„Označil bych to za docela zajímavý národní socialismus, čímž nemyslím nacismus v Hitlerově provedení. Ale třeba něco, co jsme znali z české politiky v první polovině 20. století,“ říká politolog.
Video ze soboty zachycuje kandidáta OĽaNO Tomáše Holkoviče číslo 44 na kandidátce. Natočil ho nejspíš obyvatel z panelového domu, před kterým OL‘aNO vedlo kampaň.
Slovenská předvolební kampaň je letos obohacena o dva marketéry, kteří skončili ve službách Andreje Babiše. Marek Prchal pomáhá pravicové Sasce, Marek Hanč levicovému Hlasu. Ani jednomu se nedaří.
Popularita Smeru-SD bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica, který například odmítá vojenskou pomoc bránící se Ukrajině, stoupla z červnových 19,6 na 20,6 procenta.
„Lidsky ji chápu, ale je zklamáním, že ani jednu ze svých cest nedotáhla do konce,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus slovenský politik, exposlanec František Mikloško (za KDH).
Jeho hlavním úkolem bylo bojovat za očistu státu proti korupci a zapomenout na doby, kdy byly špičky Smeru expremiéra Roberta Fica jedna ruka s prokurátory a soudci. Praxe je ale jiná.
Sice slušný a prozápadní, na druhé straně ale příliš měkký a neschopný řešit politické problémy. Končící slovenský premiér Eduard Heger nesplnil ani jeden ze svých úkolů.
„Vládu dostaly pod tlak i faktory jako inflace, energetická krize a válka na Ukrajině,“ vysvětluje pád vlády politolog a prezident Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov.
Hlasovat se bude například o omezení přístupu k pornografii, zákazu nedělního prodeje, zpřísnění potratů, regulaci sexuální výchovy nebo snížení DPH na základní potraviny.
Sběr dat Medianu probíhal od 1. února do 5. března, z toho důvodu tak ještě nezachytil podporu nové strany Demokraté, kterou vede premiér Eduard Heger.
Slovensko čekají v září parlamentní volby, politická scéna je ale rozdrobená. „Fragmentovaná je demokratická i populistická scéna. Je to postavená na osobnostních antipatiích,“ říká Paulína Tabery.
Slovensko by na oplátku mělo podle ministra obrany Jaroslava Nadě dostat asi 200 milionů eur (4,8 miliardy Kč) z Evropského mírového nástroje a blíže neupřesněnou techniku od Spojených států.
Pikantní je, že jádro strany Demokraté tvoří politici původem z OĽaNO Igora Matoviče, přitom jeho chaotický politický styl je hlavním důvodem, proč je slovenská pravice v rozvalu.
Heger odchází ze strany necelých sedm měsíců před předčasnými parlamentními volbami na Sovensku, učinil tak v noci na úterý v příspěvku na sociální síti.
Politoložka a socioložka Soňa Szomolányi v rozhovoru popisuje stav slovenské politiky ve volebním roce. Varuje před návratem expremiéra Roberta Fica. „Chce přátelské vztahy s Ruskem,“ říká.
Předčasné volby čekají Slováky nejspíš až v září, stranické spektrum do nich jde ale tak roztříštěné jako snad nikdy předtím. Ve tamních reáliích hrají hlavní roli politici a jejich ega.
Proti návrhu se vzedmula kritika. Ministerstvo totiž nepřišlo s žádnou formou partnerství pro sexuální menšiny. O LGBT párech se dokonce vůbec nezmiňuje. Institut důvěrníka může využít kdokoli.
Mimořádný odvod pro rafinerii Slovnaft zdaní rozdíl mezi aktuálními a dřívějšími zisky. Sazba 55 procent je výsledkem kompromisu mezi stranami OLaNO a SaS.
Slovensko je po čtvrtečním pádu vlády v patové situaci. Poslanci se nemůžou dohodnout na nové parlamentní většině, zároveň ale není dostatek hlasů na změnu ústavy, která by umožnila předčasné volby.
Pád vlády Eduarda Hegera. Na Slovensku vyvrcholila vládní krize - a teď už naši sousedé vládu s důvěrou nemají. Co bude dál? Čekají zemi předčasné volby?
Rozhodnutí Matoviče na sociálních sítích potvrdila i prezidentka Zuzana Čaputová. „Chci na tomto místě potvrdit, že Igor Matovič dnes nedoručil demisi do prezidentské kanceláře,“ napsala na facebooku.
„Je zjevné, že opět jednou byly podmínky dány tak, aby byly pro nás nepřijatelné. Demise Igora Matoviče neměla být jen hypotetickou možností, ale měla být i skutečně podaná,“ uvedl předseda SaS Sulík.