režim

režim v textech na iROZHLASU

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Zpravodajka ČRo: Kubánci vyhlížejí změny, realita je zatím pořád tíživá

Nadšení, opatrný optimismus i lehkou skepsi v posledních dnech prožívají obyvatelé Kuby. Snad nikdo na komunistickém ostrově není lhostejný k měnícím se vztahům se Spojenými státy. Zatímco politici mluví o nové éře, obyčejní Kubánci si ale kladou otázku, jestli se konečně dočkají změn i v běžné realitě. Ta jakoby zamrzla před desítkami let.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Ani mladá generace se v pohledu na SSSR neshodne

Jsou mladí a energičtí. V občance mají zapsaný stejný rok narození jako jejich vlast, kterou je Ruská federace, nástupník Sovětského svazu. Jak se děti „dětí perestrojky“ dívají na to, co se v jejich zemi dělo před jejich narozením? Co si generace ruských dvacátníků myslí o rozpadu impéria, které sice sama nezažila, ale s jehož dědictvím se i ona sama – možná nevědomky – dodnes potýká?

|Jan Prokeš, Martina Maňasová |Zprávy ze světa

Boje v Libyi pokračují ve městech, která drží přívrženci svrženého Kaddáfího režimu

Vojáci nové přechodné vlády v Libyi se zatím neúspěšně pokusili dobýt pouštní město Bání Walíd, jednu ze tří (nebo čtyř) posledních bašt svrženého režimu plukovníka Kaddáfího. Při postupu k centru města, které leží asi devadesát kilometrů na jihovýchod od Tripolisu, se někdejší rebelové proti Kaddáfího režimu setkali s tuhým odporem ozbrojenců věrných bývalému diktátorovi. Jeho odpůrci se proto vzápětí raději stáhli.