Čeští vězni procházejí novým programem na snížení recidivy. Pilotní testování ukázalo, že funguje

České věznice budou mít nový program pro násilníky. Terapie má vězně motivovat, aby se po propuštění už nikdy nevrátili za mříže. Stovky odsouzených z šesti českých věznic už takzvaný Good Lives Model na vlastní kůži v pilotní fázi vyzkoušely. A ukázalo se, že systém funguje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pouta propuštění ilustrační foto

pouta propuštění ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

„Do výkonu trestu jsem se dostal v roce 2011 za pokus o vraždu,“ popisuje Jaroslav, štíhlý, dlouhovlasý muž z Kladna, který ve vězení strávil téměř jedenáct let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Marie Veselé

Tichým hlasem mluví o terapiích, na které ve výkonu trestu docházel. „Bylo nás v té skupině asi deset. Probíhá to formou skupinové terapie, povídání. Pro mě je asi nejdůležitější ten prostor, kdy člověk může mluvit sám za sebe a o sobě,“ vysvětluje Jaroslav.

Vězni se bavili o svých problémech, učili se, jak pracovat s emocemi, nebo jak rozumět potřebám ostatních lidí. Celkem měli podle manažerky projektu Miroslavy Maťátkové z neziskové organizace Volonté 240 hodin terapií.

Násilné chování ve věznicích? Služba je náročná, zavádíme kamery na uniformy, zdůrazňuje ředitel

Číst článek

„Bylo tam hodně emocí. Slzy, emoce vzdoru, pak emoce přijetí. Třeba si řekli: No jo, já jsem starej kriminálník, a teď jsem si uvědomil, že tohle už pro mě není a takhle už nechci žít,“ popisuje Maťátková.

Do projektu organizace zapojila přes čtyři stovky odsouzených, kteří si odpykávali trest v šesti českých věznicích. Byli to násilníci, kteří zabili, nebo někomu ublížili. Terapie je mají podle ředitele organizace Volonté Lukáše Salivara naučit přemýšlet jinak.

„Vyvolat změnu v tom, že problémy, které jim život přináší, budou řešit jinak, a sice nenásilnou formou. Protože doposavad pro ně bylo naprosto běžné řešit vše násilnou formou,“ vysvětluje Salivar.

Druzí v Evropě

Česko je po Německu druhou evropskou zemí, kde bude Good Lives Model fungovat. Terapie zvýšily šanci na předčasné propuštění vězňů o skoro polovinu. Zároveň ukázaly, že pobyt ve vězení sám o sobě zhoršuje psychologický profil odsouzeného. I proto bude posle Salivara pokračovat i dál.

Vězni na Borech perou pro uprchlíky. Je to pro ně pozitivní motivace

Číst článek

„Projekt byl od začátku koncipovaný tak, aby se stal oficiální metodikou Vězeňské služby, a byl rozšiřován do všech věznic. Tenhle cíl bude naplněn,“ říká ředitel organizace Volonté.

Spolupráci s neziskovým sektorem si v této oblasti velmi chválí i přímo ředitel Vězeňské služby Simon Michailidis. „Velmi dobře doplňují především činnost našich odborných zaměstnanců,“ dodává k pilotními projektu, který v Česku trval tři roky.

Ten pomohl i Jaroslavovi. Za mříže se už nikdy vrátit nechce. „Ve vězení se mezi lidmi říká - nikdy neříkej nikdy. S čímž souhlasím. Na druhou stranu, pokud to má člověk poskládané, jsem přesvědčený o tom, že jednou stačilo,“ dodává.

Good Lives Model už funguje v Austrálii nebo v Kanadě. Podle tamních výzkumů snížil počty těch, kteří se vrátili po propuštění za mříže, v průměru o polovinu.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme