Odklon od Evropské unie a NATO směrem k Rusku. Fico cílí na extremistické voliče, říkají experti

Předvolební průzkumy na Slovensku už dva měsíce vede strana Smer expremiéra Roberta Fica. Lídr opozice chce v zářijových volbách zvítězit. Část společnosti se obává, že se Slovensko po Ficově návratu k moci přikloní k Rusku a že do vlády může jako koaličního partnera přivést pravicové extremisty.

Poprad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico na mítinku v Bruselu. (Ilustrační snímek)

Robert Fico se v posledních letech uchyluje spíše k protievropské rétorice | Foto: Eric Vidal | Zdroj: Reuters

„Jsou pro lidi, podporují chudé.“ „Udělali možná i dost chyb, ale taky hodně dobrého pro nás, takové obyčejné lidi.“ „Starají se o lidi, kteří pracuji, o staré lidi a seniory,“ komentují podporovatelé Smeru jeho politiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o slovenské straně Smer a jejích voličích

Příznivci Smeru jsou z většiny důchodci a lidé, kteří musí vyžít s málem. Do Popradu je z celého Slovenska dovezly autobusy zorganizované například kluby seniorů. Velká část jezdí pravidelně.

Smer i výběrem vystupujících láká na nostalgii po minulých časech. Národní cítění zase povzbuzují folklorní skupiny. Aréna pro dva tisíce lidí je plná, dalších několik set se nevešlo a před halou sledují přenos na obrazovce. Smer je nejsilnější stranou, podle posledních průzkumů volí 17 procent voličů.

„První poselství je práce, druhé poselství je chléb a třetí poselství je mír,“ Robert Fico slibuje vyšší mzdy a důchody, levnější potraviny a zastavení dodávek zbraní pro Ukrajinu.

‚Proruský troll paktující se s fašisty.‘ Pět let od politického pádu míří Fico k volebnímu vítězství

Číst článek

„S tím souhlasím úplně, protože ta válka nikdy neskončí.“ „Zastavit dodávky zbraní, protože to nevede k ničemu. Jenom další eskalace.“ „Na sto procent souhlasím, žádné zbraně!“ souhlasí příznivci Smeru s Ficovými stanovisky.  

„Absolvoval jsem setkání s velvyslanci zemí Evropské unie, Velké Británie a Spojených států. My jsme tam křičeli ‚mír, mír, mír‘ a oni křičeli ‚válka, válka, válka‘. Ale my nechceme válku,“ promluvil ke svým voličům předseda Smeru.

Fico opakovaně útočí na Evropskou unii, Severoatlantickou alianci, staví i na náklonnosti části Slováků k Rusku a odpor k USA. Strana Smer se stále hlásí k sociálně demokratické ideologii. Ale už je to jiná strana než ta, která vládla mezi lety 2012 až 2020.

„Vyvíjí se v posledních letech, hlavně po tom, co ze Smeru odešel Peter Pellegrini a založil stranu Hlas SD. Je zjevné, že ti, kteří zůstali ve Smeru, jsou konzervativnější a minimálně v promluvách národně orientovaná,“ vysvětluje ředitel agentury Focus, sociolog Martin Slosiarik.

“Práci, chléb a mír” slíbil Robert Fico na oslavách svátku práce v Popradě. V sále ho vyslechly přes 2 tisíce podporovatelů. Další stovky venku před halou @iROZHLAS.cz @Radiožurnál

14:21 – 01. 05. 2023

5

Komunistická rétorika

Jednou z hvězd Smeru je poslanec Luboš Blaha. Za nenávistné projevy a šíření dezinformací má už téměř rok zablokovaný účet na facebooku. Slibuje, že si to po volbách vyřídí s médii a neziskovými organizacemi a na podobných shromážděních, jako je to v Popradu, často využívá komunistickou rétoriku.

Ficův Smer před volbami dál posiluje. V aktuálním průzkumu Medianu už má pětiprocentní náskok

Číst článek

„To, co jste vy za socialismu vybudovali, to kapitalisti rozkrádali. A dnes ničí životy lidí na Slovensku. Všichni ti v čele s Čaputovou, Matovičem, Hegerem, Nagyem a dalšími,“ snažil se oslovit voliče v aréně.  

Slovenští novináři občas váhají, jestli už Smer překročil hranici a jde označit za extremistickou stranu.

„Robert Fico se pohybuje na hraně extremistického populismu. On se dlouhé roky stylizoval jako mainstreamový, proevropský a prozápadní politik. Dnes se tohle všechno, pokud mu to ještě v nějaké míře zůstalo, snaží zatajit a nepřipomínat. Teď už se uchází o extremistické voliče, protože ty nové, umírněné, získává velice těžce,“ říká komentátor deníku SME Peter Tkačenko.

O smyšlení sympatizantů Smeru podle sociologa Slosiarika nejlépe vypovídá jejich vztah ke krajně pravicovému hnutí Republika. „Dnes dokonce většina elektorátu Smeru akceptuje Republiku jako možnost volby v případě, že by Smer nevolili,“ vysvětluje.

Data agentury Ipsos ukazují, že až 44 procent voličů Smeru si přeje povolební koalici s extremistickou Republikou.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme