a mnohými jinými vládními věcmi. Vládneme tři měsíce a opozice se nám směje do očí. Šel jsem do vlády bojovat s liberálními hodnoty,“ řekl v TA3.

Ostatně Danko má za sebou už i výrok: „Já ani nechci veřejnoprávní televizi, chci státní.“

Reakce opozice

Nejsilnější opoziční hnutí Progresivní Slovensko mluví o „frontálním útoku“ na RTVS a opět svolává veřejnost k protivládním protestům.

Podle SaS je snahou koalice ovládnout RTVS, aby vysílala zprávy, které budou lahodit Ficovi, Dankovi a Pellegrinimu. To řekl předseda poslaneckého klubu Branislav Gröhling. Koalice podle něj Slovensko o další krok přibližuje k Maďarsku Viktora Orbána.

Poslanec za KDH Jozef Hajko tvrdí, že půjde o de facto státní médium a varuje před cenzurou. Má totiž vzniknout také programová rada, která má podle ministerstva dohlížet na veřejnoprávnost vysílání. Vzhledem ke způsobu obsazování křesel v nové instituci ale půjde podle Hajka o cenzurní orgán vládní moci.

Devět z jedenácti členů má zvolit parlament, jednoho vyberou televizní zaměstnanci a posledního rozhlasoví zaměstnanci.

RTVS je od loňského roku plně financovaná ze státního rozpočtu, vládní koalice OĽaNO, SaS, Za ľudí a Sme rodina zrušila koncesionářské poplatky.

Prohlášení generálního ředitele ČRo na podporu RTVS

Český rozhlas sleduje s velkým znepokojením současné dění kolem Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). Aktuální kroky slovenské vlády v nás vyvolávají hluboké obavy o osud veřejnoprávního vysílatele a demokracie na Slovensku.

Návrh zákona Národní rady Slovenské republiky ze dne 11. 3. 2024 znamená de facto likvidaci stávajícího nezávislého média veřejné služby RTVS, dlouholetého a respektovaného člena Evropské vysílací unie (EBU). Dle zákona ho má nahradit nová instituce s názvem Slovenská televize a rozhlas, jejíž vedení, ale i program a vysílání by byly pod přímým politickým vlivem. Jde nepochybně o počáteční krok směřující k zestátnění média veřejné služby na Slovensku a k potlačení jeho svobodného a objektivního vysílání, které je jednou z podmínek pro zachování demokracie a názorové plurality v této zemi.

RTVS je pod vedením generálního ředitele Ľuboše Machaje respektovanou institucí, která naplňuje parametry veřejnoprávního, nezávislého, informačního média a kulturní i vzdělávací instituce. Její nahrazení subjektem, jehož údajná potřeba vzniku je odůvodněna výše zmíněnými hodnotami, tudíž není nutné, a pro stabilitu nejen slovenského mediálního trhu žádoucí. Tento krok nás jen utvrzuje v obavách, že jde o zdůvodnění zástupné a pouze deklaratorní, které má ve skutečnosti cíle jiné – potlačení role RTVS jako jednoho z pilířů demokracie na Slovensku.

Český rozhlas a RTVS jsou blízkými partnery, kteří sdílejí i velký kus společné historie. Obě dvě média si zakládají na své nezávislosti a naplňování hodnot veřejné služby. Český rozhlas vyjadřuje podporu stávajícímu vedení RTVS i všem slovenským kolegům a má velké obavy o to, aby se tradiční hodnoty média veřejné služby nestaly na Slovensku v budoucnu jen nástrojem politického zadání.

René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu

Jakub Grim, Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme