Podle ekonoma Pavla Mertlíka ve skutečnosti proběhly dvě stávky, kdy Českomoravská konfederace odborových svazů využila podstatně mohutnějšího protestu učitelů.
„Boj za zachování nebo zlepšení podmínek vzdělávání neznamená boj proti vládě a demokracii! Nepodporujeme proruské kolaboranty!“ uvedl spolek na síti X.
„Může se jednat o statisíce lidí, kteří budou v jednotlivých fabrikách, které zastaví výrobu. Pevně věřím, že přijdou tisíce lidí na demonstraci,“ řekl Roman Ďurčo.
„Stávkovat bude například více než padesát procent škol a bude to celodenní stávka,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu předseda konfederace Josef Středula.
Zúčastnit stávky se mají odboráři z desítky svazů. ČMKOS zastřešuje na 270 000 odborářů a odborářek z 31 svazů. Podle Středuly stávku teď už nic neodvrátí.
Zaměstnavatelé se skokovým navýšením nesouhlasí. Poukazují na to, že se s minimální mzdou zvyšují i zaručené mzdy. Ty představují nejnižší výdělky podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce.
Ministr zopakoval, že kabinet v připravovaném rozpočtu na příští rok počítá se snížením sumy na platy o dvě procenta. Ve svém resortu chce navýšit výdělky díky odměnám a snížení počtu pracovníků.
Pětikoalice se před několika dny shodla na některých úpravách v úsporném balíčku. Některé změny se nelíbí svazům sdružující obce, v tzv. pohotovosti zůstávají i zaměstnanecké odbory.
„Vláda prohospodařila možnost udělat z balíčku relativně moudrý krok. Názor těch, kteří společné stanovisko hledají nelehko (odboráři a zaměstnavatelé), nevyslyšela,“ řekl Středula.
„Většina věcí zdraží, ale stát zároveň přijde o zhruba čtyři miliardy korun ročně a pravděpodobně to povede k dalšímu zvýšení inflace. Je to nelogické a vláda by si to měla rozmyslet,“ říká Maláčová.
„Chtěli bychom, aby se narovnaly daně i v oblasti firem, aby se narovnala daňová zátěž třeba i ze strany osob samostatně výdělečně činných,“ říká odborářka zdravotníků Dagmar Žitníková.
Nepřiměřené snižování daní v minulých letech prý znamená výpadek příjmů ve výši 320 miliard korun. „Stát ty peníze vyhodil oknem a teď se divíme, že nám chybí,“ říká s tím, že problémem je i inflace.
Jednotlivé odborové svazy a organizace budou nejspíš pořádat své protestní akce na konci června. „Platí, že pokud chtějí jednat, jsem připraven s nimi za stůl zasednout,“ řekl Jurečka.
Podle Středuly odboráři požádají o svolání mimořádné tripartity. Chtějí, aby se jednání konalo ještě do konce června. Od poloviny května jsou svazy ČMKOS ve stávkové pohotovosti.
„ČMKOS nesouhlasí s přístupem vlády, kdy se zásadní rozhodnutí přijímají bez skutečného sociálního dialogu vedeného se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů,“ uvedly odbory.
Konfederace odborových svazů navrhuje k ozdravení státních financí zrušení navýšení paušálu pro živnostníky, stravenkového paušálu, změn u darovací daně či snížení odvodů u kratších úvazků.
„Vzhledem k tomu, že to podpořily všechny odborové svazy napříč spektrem, tak by se stávka mohla odehrávat ve všech odvětvích,“ usuzuje předseda nejsilnějšího odborového svazu Roman Ďurčo.
Největším problémem v české ekonomice je podle Havlíčka současné tempo zadlužování státu. Následuje neudržitelnost důchodového systému a doznívající inflační tlaky.
Šéf odborových svazů Josef Středula představil prezidentu Pavlovi postoj odborářů k výši minimální mzdy, probrali ale také inflaci nebo změnu komunikace mezi odborovým svazem a prezidentem.
„Čistá minimální mzda je 15 372 korun. Je tak pod hranicí příjmové chudoby. Člověk, který ji pobírá, je tak z definice chudý,“ říká šéf odborů Josef Středula.
„Stejně tak slýcháme, že je poptávka mezi dalšími doručovacími společnostmi po zkušenostech lidí z České pošty,“ vyjmenovává politolog Jelínek, kde by zaměstnanci pošty mohli najít uplatnění.
Ministr také řekl, že v zákoně nepočítá se zvyšováním důchodového věku. Hranice by měla zůstat na 65 letech. Roli pro nástup do penze by ale měla hrát délka života a doba práce a placení odvodů.
„Zřejmě tady je varovný signál, že lidé s radikálnějšími požadavky mají lepší síť, dokážou lidi lépe namotivovat a oslovit, aby na náměstí dorazili,“ říká sociolog Nikola Hořejš.