Triumf mezi lyžařkami po dvou letech. Ledecká ovládla poslední superobří slalom sezony v Saalbachu

Ester Ledecká ovládla v Saalbachu závěrečný superobří slalom sezony lyžařského Světového poháru a den před 29. narozeninami oslavila první triumf po více než dvou letech a od předloňského zranění klíční kosti. Olympijská vítězka v této disciplíně z her v Pchjongčchangu 2018 porazila o 28 setin sekundy Italku Federicu Brignoneovou, třetí byla Norka Kajsa Vickhoff Lieová.

Saalbach (Rakousko) (Aktualizováno: 13:30 22. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká lyžařka Ester Ledecká

Česká lyžařka Ester Ledecká | Foto: Joe Klamar | Zdroj: Profimedia

Malý křišťálový glóbus za hodnocení super-G získala jistá vítězka seriálu Švýcarka Lara Gutová-Behramiová, která byla sedmá.

Ledecká naposledy vyhrála ve Světovém poháru lyžařek sjezd v Crans Montaně v únoru 2022. V této sezoně po návratu po dvou operacích klíční kosti byla dosud nejlépe třetí v superobřím slalomu před třemi týdny v norském Kvitfjellu.

Rodačka z Prahy v Rakousku vybojovala čtvrtý triumf v lyžařském SP, na pódium se probojovala podesáté. Super-G se jí do pátečního závodu povedlo vyhrát v prosinci 2020 ve Val-d'Isere. V hodnocení disciplíny se posunula z jedenáctého na konečné šesté místo.
Navíc má Ledecká 24 prvenství na snowboardu a celkem 38 medailových umístění v paralelních disciplínách.

Závodnice si vyzkoušely trať ve středisku Saalbach-Hinterglemm jen ve středu. O den později byl trénink zrušen, protože organizátoři chtěli z preventivních důvodů šetřit trať. Na startu bylo 21 účastnic.

Ledecká vyrazila s číslem 8. Nejblíže se k Ledecké dostala Brignoneová, po dojezdu ztratila 28 setin. Třetí Lieová zaostala o další dvě setiny a nepomohl jí ani nejrychlejší třetí a čtvrtý sektor. Ledecká zvládla super-G v čase 1:15,94 a jako jediná stlačila čas pod minutu a šestnáct vteřin.

Dvaatřicetiletá Gutová-Behramiová získala v sezoně vedle celkového triumfu v SP druhý malý křišťálový glóbus. Předtím ovládla také hodnocení obřího slalomu. V sobotním závěrečném závodu sezony bude rovněž hájit vedení ve sjezdu.

Odermatt obhájil malý glóbus

Švýcarský lyžař Marco Odermatt obhájil malý glóbus za hodnocení superobřího slalomu. V závěrečném super-G skončil král končící sezony pátý, pro první výhru v kariéře si dojel jeho krajan Stefan Rogentin.

Šestadvacetiletý Odermatt přidal křišťálový glóbus za superobří slalom k velkému za celkového hodnocení a malému za obří slalom.

Švýcarská reprezentace dnes potvrdila, že není jen Odermattovým doplňkem, a i bez jeho účasti obsadila kompletní stupně vítězů. Devětadvacetiletý Rogentin, jehož dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z loňského super-G ve Wengenu, zvítězil o tři setiny před Loicem Meillardem a o 15 setin před Arnaudem Boissetem. Mezi švýcarské kvarteto se vklínil Francouz Cyprien Sarrazin.

Aktuálně má Odermatt v celkovém hodnocení 1947 bodů a k tomu, aby překonal svůj loňský rekord, musí vyhrát nedělní sjezd. Hodnocení nejrychlejší disciplíny vede o 42 bodů před Sarrazinem, a pokud první místo udrží, získá čtvrtý křišťálový glóbus v jedné sezoně jako první muž od Rakušana Hermanna Maiera, jenž to dokázal v letech 2000 a 2001.

Finále SP ve sjezdovém lyžování v Saalbachu (Rakousko) - superobří slalom:

Ženy: 1. Ledecká (ČR) 1:15,94, 2. Brignoneová (It.) -0,28, 3. Lieová (Nor.) -0,30, 4. Venierová -0,35, 5. Hütterová (obě Rak.) -0,43, 6. Weidleová (Něm.) -0,45.
Konečné pořadí superobřího slalomu (po 9 závodech): 1. Gutová-Behramiová (Švýc.) 576, 2. Brignoneová 546, 3. Hütterová 516, 4. Venierová 380, 5. Lieová 337, 6. Ledecká 287.

Průběžné pořadí SP (po 38 z 39 závodů): 1. Gutová-Behramiová 1716, 2. Brignoneová 1552, 3. Shiffrinová (USA) 1409, 4. Hectorová (Švéd.) 922, 5. Hütterová 813, 6. Vlhová (SR) 802, ...26. Ledecká 350, 62. Dubovská 113, 115. Jelínková (obě ČR) 9.

Muži:
1. Rogentin 1:13,36, 2. Meillard -0,03, 3. Boisset (všichni Švýc.) -0,15, 4. Sarrazin (Fr.) -0,59, 5. Odermatt (Švýc.) -0,64, 6. Kriechmayr (Rak.) a Paris (It.) oba -0,76.

Konečné pořadí superobřího slalomu (po 7 závodech): 1. Odermatt 495, 2. Kriechmayr 409, 3. Haaser (Rak.) 271, 4. Rogentin 244, 5. Bosca (It.) 230, 6. Sarrazin 224.

Průběžné pořadí SP (po 35 z 36 závodů): 1. Odermatt 1947, 2. Meillard 1073, 3. Feller (Rak.) 952, 4. Kristoffersen (Nor.) 754, 5. Sarrazin 734, 6. Kriechmayr 707, ...123. Zabystřan (ČR) 11.