Vláda v otázce rukojmích selhává. Izraelci udělají vše, aby Netanjahu odešel, míní novinářka Dudinská

V Tel Avivu demonstrovaly stovky lidí. Do ulic vyšly po zprávě, že izraelská armáda v Pásmu Gazy omylem zastřelila tři rukojmí, která v říjnu unesli teroristé z hnutí Hamás. Zastřelení tří rukojmích oznámil v pátek mluvčí izraelské armády Daniel Hagari, izraelský premiér Benjamin Netanjahu to označil za neúnosnou tragédii. Situaci pro Radiožurnál okomentovala Nataša Dudinská, novinářka a dokumentaristka, která donedávna v Izraeli žila.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Foto: Abir Sultan | Zdroj: Reuters

Během bojů armáda chybně identifikovala tři unesené izraelské občany jako hrozbu. V důsledku toho na ně vojáci zahájili palbu a zabili je. Okamžitě po střelbě a průzkumu jejích dopadů jsme nabyli podezření ohledně identity zastřelených a jejich těla jsme přepravili do Izraele. Tam jsme je identifikovali jako tři unesené rukojmí,“ vyjádřil se k události Hagari.

‚Tragický incident.‘ Izraelská armáda omylem zastřelila tři rukojmí v Pásmu Gazy

Číst článek

Demonstrace proti izraelské vládě, jejichž účastníci požadují větší úsilí o propuštění těch, kdo zůstávají v zajetí teroristů v Pásmu Gazy, nejsou novinkou. Dá se proto čekat, že teď tlak veřejnosti ještě zesílí, myslí si Dudinská „Izraelská vláda od příměří, kdy byla vrácena asi polovina zajatců, nedělá vůbec nic, což kritizují jak rodiny zajatých, ale i velká část izraelské společnosti,“ vysvětluje.

„Téma zajatců je pro Izraelce velmi důležité, také proto, že tentokrát byli zajati kvůli selhání izraelské vlády a armády, takže Izraelci mají pocit, že to, co izraelská vláda pokazila, musí napravit,“ doplňuje novinářka a dokumentaristka.

Zachování moci

Benjamin Netanjahu se rozhodl místo dalšího jednání o rukojmích zvýšit vojenský tlak na Hamás. „Bohužel mu jde pouze o to zachovat si moc. Netanjahu ví, že když přestanou boje v Gaze, tak naštvaná izraelská společnost udělá vše pro to, aby odešel ze své pozice,“ zdůrazňuje Dudinská.

Lidé na demonstracích vyzdvihují nutnost pokračovat vedle vojenské operace hlavně ve vyjednáváních o výměně zajatců s Hamásem. Vzorek obyvatelstva z protestů ale nemusí kopírovat veřejné mínění v celém Izraeli.

„Většina Izraelců podle posledních průzkumů podporuje boj v Gaze proti Hamásu, protože věří, že to je jediný způsob, jak Hamás porazit. Zároveň je pro velkou část izraelské společnosti velmi důležité osvobození zajatců, takže chtějí, aby opět došlo k pauze v bojích a aby se Izrael přes prostředníky dohodnul s Hamásem, což jsou vlastně neslučitelné cíle,“ konstatuje Dudinská.

Civilisté v Gaze

Ze zahraničí se ale ozývá kritika, že Izrael nerespektuje při bojích civilisty v Gaze. Kritici poukazují na absenci taktiky, která se snaží civilistům co nejvíce vyhnout.

Izrael ničí tunely Hamásu. Podle amerického deníku je začíná zaplavovat mořskou vodou

Číst článek

„Většina mainstreamových médií o hrozném počtu obětí v Gaze skoro vůbec nepíše, popřípadě když o nich píší, tak píší pouze o tzv. collateral damage, což jsou nutné ztráty na životech. Mnoho Izraelců to vnímá tak, že je velmi smutné, že dochází k ztrátám, ale že pro Izrael je důležitější zaručit bezpečnost Izraele a porazit Hamás,“ popisuje Dudinská

„Izraelská vláda sama na začátku války připustila, že důležitější jsou ztráty Hamásu, něž přesnost zásahů. Podle různých průzkumů více než 60 procent obětí izraelských útoků jsou civilisti, mezi nimi je spoustu dětí. Izrael si uvědomuje kritiku, ale zároveň mnoho Izraelců má pocit, že se musí bránit. Útok Hamásu ze sedmého října byl podle nich tak brutální, že i izraelská odveta musí být velmi tvrdá,“ doplňuje novinářka a dokumentaristka pro Radiožurnál.

Věra Štechrová, ava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme