Několik orgánů OSN či dalších expertních misí v minulých měsících přineslo zprávy o brutálním zacházení s civilisty zadrženými Rusy na Ukrajině, včetně desítek mimosoudních poprav.
Šlo jasně vidět četná poranění. Pod čelistí měl zřetelný otlak spojovaný se škrcením, na tváři byla hluboká řezná rána a ruce měl celé pořezané a zhmožděné.
Organizace spojených národů vydala zprávu, kde popisuje systematické mučení civilistů z ruské strany. Ale týrání zajatců se odehrávalo i z ukrajinské strany.
Se zjištěními novinářů už pracuje i policie a úřady, na celém světě už stíhají nejméně 20 lidí a vyšetřují další případy mučení. Podobných sítí je podle BBC na internetu mnohem víc.
„Ve vězení je například svléknou, a pak o ně típají cigarety. Využívají se i elektrošoky, které jim pouštějí do genitálií či jazyka,“ popisuje egyptský aktivista Karim Zaha.
Šapovalenka věznitelé bili. Jednou jej i bodli do nohy. Když spadl, skočili mu na hruď. Jindy mu stáhli čepici z očí, aby si sám připevnil dráty ke genitáliím.
Komise OSN se na Ukrajinu vypravila osmkrát. Během toho navštívili 56 měst a obcí a vyslechli 600 obětí. Podle údajů OSN bylo od začátku ruské invaze na Ukrajinu zabito více než 8000 civilistů.
Neutekl před Rusy. Místo toho starosta Chersonu zůstal ve funkci a snažil se, aby ve městě svítila světla. Těsně před osvobozením města se ale ztratil a dodnes nikdo neví, co se s ním stalo.
V jednom případě měli dozorci jednoho z vězňů zbít tak, že se mu zastavilo srdce. Místo toho, aby mu následně zavolali záchrannou službu, ho dozorci sami resuscitovali.
Martynov byl podle Čikova povolán do armády 24. září a už 1. října, tedy za týden, se ocitl v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Následující den skončil ve „sklepě pro odmítače“.
„Využívali různé metody mučení, fyzického i psychického násilí,“ obvinil ukrajinský úřad ruské okupační síly. Vyšetřování pokračuje, poznamenala kancelář generálního prokurátora.
Zpráva dokumentuje zadržení a zmizení 226 lidí v Chersonu mezi březnem a říjnem 2022. Čtvrtina z nich byla údajně mučena a pět jich zemřelo ve vazbě nebo krátce poté, co se dostali na svobodu.
Dvě ženy, dva příběhy o tom, jak čínský režim operuje v táborech pro Ujgury. Gülbahar Haitiwajiová a Kalbinur Sidiková vyprávěly svá svědectví pro Český rozhlas.
Nová zpráva Amnesty International popisuje násilí, které lotyšský režim páchá na běžencích, kteří se snaží dostat do EU přes Bělorusko. Lotyšsko vše popírá a zpochybňuje věrohodnost organizace.
Agentura AP v Izjumu lokalizovala deset míst, kde se mučení odehrávalo. Zjistila, že ruští vojáci unášeli především muže s vazbami na ukrajinské síly, v bezpečí před nimi ale nebyl žádný dospělý.
Pacientka psychiatrie byla 12 let připoutána k lůžku, ministerstvo zdravotnictví takové zacházení popsalo jako mučení. Podle odborníka by omezovací prostředky měly být použity jen preventivně.
Server iROZHLAS.cz se exkluzivně dostal ke zprávám ministerstva zdravotnictví. V jedné z nich se píše o 12 let kurtované pacientce v opavské psychiatrické nemocnici.
Skupina, která do země původně přišla za vzděláním a za prací, se rozhodla opustit svůj domov ve městě Kupjansk, a vydala se do o něco bezpečnějšího Charkova. Cestou je ale zajali Rusové.
Na východě Ukrajiny operuje i český analytik, kriminolog a člen spolku Team for Ukraine Petr Pojman. Ten navštívil i nedávno osvobozené město Izjum, ve kterém bylo objeveno 440 provizorních hrobů.
Ve východoukrajinské vesnici, kterou ještě před několika dny ovládali Rusové, byla po osvobození nalezena těla čtyř ukrajinských civilistů. Případ vyšetřuje Charkovská oblastní prokuratura.
„Ruská federace neposkytla přístup k válečným zajatcům, kteří jsou drženi na jejím území nebo na jí okupovaném území,“ řekla šéfka mise OSN monitorující humanitární situaci na Ukrajině.
Sledujete, jak mizí vaši příbuzní. Mučí a vraždí je vaši sousedé nebo známí, záminka může být jakákoli. Potom to všechno skončí. A teď se naučte s bývalými dozorci a popravčími opět žít.