výslech

výslech v textech na iROZHLASU

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

'Nevzpomínám si, s Rittigem jsem nejednal.' Exministr Barták musel kvůli kauze Homolka na policii

Bývalý ministr obrany Martin Barták musel na policii k výslechu, a to kvůli kauze Nemocnice Na Homolce. Jeho jméno totiž opakovaně ve svých zápiscích zmiňuje stíhaný exředitel nemocnice Vladimír Dbalý. Píše například o společných schůzkách s lobbistou Ivo Rittigem, na nichž se měly řešit tendry spojené s elitním zdravotnickým zařízením. Barták to u výslechu popřel. Na řadu informací si před policisty nebyl schopen vzpomenout, jasně však řekl, že o žádných podezřelých zakázkách spojených s Homolkou nic netuší. Zpravodajský web Českého rozhlasu se s obsahem jeho výpovědi seznámil.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Týranou dívku vyslýchali policisté na dálku. Videokonference není tak traumatizující a šetří čas i peníze

Policie čím dál častěji vyslýchá oběti, ale i pachatele přes takzvanou videokonferenci. Například detektivové ze Středočeského kraje, kteří systém vymysleli, takový způsob využívají už tři roky a ročně vyslechnou pomocí kamer stovky lidí. Šetří jim to údajně hlavně čas a peníze. Podařilo se jim totiž propojit se všemi soudy a věznicemi v Česku.

Jihokorejská prokuratura chce vyslechnout prezidentku. Odstupte, vyzývají ji demonstranti v ulicích

|Iva Kestřánková, mah |Zprávy ze světa

Jihokorejská prokuratura chce vyslechnout prezidentku Pak Kun-hje v souvislosti s jejím politickým skandálem, kvůli kterému vyšly v sobotu do ulic Soulu statisíce. Podle tamní agentury Jonhap se vyšetřovatelé snaží zjistit, jestli prezidentka pod vlivem své blízké přítelkyně Čche Son-sil nutila šéfy velkých firem k finančním darům pro neziskové nadace.

|David Černý |Zprávy z domova

Komár čelí kárné žalobě kvůli informacím o výslechu Tuhého. Pochybení odmítá

Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár čelí kárné žalobě. Podal ji na něj nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v souvislosti s reorganizací části policie. Žalobci chtěli kvůli tomu vyslechnout policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Komár ale o jejich předvolání mluvil dřív v médiích než přímo s nimi. Své pochybení odmítá a k případu se teď nebude vyjadřovat.

|Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Sněmovní komise dokončila výslech Komárka. O reorganizaci policie tentokrát vypovídal jen hodinu

Sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci části policie dovyslechla bývalého detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiřího Komárka. Ten patřil ke kritikům slučování protimafiánského a protikorupčního útvaru a tvrdil, že má důkazy, že cílem změn je odstranění jeho tehdejšího nadřízeného Roberta Šlachty. Komárek už výpověď dvakrát přerušil, úterní výslech pak trval jen krátce přes hodinu.

|Jana Klímová |Zprávy z domova

Policie a olomoučtí žalobci vyšetřují staré podezření ze sabotáže. K výslechu pozvali Nečasovou

Janu Nečasovou, dříve Nagyovou si pozvala minulý týden protimafiánská policie k podání vysvětlení ve věci údajné sabotáže. Kvůli prověřování čtyři roky starého podezření vypovídali v roli svědků nedávno i policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube. Sabotáž je jednou z větví celé kauzy kolem Jany Nečasové, která vyústila zátahem na Úřadu vlády a ve Vojenském zpravodajství v roce 2013.

| ČRo, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Medializaci výslechů policejního prezidenta prověří nejvyšší státní zástupce

Zveřejnění zpráv o výslechu policejního prezidenta prověří nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. To, že lidé z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci požádali vedení policie o vysvětlení kvůli chystané reorganizaci sboru, není podle Zemana nic neobvyklého, za nestandardní však považuje medializaci výslechů ještě před jejich provedením.

|Petra Benešová |Zprávy z domova

Právníky by mohly mít i děti do 15 let. Návrh projedná Rada vlády pro lidská práva

Děti mladší patnácti let, které poruší zákon, nemají stejná práva jako mladiství nebo dospělí. Od začátku případu s nimi nemůže být právník, nárok na něj mají až u soudu. Českou praxi kritizují neziskové organizace, výbor OSN pro lidská práva a také ombudsmanka. Podle nich by advokát měl být s nezletilými už od začátku případu. Možnou změnu zákona projedná Rada vlády pro lidská práva.