Vítězství zdravého rozumu

S velkou radostí a s pocitem zadostiučinění přivítala veřejnost rozhodnutí soudu ve městě Poitiers nepovolit výstavbu patnácti obřích nádrží na vodu na jihozápadu Francie. Měly mít rozlohu od tří do šesti hektarů. Voda se do nich měla čerpat v zimě z podzemí a v létě používat na kropení soukromých polí. Polí, kde se ve velkém pěstuje kukuřice, nevhodná do této schnoucí krajiny a do tohoto století.

Komentář Poitiers Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu ekologických aktivistů, kteří nesouhlasí s vodní nádrží v Sainte Soline

Demonstrace na podporu ekologických aktivistů, kteří nesouhlasí s vodní nádrží v Sainte Soline | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na absurditu takových gigantických projektů upozorňovali ekologičtí aktivisté již dlouho – trnem v oku jim byla největší umělá nádrž v Sainte Soline, jejíž vodní plocha by měla přesahovat deset hektarů. Její stavba byla nakonec obhájena za nasazení ozbrojenců, policejních helikoptér a dronů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Notaro: Vítězství zdravého rozumu

O tuto obrovskou nádrž byly vedeny doslova krvavé boje, kdy desítky protestujících ze spolků ochránců přírody a desítky po zuby ozbrojených policistů skončily v nemocnici s vážnými zraněními.

Brutální zásah policie

Boj o tuto mega nádrž v Sainte Soline sice místní lidé i ekologové prohráli, ale napomohli tomu, že se otázka používání vody v zemědělství stala velkým tématem.

V roce 2021 byly tyto stavby úředně povoleny, ale potom, co se o nádržích mluvilo denně ve všech médiích, kdy se poukazovalo na jejich škodlivost, na to, že z nich budou mít užitek pouze soukromí podnikatelé, tak se postoj státu k této věci pozměnil. A stížnost spolků na ochranu krajiny, přírody a ptactva byla soudem vyslyšena.

Další mega konstrukce na vysávání vody z krajiny se už nebudou stavět. Takový způsob zavlažování patří do historického harampádí. Sucho je totiž takové, že praskají zdi domů, které se musí bourat. Je takové sucho, že v některých obcích na jihu Francie už nevydávají stavební povolení – nové domy by byly přes léto bez vody.

Špinavá Seina ohrožuje disciplíny olympijských her. Kvalitu vody v pařížské řece má zlepšit nová nádrž

Číst článek

Zákaz výstavby nových nádrží je výborná zpráva i pro ornitology. Na místech, kde měly nové gigantické nádrže stát, totiž žijí vzácní dropi, vzdálení příbuzní pštrosů. Jejich počet kvůli modernímu zemědělství klesl za pár desítek let na pouhých pět procent.

Mega nádrž v Sainte Soline se zapíše do dějin jako historický mega omyl v hospodaření s vodou, jako nerozumný a necitlivý zásah do krajiny.

Můžeme si také položit otázku, jak by stát měl používat zásahové jednotky – zde společnost šokoval brutální zásah policie při protestech proti škodlivému projektu obří nádrže na vodu, nebo v roce 2013 za prezidenta Hollanda vyslání elitních ostřelovačů a těžkooděnců na manifestaci katolických a muslimských rodin s kočárky proti sňatku pro všechny a proti placenému náhradnímu mateřství.

Nebylo by lepší používat policejní síly třeba proti drogovým kartelům, které ovládají celá území ve Francii? Kvůli kterým se třeba v Marseille dočasně zavírá vysoká škola, protože tam jsou studenti v nebezpečí? V tomto směru jsou všichni prezidenti a jejich ministři vnitra víc než opatrní.

Autorka je spisovatelka, žije v Paříži

Klára Notaro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme