Vystrčilovi vadí třeba nulová sazba na tiché víno, které považuje za alkohol jako každý jiný. „Vína jsou z větší části z dovozu a nerozumím tomu, proč zvýhodňovat někoho, kdo sem dováží víno,“ říká.
„Jsem rád, že o každém kandidátovi je ve veřejném prostoru dostatek informací. Obecně bych řekl, že ústavní soudce musí vzbuzovat důvěru,“ míní šéf Ústavního soudu Josef Baxa.
„Řekl bych, že dvě dekády Rychetského působení je možné rozdělit. Pokaždé byl totiž předsedou Ústavního soudu a soudícím soudcem v jiné konstelaci,“ rozebírá bývalý ústavní soudce Stanislav Balík.
V současném roce prochází Ústavní soud obměnou, když na nového prezidenta Petra Pavla připadlo, aby jmenoval hned sedm nových soudců. Zatím uspěl se všemi šesti návrhy.
Senát jedná o vyslovení souhlasu s jmenováním ústavních soudců. Nominaci Roberta Fremra a Veroniky Křesťanové, stejně jako profesorky občanského práva Kateřiny Ronovské doporučily oba senátní výbory.
V aktuálním složení Ústavního soudu se objevuje jenom jedna žena. Přitom Petr Pavel při nástupu na Hrad sliboval jeho vyváženost. Měla se týkat mimo jiné také určité rovnováhy mezi počtem soudců.
„Od politiků jsem se s radostí odstřihl a nepamatuji si jediný případ, kdy by se snažili navázat se mnou kontakt, aby ovlivňovali mé rozhodnutí,“ říká.
„Mám vážné obavy, že jde o snahu prosadit praxi: My se dohodneme, my vám schválíme toho kandidáta a vy nám nominujete někoho, kdo se líbí zase nám,“ usuzuje politoložka Vladimíra Dvořáková.
„Ovšem hustota kouře naznačuje, že v Senátu je konzervativní, řekněme bendovské křídlo silné a že hoří touhou to prezidentovi pořádně zkomplikovat a nakonec si prosadit svou.“
Při výběru nominantů chce Pavel vycházet z návrhů více než dvacítky oslovených právnických institucí. Navržená jména bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Kyselou.
Hrad již oslovil přes dvacet institucí, aby prezidentovi předkládaly kandidáty. Zřídil si konzultační panel odborníků zvučných jmen a zveřejnil základní kritéria, podle kterých bude vybírat osobnosti.
Nejvyšší soud navrhl jako potenciální ústavní soudce Fialu, Ptáčka, Simona a Púryho, Nejvyšší správní soud Baxu nebo Pořízkovou a advokátní komora Schejbalovou, Novotnou a Břízu.
Novými ústavními soudci by se mohli stát Daniela Zemanová a Josef Baxa. Jednal o tom s nimi prezident Petr Pavel. Jestli jejich jména pošle jako návrhy senátorům, ale zatím neřekl.
„Je zjevné, že Petr Pavel není expertem v oblasti ústavního práva. Zvolil přístup, který dává logiku. To jest, pokud nevím, vytvořím tým, který mi poradí,“ vysvětluje politolog Lubomír Kopeček.
Například Jaromír Jirsa nejstručněji vystihl, proč by jmenování nepřijal. „Ten uvažovaný akt považuji za nicotný, neslušný, nedemokratický a hrubě v rozporu s duchem Ústavy,“ uvedl.
„Kompetence prezidenta není vymezena pouze věcně, ale i časově. Je nepochybné, že nemohu nikoho jmenovat do funkce, která je obsazená, to je absurdní,“ řek Rychetský
Prezident Miloš Zeman navrhl jako náhradu za Kateřinu Šimáčkovou bývalého místopředsedu České advokátní komory Petra Poledníka. Předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského mrzí, že nenavrhl ženu.
V české justici zůstanou po konci roku 2021 neobsazené dva důležité posty. Jeden na Ústavním soudu a mandát na konci prosince skončí i předsedovi Nejvyššího správního soudu.
Únorový nouzový stav vláda vyhlásila na žádost hejtmanů po tom, co sněmovna prodloužení původního nouzového stavu neodhlasovala. Žádost 35 senátorů na zrušení nouzového stavu však soud odmítl.
Kandidáti na soudce Ústavního soudu mohou do funkce nastoupit jedině v případě, že je horní komora schválí. Jedno z 15 míst ústavních soudců je uvolněné od počátku roku, kdy rezignoval Jan Musil.
Šestašedesátiletý Šámal dostal od Zemana nabídku 27. listopadu a vzal si dva týdny na rozmyšlenou. Uvedl tehdy, že působení u Ústavního soudu by pro něj bylo velkou profesní výzvou.
Případ muže, který kvůli pochybení exekutora přišel o svůj družstevní byt, znovu projednával Ústavní soud. Už v roce 2014 přitom rozhodl, že exekutor chyboval a má nahradit škodu.