„Po ruské invazi na Ukrajinu, kdy si všichni uvědomili, jak důležitá je naše energetická bezpečnost a nezávislost, se začalo dohánět to, co zde před tím bylo zanedbáno,“ říká náměstek Třešňák.
„Bude to znít trochu jako klišé, ale nejdražší je proud, který nemáte. Je to strategická záležitost,“ říká staronová předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová o dostavbě Dukovan.
„Pokud někdo fixoval cenu před rokem, tak ten nárůst není velký. Ale pokud někdo fixoval cenu ještě před krizí, a teď mu to teprve doběhne, tak pro něj náraz se zpožděním přijde až teď,“ říká Beneš.
Podle ředitele elektrárny se sejde havarijní štáb, který bude přijímat opatření na ochranu zaměstnanců a technické řešení situace. Vedle toho prověří i komunikaci s ostatními orgány krizového řízení.
Velkých uhelných elektráren v Česku funguje desítka. Celkově může spalování uhlí na elektřinu podle dostupných dat z roku 2020 asi za 24 megatun oxidu uhličitého ročně.
Podle majitele firmy Wikov je nejakutnějším problémem české ekonomiky nedostatek kvalifikované pracovní síly. Přestáváme kvůli tomu být atraktivní pro zahraniční investory.
Jean-Marc Jancovici se ve své osvětové práci věnuje především vlivu energetické produkce na klima. V knižním Světě bez konce spojil síly s komiksovým kreslířem Christophem Blainem.
Jihokorejští demonstranti vyzvali Tokio, aby své rozhodnutí vypouštět radioaktivní vodu z Fukušimy přehodnotilo. Plán japonské vlády ale už schválila Mezinárodní agentura pro atomovou energii.
„Evropa je hustě zasíťovaná měřícími místy, která nepřetržitě měří úrovně radiace. Po Evropě je rámcově 5 tisíc monitorovacích stanic, v Česku 60,“ popisuje Drábová monitorování radiační situace.
„Experti v minulém týdnu provedli dodatečné inspekce a prohlídky v Záporožské jaderné elektrárně, ale stále čekají na přístup na střechy reaktorových budov,“ uvedla MAAE ve středečním prohlášení.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před dvěma týdny uvedl, že Rusko zvažuje, že v okupované jaderné elektrárně na jihu Ukrajiny spáchá „teroristický útok spojený s únikem radiace“.
S pomocí Teplátorů plánuje Ukrajina obnovit válkou zničenou infrastrukturu tepelných elektráren a zajistit tak pro domácnosti teplo pro další zimy. Výhodou teplatoru je, že produkuje levné teplo
„Ti, kteří postavili, spouštěli a na začátku provozovali šest českých bloků, už pomalu míří na zasloužený odpočinek. A když s nimi mluvím, tak by rádi mladé lidi učili,“ říká šéfka jaderného úřadu.
„Každá moderní společnost plýtvá energií natolik, že je možné spotřebu snadno snížit i o 20 procent bez toho, aby se stala nějaká katastrofa,“ uvažuje nad následky energetické krize Václav Smil.
Jak udělat čistou energii ještě čistší. O to se pokouší tým vědců ze čtyř zemí včetně dvou českých akademických ústavů. Snaží se zvládnout další variantu jaderné fúze.
Situace okolo Záporožské jaderné elektrárny je stále více nepředvídatelná a potenciálně nebezpečná, varoval v sobotu šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi.
Pokud by se Írán rozhodl obohacovat uran na 90 procent, šlo by podle izraelského ministra obrany Galanta o fatální chybu, která by ohrozila celý Blízký východ.
Rozdíly v Unii jsou velmi výrazné. Největší objem jaderné elektřiny v rámci svého energetického mixu vytváří Francie. Na opačném konci pomyslného žebříčku je Nizozemsko.
Reaktor má výkon 1,6 gigawattu a je první jadernou elektrárnou ve Finsku za více než čtyři desetiletí a v Evropě první za 16 let. Původně měla být elektrárna spuštěna v roce 2009.
„Německo rozhodnutím o odklonu od jádra bez vyřešení jeho náhrady, je plně závislé na svých sousedech,“ podotýká Michal Šváb z nezávislé společnosti Enaco v rozhovoru pro Radiožurnál.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck ubezpečuje, že i přes současnou krizi se země bez jaderných elektráren obejde a definitivní vypnutí reaktorů se tedy nemusí odkládat.
Zvuky výbuchu slyšeli ukrajinští zaměstnanci elektrárny, kteří navzdory okupaci v atomovém zařízení dále pracují. „Rusové se však snažili pracovníky ‚uklidnit‘ a stopy rychle skrýt,“ tvrdí společnost.
Premiéři se shodli, že země dlouhodobě zastávají stejný postoj k jaderné energetice, kterou považují za významnou a podle Fialy dokonce za nezbytnou součást energetického mixu.
Pro každý reaktor je třeba provést určité modifikace paliva. To je součástí analýzy a prezentace jeho vhodnosti státnímu jaderném dohledu. Je třeba prokázat, že je palivo bezpečné.
„V důsledku ostřelování bylo poškozeno poslední vedení, které napájelo Záporožskou jadernou elektrárnu. Rusové staví svět na pokraj jaderné katastrofy,“ řekl ukrajinský ministr energetiky.
Učitelce, která popírala válku na Ukrajině, hrozí tři roky vězení, píše deník Právo. Ceny v restauracích vzrostly podle Lidových novin i o čtvrtinu. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.