Při izraelském útoku v Gaze zemřely podle Palestinců desítky lidí. OSN tvrdí, že má válka přes 30 tisíc obětí

Při izraelském úderu na Pásmo Gazy, který zasáhl lidi čekající na humanitární pomoc ve městě Gaza, zahynuly ve čtvrtek desítky lidí. Tvrdí to různé palestinské zdroje včetně ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy, které kontroluje hnutí Hamás. Podle něj zemřelo 70 lidí a dalších skoro 300 bylo zraněno. Úřady kontrolované Hamásem a OSN uvádí, že od loňského října kvůli válce mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás zemřelo už přes 30 000 lidí.

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské nálety zničily přes noc stovky budov v pásmu Gazy, uvedl civilní obrana na palestinském území ovládaném Hamásem

Podle palestinských zdrojů při čtvrtečním izraelském útoku na Pásmo Gazy zemřely desítek lidí (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Představitelé nemocnic agenturám Reuters a AFP řekli, že zařízení přijala desítky těl. Mluvčí izraelské armády podle agentury Reuters sdělil, že nemá informace, že by na oblast, kde se incident stal, armáda podnikala údery. Izrael chce ale incident prověřit.

Lidé trpí hladem a spílají Hamásu do banditů. Pět měsíců jsme neměli čerstvé jídlo, popisuje Gazan

Číst článek

Za poslední den přibylo podle palestinských zdrojů 79 mrtvých. Zraněných je přes 70 000. Konflikt vypukl po teroristickém útoku hnutí Hamás na izraelské území 7. října, při kterém podle izraelských úřadů zahynulo na 1200 lidí, většinou civilistů včetně žen a dětí.

Od začátku izraelské vojenské ofenzivy, která je reakcí na teroristický útok a je zaměřena na zneškodnění Hamásu, přišlo o život více než 30 000 lidí, uvedl ve čtvrtek i vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk na zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě.

Na platformě X předtím stejnou informaci sdělil i šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Türk ani Tedros však neuvedli zdroj svých informací, upozornila agentura DPA.

Jako první o překročení hranice 30 000 mrtvých ráno informovalo ministerstvo zdravotnictví Hamásu slovy, že bylo zabito více než 30 000 „mučedníků“. Palestinské úřady ve svých statistikách nerozlišují mezi civilisty a příslušníky ozbrojených organizací.

Jíme žrádlo pro zvířata. Humanitární pomoc, to je všechno lež, popisuje uprchlík situaci v Rafahu

Číst článek

Kvůli konfliktu muselo podle agentury AFP opustit své domovy zhruba 1,7 z 2,4 milionu obyvatel v Pásmu Gazy.

Mezinárodní organizace také poukazují na velmi špatnou humanitární situaci v úzkém pobřežním pásu u Středozemního moře, kde části obyvatel hrozí hladomor. Organizace proto vyzývají ke zvýšení pomoci. Podle Izraele však množství dodávané pomoci omezují problémy s distribucí v samotném Pásmu Gazy.

Konflikt mezi Izraelem a Hamásem, který USA i EU považují za teroristickou organizaci, vypukl po teroristickém útoku Hamásu na izraelské území 7. října.

Izrael umožní evakuaci civilistů z Rafáhu. Pobývá zde údajně milion lidí a deset tisíc bojovníků Hamásu

Číst článek

Zahynulo při něm 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob zavlekli ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců na palestinské území. Zhruba polovina rukojmích byla mezitím propuštěna, osvobozena či nalezena mrtvá.

O propuštění dalších zajatých se jedná při rozhovorech o přerušení bojů, které nepřímo vedou Izrael a Hamás za zprostředkování USA, Kataru a Egypta.

Po útoku ze 7. října jsou intenzivnější také střety mezi izraelskou armádou a Palestinci na okupovaném Západním břehu Jordánu. Proíránské šíitské hnutí Hizballáh navíc útočí z jihu Libanonu na příhraniční oblasti v Izraeli. V obou případech si podle propočtů agentury AFP střety vyžádaly stovky životů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme